Přeskočit na obsah

Brno se připojuje k pomoci ženám při nečekaném těhotenství

14. října 2020
Město Brno znovu podpořilo obecně prospěšný projekt „Nesoudíme. Pomáháme“. Projekt nabízí pomoc ženám, které se dostaly v souvislosti s nečekaným těhotenstvím do složité životní situace a které se cítí například okolnostmi nebo rodinou nuceny k potratu. Nyní v souvislosti s pandemií covid-19 nabízí těmto ženám i finanční pomoc až do výše 50 tisíc Kč. Projektu, jehož zřizovatelem je Hnutí Pro život ČR, udělili osobní záštitu primátorka JUDr. Markéta Vaňková a její první náměstek Mgr. Petr Hladík. Do projektu se aktivně zapojily i Fakultní nemocnice Brno a brněnská Nemocnice Milosrdných bratří.

Brno podpořilo projekt „Nesoudíme. Pomáháme“ již v roce 2018 osobní záštitou primátora a – stejně jako letos – náměstka Petra Hladíka. Podle současné primátorky Markéty Vaňkové je tématu nucení žen k potratu věnována malá pozornost a opětovné udělení záštity pomáhá tuto bariéru prolomit. „To nejmenší, co pro tyto ženy v nouzi můžeme udělat, je na téma upozornit a informovat, kde najdou odbornou pomoc. V tom vidím hlavní smysl záštity,“ říká Markéta Vaňková.

V rámci projektu „Nesoudíme. Pomáháme“ funguje Linka pomoci, na které ženy získají bezplatné a odborné informace o možnostech řešení své obtížné situace, včetně kontaktů na odborníky z různých oblastí, na které se mohou obrátit. Jsou to zejména gynekologové, genetici, sociální pracovníci, psychologové, rodinní a výchovní poradci, právníci, krizoví pracovníci azylových domů či duchovní. Nyní v souvislosti s pandemií covid-19 nabízí i finanční pomoc při selhání státní pomoci až do výše 50 tisíc Kč.

„Projekt 'Nesoudíme. Pomáháme' vhodně doplňuje široké spektrum pomoci, které v rámci rodinné politiky a prevence násilí město nabízí. Na projektu 'Nesoudíme. Pomáháme' si cením především toho, že Linka pomoci poskytuje ženám nuceným k potratu bezplatně krizové intervence, které často zachraňují nejen vztahy, ale i životy,“ říká Petr Hladík.

Přednosta Gynekologicko-porodnické kliniky FN Brno doc. MUDr. Vít Weinberger, Ph.D., zapojení FN Brno do projektu vítá: „Na naší klinice rodíme nejvíce dětí ze všech porodnic v republice, zachraňujeme životy dětí a matek při těžkých porodech a pomáháme přežít předčasně narozeným dětem. Proto mi dává smysl zabojovat o život každého počatého dítěte. A nasměrovat ženy zvažující interrupci na Linku pomoci je minimum, co pro tyto ženy můžeme na klinice udělat,“ říká docent Weinberger.

S projektem „Nesoudíme. Pomáháme“ spolupracuje i brněnská Nemocnice Milosrdných bratří. Primář jejího Gynekologicko-porodnického oddělení MUDr. Ivan Huvar, CSc., k tomu říká: „Projekt je iniciativa, kterou považujeme za velmi užitečnou a která plně souzní s našimi ideály ochrany lidského života. Každý zachráněný lidský život je důležitý!“

“Spolupráce s městy a nemocnicemi si velmi vážíme, protože pomoci můžeme jen těm ženám, které se o naší Lince pomoci dozvědí a najdou odvahu zavolat a svěřit se,“ vysvětluje vedoucí projektu Jaroslava Trajerová. Projekt „Nesoudíme. Pomáháme“ vznikl právě na základě dlouholetých zkušeností poradny Linky pomoci. Z celkového počtu více než 400 žen, které se ročně na Linku pomoci (800 108 000, poradna@linkapomoci.cz) obrátí, se 80 procent cítí být pod tlakem, aby podstoupily potrat. „Druhou skupinou žen, které se na nás obracejí, jsou ženy, které trpí postabortivním syndromem, tedy psychickými problémy po potratu. Ty nastávají jak okamžitě po potratu, tak i po letech od podstoupení tohoto zákroku,“ dodává Jaroslava Trajerová.

Projekt podpořilo již několik desítek měst a obcí z celé České republiky a řada nemocnic. Vyjádřily mu svou podporu i známé osobnosti jako zpěvačka Petra Černocká, herečka Veronika Žilková, novinářka Daniela Drtinová či zakladatel babyboxů Rudolf Hess.

Kontakt:
Jaroslava Trajerová, vedoucí projektu Nesoudíme. Pomáháme, +420 607 870 457, jaroslava.trajerova@hnutiprozivot.cz
Přílohy k tiskové zprávě: Příběh paní Aleny* z Brna z Linky pomoci, rok 2019 / 2020 a stručné příběhy paní Jitky a Niny z Linky pomoci z jara 2020
Foto:
Paní Jaroslava Trajerová, vedoucí projektu Nesoudíme. Pomáháme
https://www.flickr.com/photos/hpzcr/29263880897/in/album-72157663193301522/
Vizuály ke stažení:
https://hnutiprozivot.cz/nesoudime-pomahame/2584-podporte-projekt-nesoudime-pomahame


Nejnovější tiskové zprávy

Nevyužité fotbalové hřiště v Bosonohách se díky participativnímu rozpočtu proměnilo ve „Sportovně-relaxační lesní zónu“

Ukázkami jízdy na pumptracku i závody pro děti a mládež ve čtvrtek slavnostně odstartuje novou kapitolu své existence někdejší fotbalové hřiště v bosonožském lese. Myšlenka jeho revitalizace uspěla v roce 2020 v participativním rozpočtu a o tři roky a tři miliony později je „Sportovně-relaxační lesní zóna“ připravená na návštěvníky a návštěvnice. 

Kundera má místo na čestném pohřebišti jisté, rozhodli dnes radní. Jeho odkaz město podpoří i finančně

Ode dneška je oficiálně dáno, čí jméno se objeví na náhrobku na posledním volném místě v čestném kruhu na Ústředním hřbitově. Radní schválili, aby sem byly uloženy ostatky brněnského rodáka Milana Kundery. Zároveň doporučili zastupitelům schválit dotaci na především kulturní a vzdělávací aktivity Knihovny Milana Kundery.

Desítka projektů Brněnské metropolitní oblasti zaměřených na cestovní ruch a revitalizaci veřejného prostoru získala podporu

Do rozvoje Brněnské metropolitní oblasti bude investováno dalších 303 milionů korun prostřednictvím nástroje integrovaných územních investic. Řídicí výbor složený z představitelů města, Jihomoravského kraje a zapojených obcí schválil desítku nových projektů, které se zaměřují na oblast cestovního ruchu a revitalizaci veřejného prostoru. Nositelé těchto projektů nyní mohou podat žádost o dotaci.

Startuje kampaň „Brno hrdým partnerem sociálních neziskovek“ – Pečujeme o vás společně

AKTUALIZACE 3. 10. 13:45 Kampaň „Brno hrdým partnerem sociálních neziskovek“ dnes odstartovala křtem galerijní tramvaje. Neděje se to jen tak – akce je součástí 15. ročníku Týdne sociálních služeb v ČR. Celá kampaň bude informovat o všech oblastech, kterým se sociální neziskovky v Brně věnují. Součástí bude i prezentace jednotlivých organizací.