Přeskočit na obsah

Brno se majetkoprávně vypořádá s Masarykovou univerzitou

05. listopadu 2019
Zastupitelé dnes schválili návrh směny pozemků vlastněných Masarykovou univerzitou a zastavěných místními komunikacemi ve vlastnictví statutárního města Brna, dále také návrh kupní smlouvy na pozemky, které jsou dotčeny nevyřešenými restitučními nároky. Město Brno také od univerzity odkoupí vybavenou observatoř na Kraví hoře.

Masarykova univerzita letos v lednu odstoupila od záměru nabytí areálu na Žerotínově náměstí 6, tzv. Bílého domu. Její zájem o směnu zbývajících pozemků ve vlastnictví města Brna, situovaných pod stavbami Masarykovy univerzity, za pozemky v k.ú. Bohunice a v k.ú. Starý Lískovec ve vlastnictví Masarykovy univerzity, zastavěné místními komunikacemi ve vlastnictví statutárního města Brna v rámci Univerzitního kampusu Bohunice nadále trvá. Do připravované směny tak budou namísto areálu na Žerotínově náměstí zahrnuty pozemky v Bohunicích a Pisárkách ležící v zahrádkářské oblasti. Kromě těchto se jedná například o pozemky na náměstí Míru 4 (vysokoškolské koleje), pozemek u Rektorátu MU, dále v Kampusu MU či u Právnické fakulty MU. Za tuto směnu doplatí Masarykova univerzita téměř 14 milionů korun.

Dalších pozemků ve vlastnictví Masarykovy univerzity v k. ú. Bohunice, které jsou zastavěny místními komunikacemi, se dotkne schválená budoucí kupní smlouva. Tyto pozemky nyní nemohou být směněny, neboť u nich dosud nejsou dosud pravomocně ukončena řízení o restitučních nárocích.  Kupní cena za tyto pozemky je sjednána ve výši 800 korun za metr čtverečný. 

Zastupitelé také souhlasili s odkupem observatoře na Kraví hoře, a to včetně technologie. Stavba z roku 1954 je součástí Hvězdárny a planetária Brno, která disponuje dalekohledem typu NEWTON (instalován v r. 1999, v r. 2013 došlo k technickému zhodnocení) včetně řídícího systému, vědeckou kamerou MI G4-16000 (pořízena v r. 2013), korektorem pole ASA 3" 0,95x WYNNIE (pořízen v r. 2013) a meteorologickou stanicí (pořízena v r. 2013). Kupní cena observatoře včetně vybavení je 4,27 milionů korun.

"Observatoř bude sloužit i nadále k astronomickým účelům, a to jak k výukovým projektům vedeným pracovníky Hvězdárny a planetária Brno, tak k odborným aktivitám například pozorování noční oblohy tamní astronomickou technikou,“ doplnil radní pro oblast majetku Róbert Čuma

Tiskové středisko MMB
e-mail: tis@brno.cz
tel.: 542 172 162
www.brno.cz


Nejnovější tiskové zprávy

Kundera má místo na čestném pohřebišti jisté, rozhodli dnes radní. Jeho odkaz město podpoří i finančně

Ode dneška je oficiálně dáno, čí jméno se objeví na náhrobku na posledním volném místě v čestném kruhu na Ústředním hřbitově. Radní schválili, aby sem byly uloženy ostatky brněnského rodáka Milana Kundery. Zároveň doporučili zastupitelům schválit dotaci na především kulturní a vzdělávací aktivity Knihovny Milana Kundery.

Desítka projektů Brněnské metropolitní oblasti zaměřených na cestovní ruch a revitalizaci veřejného prostoru získala podporu

Do rozvoje Brněnské metropolitní oblasti bude investováno dalších 303 milionů korun prostřednictvím nástroje integrovaných územních investic. Řídicí výbor složený z představitelů města, Jihomoravského kraje a zapojených obcí schválil desítku nových projektů, které se zaměřují na oblast cestovního ruchu a revitalizaci veřejného prostoru. Nositelé těchto projektů nyní mohou podat žádost o dotaci.

Startuje kampaň „Brno hrdým partnerem sociálních neziskovek“ – Pečujeme o vás společně

Kampaň „Brno hrdým partnerem sociálních neziskovek“ odstartuje křtem galerijní tramvaje už 3. října. Neděje se to jen tak – akce je součástí 15. Týdne sociálních služeb v ČR. Celá kampaň bude informovat o všech oblastech, kterým se sociální neziskovky v Brně věnují. Součástí bude i prezentace jednotlivých organizací.

Zhotovitel úprav Sálu Břetislava Bakaly je vybrán, práce na nové scéně Divadla Bolka Polívky potrvají 16 týdnů

Stavební úpravy a instalaci divadelních technologií v Sále Břetislava Bakaly, kde má od jara hrát Divadlo Bolka Polívky, provede firma GRADOIR, a to za cenu 9 806 902 korun bez DPH. Rozhodli o tom dnes brněnští radní.