Přeskočit na obsah

Brno se bude ucházet o titul Evropské hlavní město inovací 2020

10. června 2020
Evropská komise vyhlašuje každý rok soutěž o hlavní evropské město inovací – European Capital of Innovation. Ta hodnotí města na základě jejich inovačního potenciálu. Do letošního ročníku se přihlásilo i Brno.

Soutěž Evropské hlavní město inovací 2020 cílí primárně na inovace pro společnost, tedy takové, které přinášejí zvýšení kvality života obyvatel města. Přihlášky jsou hodnoceny na základě čtyř kategorií: experimentování (inovační procesy, koncepty, nástroje), zapojení občanů do inovačního procesu, rozšíření atraktivity města (lákání talentů, vzor pro další města), podpora občanů (měřitelné dopady aktivity).

Na přelomu července a srpna vybere odborná porota širší okruh 12 finalistů, resp. měst. Ti pak zpracují také minutové promo video. Na přelomu srpna a září budou mít pozvaní finalisté slyšení před Evropskou komisí (v závislosti na koronaviru může toto slyšení proběhnout distančně). V termínu od 22. do 24. září budou slavnostně vyhlášeny výsledky v rámci Evropských dnů výzkumu a inovací (Research and Innovations Days) v Bruselu.

„Vítěz získá v soutěži milion eur, každé další z pěti nejlépe hodnocených měst obdrží sto tisíc eur. Loni jsme se umístili na 13.-14. místě.  Díky loňské zpětné vazbě jsme se letos poučili a do soutěže se hlásíme jen se třemi velkými projekty, které mají potenciál samy o sobě naplnit všechna požadovaná kritéria,“ vysvětlil náměstek Tomáš Koláčný.

Zmíněnými projekty je Fablab Experience se svou pojízdnou prototypovací učebnou, Czechitas House, tedy komunitní centrum zaměřené na vzdělávání dětí a žen v informačních a komunikačních technologiích a popularizační aktivity koordinované Hvězdárnou a planetáriem Brno.

„Přihlášku doplníme také o příklady pozitivních aktivit v Brně, které pomohly lépe zvládnout pandemickou situaci v souvislosti s COVID-19 a také o nákup akcií Technologického parku Brno, což podpoří inovační procesy ve městě,“ dodal Tomáš Koláčný.

Mgr. Kateřina Gardoňová
Tiskové středisko
Magistrát města Brna
tel.: +420 542 172 466
mob.: +420 602 595 170
e-mail: gardonova.katerina@brno.cz
Nejnovější tiskové zprávy

Pětice sportovních klubů chce žádat o podporu z NSA na zlepšení stavu sportovišť. Město jim přislíbilo spolufinancování

Další rozvoj regionální i nadregionální sportovní infrastruktury má zajistit čerpání investičních dotací ze čtyř výzev Národní sportovní agentury. Aby měli brněnští žadatelé šanci uspět, město jim chce přislíbit potřebnou finanční spoluúčast. Dnes tuto podporu doporučili brněnští radní, finálně ještě musí rozhodnout zastupitelé.

Co si myslí Brňané a Brňanky, zjistí město snadněji díky nové anketní platformě

Vyjádřit svůj názor i jinde než v komentáři na Facebooku a jednou za čtyři roky u volebních uren budou Brněnští moci už od letošního podzimu díky novému systému městských anket. Jednotná platforma pro ně vzniká na webu Dáme na vás.

Sedmdesátá sezóna brněnské hvězdárny začíná návštěvnickým rekordem

V úterý 3. října 2023 navštívil Hvězdárnu a planetárium Brno 223 771. návštěvník. Překonal se tak divácký rekord z roku 2022, kdy za celých 12 měsíců dorazilo 223 770 kosmoplavců. Jinak řečeno, letošní rok je v „brněnském vesmírném přístavu“ obzvlášť rušný a neméně rušná bude i sedmdesátá sezóna, do které právě vstupuje.

Přírodní vědy, informatika a polytechnické vzdělávání v novém. Na ZŠ Bosonožská se připravuje rekonstrukce učeben

Rekonstrukce a stavební úpravy se chystají na Základní škole Bosonožská díky dotaci z Integrovaného regionálního operačního programu (IROP). Bude se jednat o vybudování odborných učeben pro přírodní vědy, polytechnické vzdělávání a pro práci s digitálními technologiemi. Brněnští radní dnes na své schůzi schválili manuál realizace projektu a doporučili zastupitelům souhlasit s podmínkami přijetí dotace.