Přeskočit na obsah

Brno se připravuje na ekonomické dopady pandemie. Uvažuje o miliardovém úvěru

10. června 2020
Opatření vlády i celkové zpomalení ekonomiky. Pandemie COVID-19 se citelně dotkla i oblasti hospodářství. Propad daňových příjmů očekává i Brno. Doplnit miliardu do rozpočtu chce proto vedení města pomocí krátkodobého úvěru.

„Zpracovali jsme scénáře dalšího vývoje. Pokud by se naplnil ten pesimistický, bylo by třeba mít kapacity na načerpání dodatečného financování připraveny už na podzim. Věříme sice, že vývoj nebude tak zlý, ale některé vládní kroky k němu směřují a její další rozhodnutí nelze předvídat. Proto musíme počítat se všemi variantami a zařídit se tak, aby město bylo za všech okolností schopné dostát svým závazkům,“ uvedla primátorka Markéta Vaňková.

Brněnští radní předloží zastupitelům ke schválení parametry úvěrových smluv u dvou bank, s nimiž dlouhodobě spolupracuje. „Úvěr bychom chtěli rozdělit mezi Českou spořitelnu a Komerční banku. Tím získáme flexibilitu, možnost porovnání nabídek, ale také – pokud by se krize prohloubila – budeme mít možnost se schválením zastupitelstva jednat o navýšení rámců a získat tak další prostředky,“ popsala předsedkyně Finančního výboru Zastupitelstva města Brna Andrea Pazderová. „Za optimální řešení považujeme kontokorentní úvěr, který umožní flexibilní čerpání prostředků podle aktuální potřeby,“ doplnila.

Úrokové sazby se v důsledku celosvětového boje s následky pandemie pohybují na úrovních blízko historických minim. „Cena financování je tak extrémně nízká. Očekáváme, že dosažená úroková sazba se bude pohybovat výrazně pod jedním procentem,“ upřesnila Markéta Vaňková.

Mgr. Radka Loukotová
Magistrát města Brna
Tiskové středisko
tel.: +420 542 172 471
mobil: +420 773 183 511
e-mail: loukotova.radka@brno.cz
Nejnovější tiskové zprávy

V Pisárkách se naplno rozjely práce na stavbě vratné smyčky. První tramvaje po ní do vozovny vjedou příští rok v létě

Dopravní podnik města Brna začal s třetí etapou modernizace vozovny v Pisárkách. Během následujících 17 měsíců zde dělníci vybudují vratnou smyčku. Ta umožní otáčení tramvají a zároveň snadnější odbavení návštěvníků budoucí multifunkční haly, která má vyrůst v západní části brněnského výstaviště.  

Bytový fond se rozrostl o dvanáct sociálních a bezbariérových bytů

Namísto původních pěti bytových jednotek na Křenové 47, které byly v nevyhovujícím až havarijním stavu, se jich díky dvaceti měsícům prací ve stejném bytovém domě, zrenovovaném a obohaceném o nástavbu, nyní nachází dvanáct. Sloužit budou pro osoby se sníženou pohyblivostí nebo s nízkými příjmy.

Družstevní bydlení by mohlo rozšířit svou podobu. Vedle výstavby na zelené louce by družstva renovovala i staré městské domy

Město si nechá prověřit další možnost, jak lidem nabídnout dostupné družstevní bydlení, a to formou rekonstrukce zdevastovaných bytových domů. V pilotním režimu by nový záměr mohl být realizován u domu na Mostecké 16. Zda je dům vhodný, prověří předprojekční příprava, kterou dnes radní doporučili zastupitelstvu města svěřit do rukou městské společnosti CD CENTRUM COMS.  

Aprílový úklid jako Brno

Týden před hlavním termínem dobrovolnické akce Ukliďme Česko, kterým je sobota 1. dubna, evidují organizátoři ze spolku Ukliďme Česko v Brně přes 130 nahlášených úklidů. Dobrovolníci se mohou k některé z naplánovaných akcí připojit díky mapě úklidů na www.UklidmeCesko.cz. Akci letos opět podpořila společnost SAKO Brno a záštitu nad ní převzala primátorka města Brna Markéta Vaňková.