Přeskočit na obsah

Brno se jako první české město zapojí do prestižní evropské sítě METREX

30. října 2019

Město Brno jakožto lídr metropolitní spolupráce v České republice se stane jediným českým zástupcem v prestižní evropské síti METREX, která reprezentuje metropolitní oblasti na evropské úrovni. Cílem této sítě je vzájemná spolupráce mezi metropolitními oblastmi a snaha získat pro svá území co nejvíce informací a evropských prostředků.

Vzhledem k probíhajícím přípravám nového programového období Evropské unie 2021–2027 je účast našeho města v této síti velmi žádoucí. Umožní Brnu mít mnohem silnější hlas, předávat požadavky a být slyšet na evropské úrovni. Díky členství v síti METREX bude Brno moci působit po boku nejvyspělejších evropských metropolí, jako například Glasgow, Amsterdam, Vídeň, Helsinky nebo Oslo, které mu tak mohou předávat zkušenosti s řešením metropolitních problémů,“ vysvětlil výhody plynoucí ze členství náměstek primátorky Tomáš Koláčný

Členství v síti METREX městu umožní mimo jiné i podílet se na vyjednávání o podobě integrovaných urbánních nástrojů (ITI) a nastavení urbánní dimenze v dalším programovém období EU 2021–2027. Nástroj integrovaných územních investic (ITI) je jedním z územních nástrojů z dílny Evropské komise, zaměřuje se na financování metropolitních oblastí a slouží k řešení metropolitních problémů.

Pro Brněnskou metropolitní oblast se podařilo vyjednat z evropských fondů pro programové období EU 2014–2020 šest miliard korun. Pomocí nástroje ITI je financováno například prodloužení tramvajové trati do kampusu, přeložení tramvaje z ulice Dornych do ulice Plotní a následná výměna parovodů na horkovody, výstavba záchytných parkovišť P+R nebo navýšení kapacit mateřských škol. Nástroj ITI rovněž financuje projekty zabývající se protipovodňovými opatřeními, sociální problematikou, telematickým řízením dopravy, výstavbou cyklostezek aj. 

V dalším programovém období 2021–2027 má nástroj ITI oporu jak Evropské komise, tak Ministerstva pro místní rozvoj ČR. Město Brno má ambice vyjednat stejné či větší množství finančních prostředků na rozvoj Brněnské metropolitní oblasti. Členství města v evropské síti METREX by tato jednání mělo zjednodušit. 

Síť METREX byla založena v roce 1996. V rámci své činnosti si stanovuje pět základních cílů: zkoumat metropolitní dimenzi, aktivně ji prosazovat na evropské úrovni, rozvíjet spolupráci, podporovat výměnu informací mezi svými členy a propagovat metropolitní image.

Přehled stávajících členů sítě METREX:
Glasgow, Amsterdam, Den Haag, Rotterdam, Rheinland, Region Frankfurt Rhein Main, Île de France, Rhein Neckar, Stuttgart, Citt? Metropolitana di Torino, Marseille, Donostia – San Sebastian, Pais Vasco, Porto, Greater Helsinki Region, Oslo Region, Stockholm läns landsting, Moscow, Göteborg, RAoLA, Vilnius, Hamburg, Szczecin, Mazovia Voivodeship, Berlin-Brandenburg, Lower Silesia Voivodeship, Mitteldeutschland, Nürnberg, Wien, Oradeo, Bucarest, Zagreb, Regione Lombardia, Regione del Veneto, Regione Emilia-Romagna, Sofia, Thessaloniki, Citt? Metropolitana di Napoli, Athens

Více informací o síti METREX naleznete na oficiálních stránkách www.eurometrex.org.

Mgr. Kateřina Gardoňová
Magistrát města Brna
Tiskové středisko
tel.: +420 542 172 466
mob.: +420 602 595 170
e-mail: gardonova.katerina@brno.cz
Nejnovější tiskové zprávy

Participativní rozpočet zná letošní vítězné projekty

Občané Brna rozhodli o vítězných projektech participativního rozpočtu Dáme na vás. Hlasování skončilo 30. listopadu. Letošního ročníku se zúčastnilo 13 123 hlasujících, kteří vybrali následující projekty.

Brno pokračuje v opravě sběrných středisek odpadů

Město stále opravuje sběrná střediska odpadů. V příštím roce se bude pokračovat v pracích na čtyřech z nich. Radní dnes schválili dodatek smlouvy se společností SAKO Brno na tyto akce.

První vlak přijede z Vídně do Brna 11. prosince hodinu před půlnocí. Na letiště Schwechat pak vyrazí na pravidelné lince hned druhý den ráno

Smlouvu na zajištění přímého železničního spojení Brna a mezinárodního letiště Vídeň – Schwechat dnes schválili brněnští radní. První vlak v závazku takzvané veřejné služby vyrazí z Vídně v neděli 11. prosince ve 21.15 hodin. Z Brna pak pojede poprvé opačným směrem hned druhý den ve 3.48 hodin. Na provoz pravidelné linky zajišťující dopravní obslužnost bude město poskytovat dopravci, společnosti RegioJet, a. s., kompenzace.

Mimosoudní narovnání uzavře spor kvůli přednádražnímu prostoru

Dohodu o narovnání mezi městem a společností KVINT dnes schválili brněnští radní. Spor ohledně bezdůvodného obohacení se tak vyřeší mimosoudně a v oblasti bude možné provést rekultivaci území v rámci výstavby polyfunkčního komplexu Dornych.