Brno se připojuje k iniciativě Prahy o zachování dětských skupin, vláda je chce do čtyř let zrušit - Tiskový servis

Brno se připojuje k iniciativě Prahy o zachování dětských skupin, vláda je chce do čtyř let zrušit

  • 04. listopadu 2020
  • 2 minuty čtení

Přetvořit dětské skupiny na jesle, zvýšit požadavky na jejich vybavení, hygienické standardy i personál. Takový je plán vlády, která v červenci schválila novelu zákona o poskytování péče o dítě v dětské skupině. Brno se proti její podobě vymezilo, chce rodičům umožnit zvolit si pro své děti vyhovující formu předškolního vzdělávání.

„Dětské skupiny pečují o děti ve věku od 1 do 5 let. Podle novely zákona, jak ji navrhlo Ministerstvo práce a sociálních věcí, by se tyto děti měly rozdělit mezi mateřské školy a jesle. Nároky na jesle jsou přitom mnohem větší a hrozí, že by je řada fungujících a osvědčených dětských skupin nebyla schopná naplnit – a musela by tak zaniknout. V Brně jsou dětských skupin desítky, závisí na nich stovky rodin,“ uvedla primátorka města Brna Markéta Vaňková.

„Pro Brno je činnost dětských skupin velmi důležitá, proto také město pět skupin přímo zřizuje. Umožňuje rodičům flexibilnější organizaci péče o dítě, návrat třeba alespoň na zkrácený úvazek zpět do práce. Jsem přesvědčený, že je třeba umožnit rodičům volbu, zda zůstanou s malými dětmi doma, nebo ne, případně jim dát možnost vybrat si z kombinací umístění v dětské skupině – na pár dní v týdnu, na půl dne apod. Ze statistik vyplývá, že převážná většina dětí docházejících do dětských skupin je ve věku dvou až tří let, což je věkové období, pro které není kapacita v mateřských školách dostatečná,“ doplnil první náměstek Petr Hladík.

S nabídkou připojit se k iniciativě pro zachování dětských skupin se na brněnského radního pro školství obrátil jeho pražský protějšek Vít Šimral. „Na radě jsme se dnes shodli, že se s postojem Prahy plně ztotožňujeme. Rušení dětských skupin by bylo z kapacitního pohledu v obou městech velkým problémem. Praha může ve svém úsilí o zachování dětských skupin ve stávající podobě počítat s naší plnou podporou,“ dodal radní pro oblast školství Jaroslav Suchý.

Mgr. Radka Loukotová
Tiskové středisko MMB
tel.: +420 542 172 471
mobil: +420 773 183 511
e-mail: tis@brno.czDalší články z rubriky