Přeskočit na obsah

Brno se majetkoprávně vypořádá s Masarykovou univerzitou

05. listopadu 2019

Zastupitelé dnes schválili návrh směny pozemků vlastněných Masarykovou univerzitou a zastavěných místními komunikacemi ve vlastnictví statutárního města Brna, dále také návrh kupní smlouvy na pozemky, které jsou dotčeny nevyřešenými restitučními nároky. Město Brno také od univerzity odkoupí vybavenou observatoř na Kraví hoře.

Masarykova univerzita letos v lednu odstoupila od záměru nabytí areálu na Žerotínově náměstí 6, tzv. Bílého domu. Její zájem o směnu zbývajících pozemků ve vlastnictví města Brna, situovaných pod stavbami Masarykovy univerzity, za pozemky v k.ú. Bohunice a v k.ú. Starý Lískovec ve vlastnictví Masarykovy univerzity, zastavěné místními komunikacemi ve vlastnictví statutárního města Brna v rámci Univerzitního kampusu Bohunice nadále trvá. Do připravované směny tak budou namísto areálu na Žerotínově náměstí zahrnuty pozemky v Bohunicích a Pisárkách ležící v zahrádkářské oblasti. Kromě těchto se jedná například o pozemky na náměstí Míru 4 (vysokoškolské koleje), pozemek u Rektorátu MU, dále v Kampusu MU či u Právnické fakulty MU. Za tuto směnu doplatí Masarykova univerzita téměř 14 milionů korun.

Dalších pozemků ve vlastnictví Masarykovy univerzity v k. ú. Bohunice, které jsou zastavěny místními komunikacemi, se dotkne schválená budoucí kupní smlouva. Tyto pozemky nyní nemohou být směněny, neboť u nich dosud nejsou dosud pravomocně ukončena řízení o restitučních nárocích.  Kupní cena za tyto pozemky je sjednána ve výši 800 korun za metr čtverečný. 

Zastupitelé také souhlasili s odkupem observatoře na Kraví hoře, a to včetně technologie. Stavba z roku 1954 je součástí Hvězdárny a planetária Brno, která disponuje dalekohledem typu NEWTON (instalován v r. 1999, v r. 2013 došlo k technickému zhodnocení) včetně řídícího systému, vědeckou kamerou MI G4-16000 (pořízena v r. 2013), korektorem pole ASA 3" 0,95x WYNNIE (pořízen v r. 2013) a meteorologickou stanicí (pořízena v r. 2013). Kupní cena observatoře včetně vybavení je 4,27 milionů korun.

"Observatoř bude sloužit i nadále k astronomickým účelům, a to jak k výukovým projektům vedeným pracovníky Hvězdárny a planetária Brno, tak k odborným aktivitám například pozorování noční oblohy tamní astronomickou technikou,“ doplnil radní pro oblast majetku Róbert Čuma

Tiskové středisko MMB
e-mail: tis@brno.cz
tel.: 542 172 162
www.brno.cz


Nejnovější tiskové zprávy

Multifunkční halu má provozovat ARENA BRNO. Klíčové je nyní schválení veřejné podpory Evropskou komisí, koncesionář se může hledat později

Multifunkční halu u brněnského výstaviště bude provozovat městská společnost ARENA BRNO. Do koncesního řízení nepřišla žádná nabídka, musí tak být zrušeno a nové zatím vypsáno nebude. Rozhodla o tom dnes Rada města Brna.

Na magistrát dorazilo přes 500 žádostí o změnu stávajícího územního plánu

V rámci sběru požadavků na změny stávajícího územního plánu ve zjednodušeném režimu, který probíhal od 25. října do 16. listopadu, přišlo 459 podnětů. Nadto Odbor územního plánování a rozvoje řešil dalších 66 standardně podaných návrhů. Dnes se vyhodnocením zabývali brněnští radní, konečné slovo bude mít příští týden zastupitelstvo.

Czech Republic Travel Trade Day: Na 250 lidí z ČR i celého světa pracujících v cestovním ruchu se v dubnu sjede do Brna

Po Olomouci, Plzni nebo letošních Karlových Varech bude i Brno hostit Czech Republic Travel Trade Day, platformu pro obchodní jednání českých podnikatelů, regionů a dalších subjektů aktivních v oblasti cestovního ruchu s mezinárodními nákupčími. Akci organizuje CzechTourism společně s Centrálou cestovního ruchu Jižní Morava a městem Brnem, což dnes schválením memoranda potvrdili brněnští radní.

Výzkum, inovace a evropské znalosti. Brno podpořilo projekt EULiST

Projekt EULiST spojuje univerzity, obce, společnosti a další partnery se zvláštním zaměřením na změnu klimatu a sociální soudržnost. Vysoké učení technické v Brně patří mezi vysoké školy, které jsou do tohoto programu zapojené. Vedení města dnes podpořilo projekt pomocí dopisu a deklaruje tak zájem seznámit se s jeho průběhem a výsledky.