Přeskočit na obsah

Brno se představilo v Bruselu

16. června 2018 2 minuty čtení
(gak) - V pátek večer se v Bruselu uskutečnila 11. Czech Street Party. Tu pořádalo Státní zastoupení České republiky při Evropské unii. Na akci se prezentovalo šest krajů, Praha a samozřejmě Brno. Vystoupily i čeští umělci.

Večer určený nejen Čechům žijícím v Bruselu zahájila na pódiu Lenka Dusilová. Tu v průběhu večera vystřídala brněnská kapela Poletíme? a večer zakončila skupina Čechomor. Kromě kulturního programu měli návštěvníci možnost seznámit se s typickými výrobky jednotlivých zastoupených krajů. Například Plzeňský kraj nabízel své tradiční pivo.

Město Brno se zde prezentovalo společně s Jihomoravským krajem. Ten kromě tradičních škvarků a klobásků nabídl na pódiu krátké ukázky z VIDA! Science Centra. Brno pro svou prezentaci zvolilo gastronomii – konkrétně svou vyhlášenou barovou scénu.

„Lidem nabízíme drinky inspirované první republikou. Nejvíce je zájem o koktejl smíchaný se slivovicí. I když se cizinci ze začátku bojí jeho síly, rádi se ale vrátí pro další. Počítám, že rozdáme kolem sedmi set koktejlů,“ uvedl v průběhu večera barman Adam Šmíd. Autorem drinků je brněnský barman Milan Bukovský.

Návštěvníci měli možnost se také vyfotit u závodní motorky Karla Abrahama. Ta lákala přítomné na brněnskou Velkou cenu, která se pojede první srpnový víkend na Masarykově okruhu. 

„Žiji v Bruselu krátce, ale akce se mi hrozně líbí. Díky české hudbě a nabízeným koktejlům můžu zavzpomínat nejen na domov, ale i na Brno, kde jsem studoval,“ pochválil akci Lukáš Bartík, který je momentálně v Bruselu na stáži u Evropské komise.

Ne každý rok ale byla tato akce bezproblémová. „Desátý ročník jsme museli zrušit,“ upozornil velvyslanec Martin Povejšil. Důvodem bylo hrozící teroristické nebezpečí. Jubilejní ročník se tak uskutečnil až loni. 

Mohlo by vás dále zajímat

Nové wellness centrum na Kraví hoře. Foto: Marie Schmerková
Vyšel říjnový Brněnský metropolitan

Tento týden najdete ve svých schránkách aktuální Brněnský metropolitan. Dočtete se o nedávno dostavěném wellness centru na Kraví hoře i o novém způsobu třídění kovů do žlutých kontejnerů na plast. Do testovacího provozu vstoupila nová tramvajová trať do kampusu. A vodojemy na Žlutém kopci hlásí otevřeno, vstupenky jsou k mání i online.

Nejnovější články

Kampaň Brno narůžovo cílí na prevenci rakoviny prsu.
Brno narůžovo přináší prevenci rakoviny prsu do brněnských ulic

Růžovou barvu si vzaly za svou pravidelné říjnové akce spojené s osvětou týkající se rakoviny prsu a podpory onkologických pacientů. Akce probíhají po celém světě a Brno není výjimkou. Celý měsíc proto bude narůžovo.

Výstava ukazuje, jak by studenti využili část areálu Tepláren, foto: MMB
Výstava ukazuje, jak by studenti využili část areálu Tepláren

Co s průmyslovými budovami v mezidobí, kdy je přestanou využívat Teplárny Brno a než se území přebuduje na tzv. chytrou čtvrť Špitálka? Nad tím se zamýšleli studenti tří brněnských univerzit v soutěži MUNISS, kterou každoročně pořádá město. Jejich nápady teď prezentují výstavní panely v ulicích města.

V anketě se lidé těsně vyjádřili pro rozšíření parku na místo stávajících likusáků, foto: Hvězdárna Brno
Anketa o likusáky: Výsledek je těsný, město bude hledat koncepční řešení s VUT

Přes patnáct set lidí se zapojilo do ankety, která řešila budoucnost pěti likusáků na Kraví hoře. Výsledky hovoří těsně pro jejich odstranění a rozšíření parku. Vzhledem k vyrovnanému hlasování bude ale město brát v úvahu i potřeby kreativců, kteří zde dnes mají zkušebny a ateliéry. Koncepční řešení chce hledat s VUT, majitelem zbylé, rozsáhlejší části areálu.

Milostivé léto II trvá až do konce listopadu. Dlužníci mají šanci zbavit se exekucí a splatit pohledávky
Milostivé léto II trvá až do konce listopadu. Dlužníci mají šanci zbavit se exekucí a splatit pohledávky

Do 30. listopadu 2022 mají lidé šanci ukončit některé exekuce, které v minulosti vznikly z veřejnoprávních dluhů, a to za výhodných podmínek. Již druhé Milostivé léto začalo 1. září.