Brno se mění v ráj motorkářů, koná se Grand Prix České republiky 2017

  • 04. srpna 2017
  • 6 minut čtení
(gak) – Už jen pár hodin dělí Brno od nájezdu fanoušků motocyklového sportu. O víkendu se pojede další ze závodů seriálu MotoGP, a to Grand Prix České republiky 2017. Letos navíc v každé ze závodních kategorií startuje český jezdec. Závod již podruhé pořádá Spolek pro GP ČR Brno.

„Motocyklové závody v Brně jsou prestižní sportovní akcí sledovanou doslova v celém světě. Její přínos pro město je podle mě zcela nezpochybnitelný, ať už z hlediska budování renomé ve světě, tak i z hlediska ekonomického přínosu pro Brno, region i celou republiku. Jsem moc rád, že i letos můžeme ve městě přivítat všechny fanoušky motocyklového sportu. I letos jsme se snažili pro návštěvníky zabezpečit co nejvyšší standard tak, aby si akci užili,“ uvedl primátor města Brna Petr Vokřál.

„Cením si velmi dobrého fungování Spolku pro GP ČR Brno. Naším společným cílem je podpora Velké ceny, která je kromě špičkové sportovní úrovně a propagace České republiky ve světě také přínosem pro českou ekonomiku. Spojení státu, Jihomoravského kraje a města Brna má proto v tomto konkrétním případě své opodstatnění. Kromě finanční podpory se kraj v letošním roce také snažil zkoordinovat investiční dopravní stavby v oblasti kolem automotodromu tak, aby byl příjezd účastníků i fanoušků na MotoGP co nejméně problematický,“ řekl hejtman Jihomoravského kraje Bohumil Šimek.

Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy letos podpořilo pořádání akce sedmdesátimilionovou dotací. Oproti loňskému roku vzrostla podpora MotoGP ze strany Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy o deset milionů korun. Důvodem je především zdražení zalistovacího poplatku, které bude právě z těchto peněz pokryto. Dalších dvacet milionů vynaloží Jihomoravský kraj a deset město Brno.

Spolek pro GP ČR Brno zahájil prodej vstupenek na letošní ročník už před Vánocemi. Aktuálně jsou některé speciální vstupenky vyprodány – například takzvané kempenky, novinkové vstupenky VIP Start či Pitwalk/Paddock.

„Zájemci si mohou koupit vstupenky na některé sedadlové tribuny, které stojí od tří tisíc dvou set korun v závislosti na poloze. K dispozici jsou také víkendové lístky Silver, které opravňují ke vstupu na čtyři přírodní tribuny Masarykova okruhu, a vstupenky Gold. Ty umožňují volný pohyb po všech přírodních tribunách, průchod areálem i shopping zónou u hlavního vstupu na Masarykův okruh,“ upřesnil tajemník Spolku pro GP ČR Adam Svoboda.

Dostupné lístky na víkendovou Velkou cenu České republiky už zájemci koupí pouze v přímém prodeji. Během závodního víkendu budou vstupenky k dispozici na pokladnách Masarykova okruhu. Ještě dnes je ale bude možné koupit ve stánku v nákupním centru Galerie Vaňkovka za výhodnější ceny. Zde se totiž od 17:30 do 18:30 uskuteční autogramiáda českých jezdců Karla Abrahama, Jakuba Kornfeila, Karla Haniky a Filipa Salače.

Ti všichni se o víkendu představí také na startovním roštu. Zatímco loňskou sezónu Karel Abraham strávil v seriálu superbiků, letos v barvách španělského Pull&Bear Aspar Teamu závodí v královské kubatuře MotoGP. V závodě Moto3 se představí Jakub Kornfeil. Svého zástupce vyšle Česko i do kubatury Moto2. Jezdec Karel Hanika, který bude startovat na divokou kartu, se v této kategorii popere o body vůbec poprvé ve své kariéře. Do Red Bull Rookies Cupu se po pauze zaviněné zraněním vrátí Filip Salač. Filip Řeháček v barvách Brno Circuit Junior Racing Teamu vyrazí do závodu Moto3 Northern Europe Cup.

Více informací na http://www.czechgp.com


Informace pro návštěvníky

Od pátku 4. srpna do neděle 6. srpna 2017 bude doprava návštěvníků mistrovství světa silničních motocyklů v areálu Masarykova okruhu zajišťována mimořádnou autobusovou linkou 400 v trase Mendlovo náměstí – Svážná – Pražská (<-)/ Hoštická (->) – Troubsko, Veselka–Popůvky, Vintrovna–Kývalka, spojovací–Automotodrom, Start. Linka bude v provozu vždy od 6:30 do 21:00 hodin, v neděli do 19:00 hodin.

Interval mezi spoji na lince je přizpůsoben aktuálnímu programu a pohybuje se od 2 do 30 minut.

Z kempu Žebětín k závodišti bude k dispozici zvláštní autobusová linka X, která bude v provozu od 7:00 do 19:00 hodin po jednosměrné okružní trase Automotodrom, Start–Kývalka, spojovací–Popůvky, Vintrovna–Troubsko, Veselka–Žebětín, Křivánkovo náměstí – Žebětín, Chrpová–Žebětín, parkoviště–Žebětín, camp – Tribuna D – Tribuny A, B – Hájenka Na Šípu – Automotodrom, Start. Z důvodu uzavření komunikací bude linka vždy od 14:00 zkrácena na jednosměrný úsek Automotodrom, Start–Chrpová. 

Přeprava cestujících na linkách 400 a X je bezplatná. Na těchto linkách jsou garantovány odjezdy zajišťované nízkopodlažními vozidly.

V případě otevření parkovišť v Bystrci a v Rosicích budou zavedeny kyvadlové linky z těchto míst dle potřeby. Tato situace může nastat především při nepřízni počasí, tj. dlouhodobém silném dešti.

Městská policie Brno posílí během závodního víkendu dohled o dvě stě strážníků. Při motocyklovém mistrovství světa budou kontrolovat dopravu a předcházet kriminalitě. Na příjezdových trasách ve směru od Žebětína budou hlídky strážníků především korigovat a usměrňovat nájezd na vyhrazená parkoviště, zajišťovat průjezdnost všech silnic a také zamezí řidičům v tom, aby vjížděli bez povolení k některým tribunám. Odjezdové trasy jsou každý rok přetíženy náporem vozidel i pěších. Městská policie proto žádá o zvýšenou vzájemnou toleranci, ohleduplnost a respektování pokynů strážníků i policistů, kteří se budou starat o co nejplynulejší provoz.

Strážníci již tradičně poskytnou médiím i široké veřejnosti průběžný informační servis formou on-line zpravodajství na svém webu www.mpb.cz  i na oficiálním profilu na Facebooku na adrese www.facebook.com/mpbrno.

Policie ČR upozorňuje, že ačkoliv se bude věnovat prioritně okruhu a okolí, nebude přehlížet protiprávní jednání v samotném městě. Připomíná pak zejména povinnost řidičů nepožívat před jízdou a během ní alkohol a jiné návykové látky. Při cestě do města za zábavou doporučuje využití městské hromadné dopravy. Aktuální informace budou k dispozici i na webových stránkách policie.

Pro příjezd do areálu brněnského Masarykova okruhu policie doporučujeme využít dálnici D1, z níž jsou nejbližší sjezdy exit 182 – Kývalka  a exit 178 – Ostrovačice (pozor, nájezd na dálnici na Prahu od Ostrovačic bude uzavřen, motoristé budou muset na exit 168). Příjezdové cesty k parkovištím a kempům budou vyznačeny dopravním značením. Řidičům též doporučuje, aby především v době špičky počítali se zdržením a zejména na nedělní závody vyrazili s dostatečným předstihem

Návštěvníky i letos čekají bezpečnostní kontroly při vstupech do areálu. „Našim cílem v kooperaci s policií je, abychom v co největší možné míře věděli, kdo je v areálu a že s sebou nemá žádné nebezpečné předměty, které by mohly ohrozit bezpečí ostatních diváků. I proto bude ostraha u vstupu kontrolovat zavazadla příchozích,“ vysvětluje manažerka bezpečnostních opatření Jana Božková z Automotodromu Brno. Kontrola se bude týkat i zábavní pyrotechniky, která byla v minulosti do určité míry tolerována.

Dočtete se v Metropolitanu

Nenechte si ujít