Přeskočit na obsah

Brno se jako první české město zapojí do prestižní evropské sítě METREX

30. října 2019

Město Brno jakožto lídr metropolitní spolupráce v České republice se stane jediným českým zástupcem v prestižní evropské síti METREX, která reprezentuje metropolitní oblasti na evropské úrovni. Cílem této sítě je vzájemná spolupráce mezi metropolitními oblastmi a snaha získat pro svá území co nejvíce informací a evropských prostředků.

Vzhledem k probíhajícím přípravám nového programového období Evropské unie 2021–2027 je účast našeho města v této síti velmi žádoucí. Umožní Brnu mít mnohem silnější hlas, předávat požadavky a být slyšet na evropské úrovni. Díky členství v síti METREX bude Brno moci působit po boku nejvyspělejších evropských metropolí, jako například Glasgow, Amsterdam, Vídeň, Helsinky nebo Oslo, které mu tak mohou předávat zkušenosti s řešením metropolitních problémů,“ vysvětlil výhody plynoucí ze členství náměstek primátorky Tomáš Koláčný

Členství v síti METREX městu umožní mimo jiné i podílet se na vyjednávání o podobě integrovaných urbánních nástrojů (ITI) a nastavení urbánní dimenze v dalším programovém období EU 2021–2027. Nástroj integrovaných územních investic (ITI) je jedním z územních nástrojů z dílny Evropské komise, zaměřuje se na financování metropolitních oblastí a slouží k řešení metropolitních problémů.

Pro Brněnskou metropolitní oblast se podařilo vyjednat z evropských fondů pro programové období EU 2014–2020 šest miliard korun. Pomocí nástroje ITI je financováno například prodloužení tramvajové trati do kampusu, přeložení tramvaje z ulice Dornych do ulice Plotní a následná výměna parovodů na horkovody, výstavba záchytných parkovišť P+R nebo navýšení kapacit mateřských škol. Nástroj ITI rovněž financuje projekty zabývající se protipovodňovými opatřeními, sociální problematikou, telematickým řízením dopravy, výstavbou cyklostezek aj. 

V dalším programovém období 2021–2027 má nástroj ITI oporu jak Evropské komise, tak Ministerstva pro místní rozvoj ČR. Město Brno má ambice vyjednat stejné či větší množství finančních prostředků na rozvoj Brněnské metropolitní oblasti. Členství města v evropské síti METREX by tato jednání mělo zjednodušit. 

Síť METREX byla založena v roce 1996. V rámci své činnosti si stanovuje pět základních cílů: zkoumat metropolitní dimenzi, aktivně ji prosazovat na evropské úrovni, rozvíjet spolupráci, podporovat výměnu informací mezi svými členy a propagovat metropolitní image.

Přehled stávajících členů sítě METREX:
Glasgow, Amsterdam, Den Haag, Rotterdam, Rheinland, Region Frankfurt Rhein Main, Île de France, Rhein Neckar, Stuttgart, Citt? Metropolitana di Torino, Marseille, Donostia – San Sebastian, Pais Vasco, Porto, Greater Helsinki Region, Oslo Region, Stockholm läns landsting, Moscow, Göteborg, RAoLA, Vilnius, Hamburg, Szczecin, Mazovia Voivodeship, Berlin-Brandenburg, Lower Silesia Voivodeship, Mitteldeutschland, Nürnberg, Wien, Oradeo, Bucarest, Zagreb, Regione Lombardia, Regione del Veneto, Regione Emilia-Romagna, Sofia, Thessaloniki, Citt? Metropolitana di Napoli, Athens

Více informací o síti METREX naleznete na oficiálních stránkách www.eurometrex.org.

Mgr. Kateřina Gardoňová
Magistrát města Brna
Tiskové středisko
tel.: +420 542 172 466
mob.: +420 602 595 170
e-mail: gardonova.katerina@brno.cz
Nejnovější tiskové zprávy

Želvuška i další oku neviditelní hrdinové zvou do světa elektronové mikroskopie

Exkurze do technologických provozů, speciální akce ve VIDA! science centru nebo v Technickém muzeu v Brně, výstavy uvnitř i venku – to vše přinesou Dny elektronové mikroskopie. Brno se i letos touto akcí, organizačně zaštiťovanou hvězdárnou, hlásí ke svému zlatému vývoznímu artiklu, letos ve znamení neviditelných hrdinů, kteří jsou všude kolem nás nebo přímo v našem těle. Zachraňují planetu, brání naši imunitu nebo sami dokážou přežít v extrémních podmínkách. Blíže prozkoumat je můžeme právě díky elektronovým mikroskopům. Vstoupit do mikrovesmíru obývaného fantastickými stvořeními zájemci můžou od 20. do 26. března.

Slavnostní zahájení dalšího projektu z participativního rozpočtu Dáme na vás v Řečkovicích

Ve čtvrtek 9. března 2023 proběhlo slavnostní poklepání základního kamene stavby projektu z participativního rozpočtu Dáme na vás, a to Řečkovického HRáje. Setkání se zúčastnil radní Filip Chvátal, starosta městské části Brno – Řečkovice a Mokrá Hora Marek Viskot, navrhovatelka projektu Eva Matoušková a zástupci realizační firmy.

Nejčastěji chodím do knihovny a na nejlepší úrovni jsou v Brně divadla. Lidé v průzkumu hodnotili brněnskou kulturu

Čtyři z pěti Brňanů jsou s kulturou ve městě spokojeni a myslí si, že alespoň v jedné oblasti Brno vyniká nad jinými městy. Nadpoloviční většina za ní tedy jinam ani nevyjíždí. Na druhou stranu je tu nevyužitý potenciál v oblasti hudby a také muzeí a galerií a měl by být konečně dostaven nový sál pro filharmonii. I to jsou některé ze závěrů průzkumu kulturních potřeb Brňanů, který si město nechalo zpracovat na reprezentativním vzorku 1111 lidí.

Tři největší česká města Praha, Brno, Ostrava a Moravskoslezský kraj se prezentují na veletrhu MIPIM ve Francii

Ve společné expozici s názvem Czech Cities & Regions se na prestižním mezinárodním veletrhu investičních příležitostí MIPIM ve francouzském Cannes letos představí město Ostrava spolu s Moravskoslezským krajem, Prahou a Brnem. Veletrh se uskuteční ve dnech 14. až 17. března 2023. Zahraniční investory a developery seznámí s pestrou nabídkou možností investic jak na svém jádrovém území, tak i na městských pozemcích v průmyslové zóně Mošnov.