Přeskočit na obsah

Brno se připojuje k iniciativě Prahy o zachování dětských skupin, vláda je chce do čtyř let zrušit

04. listopadu 2020
Přetvořit dětské skupiny na jesle, zvýšit požadavky na jejich vybavení, hygienické standardy i personál. Takový je plán vlády, která v červenci schválila novelu zákona o poskytování péče o dítě v dětské skupině. Brno se proti její podobě vymezilo, chce rodičům umožnit zvolit si pro své děti vyhovující formu předškolního vzdělávání.

„Dětské skupiny pečují o děti ve věku od 1 do 5 let. Podle novely zákona, jak ji navrhlo Ministerstvo práce a sociálních věcí, by se tyto děti měly rozdělit mezi mateřské školy a jesle. Nároky na jesle jsou přitom mnohem větší a hrozí, že by je řada fungujících a osvědčených dětských skupin nebyla schopná naplnit – a musela by tak zaniknout. V Brně jsou dětských skupin desítky, závisí na nich stovky rodin,“ uvedla primátorka města Brna Markéta Vaňková.

„Pro Brno je činnost dětských skupin velmi důležitá, proto také město pět skupin přímo zřizuje. Umožňuje rodičům flexibilnější organizaci péče o dítě, návrat třeba alespoň na zkrácený úvazek zpět do práce. Jsem přesvědčený, že je třeba umožnit rodičům volbu, zda zůstanou s malými dětmi doma, nebo ne, případně jim dát možnost vybrat si z kombinací umístění v dětské skupině – na pár dní v týdnu, na půl dne apod. Ze statistik vyplývá, že převážná většina dětí docházejících do dětských skupin je ve věku dvou až tří let, což je věkové období, pro které není kapacita v mateřských školách dostatečná,“ doplnil první náměstek Petr Hladík.

S nabídkou připojit se k iniciativě pro zachování dětských skupin se na brněnského radního pro školství obrátil jeho pražský protějšek Vít Šimral. „Na radě jsme se dnes shodli, že se s postojem Prahy plně ztotožňujeme. Rušení dětských skupin by bylo z kapacitního pohledu v obou městech velkým problémem. Praha může ve svém úsilí o zachování dětských skupin ve stávající podobě počítat s naší plnou podporou,“ dodal radní pro oblast školství Jaroslav Suchý.

Mgr. Radka Loukotová
Tiskové středisko MMB
tel.: +420 542 172 471
mobil: +420 773 183 511
e-mail: tis@brno.czNejnovější tiskové zprávy

Vedení města Brna prověřilo sdělení provázející spor o volbu člena Výboru pro národnostní menšiny

Vedení města Brna se zabývalo volbou člena Výboru pro národnostní menšiny, která proběhla na květnovém Zastupitelstvu města Brna a stala se předmětem diskuse na jeho zasedání 5. září 2023.

Vteřiny zachraňují životy, připomene nová kampaň města a hasičů

Když čekáte na příjezd hasičů, může se každá vteřina zdát nekonečná. Vteřiny také mohou rozhodovat o životě a smrti, o zdraví či jeho poškození, o záchraně či ztrátě majetku. Právě tyto cenné okamžiky ztrácejí hasiči, když míří k zásahu a cestu jim blokují nesprávně zaparkovaná vozidla. Jak může každý z nás jednoduše pomoci vozům integrovaného záchranného systému dostat se včas na místo určení, pomáhá přiblížit nová kampaň Vteřiny pro život. Město ve spolupráci s Hasičským záchranným sborem Jihomoravského kraje ji spouští dnes.

Mezi městem a Zbrojovkou panuje shoda: Nový fotbalový stadion by měl vyrůst na místě dnešního velodromu

Nejvýhodnější lokalitou pro výstavbu nového fotbalového stadionu je brněnské výstaviště, konkrétně místo, kde dnes stojí velodrom. Shodli se na tom představitelé města a Zbrojovky Brno, a to i na základě prověření plošného umístění sportovišť ve vybraných lokalitách, které zpracovala Kancelář architekta města Brna. Se změnou působiště souhlasí i cyklistické oddíly, pro které by se stavěl nový cyklistický ovál, a to se snahou jej zkombinovat i s atletickou halou.

Brno podpoří střediska volného času

Brněnští radní dnes souhlasili s poskytnutím 1 330 000 korun na úhradu provozních nákladů středisek volného času. Vše musí ještě schválit říjnové zastupitelstvo.