Přeskočit na obsah

Brno se bude ucházet o titul Evropské hlavní město inovací 2020

10. června 2020

Evropská komise vyhlašuje každý rok soutěž o hlavní evropské město inovací – European Capital of Innovation. Ta hodnotí města na základě jejich inovačního potenciálu. Do letošního ročníku se přihlásilo i Brno.

Soutěž Evropské hlavní město inovací 2020 cílí primárně na inovace pro společnost, tedy takové, které přinášejí zvýšení kvality života obyvatel města. Přihlášky jsou hodnoceny na základě čtyř kategorií: experimentování (inovační procesy, koncepty, nástroje), zapojení občanů do inovačního procesu, rozšíření atraktivity města (lákání talentů, vzor pro další města), podpora občanů (měřitelné dopady aktivity).

Na přelomu července a srpna vybere odborná porota širší okruh 12 finalistů, resp. měst. Ti pak zpracují také minutové promo video. Na přelomu srpna a září budou mít pozvaní finalisté slyšení před Evropskou komisí (v závislosti na koronaviru může toto slyšení proběhnout distančně). V termínu od 22. do 24. září budou slavnostně vyhlášeny výsledky v rámci Evropských dnů výzkumu a inovací (Research and Innovations Days) v Bruselu.

„Vítěz získá v soutěži milion eur, každé další z pěti nejlépe hodnocených měst obdrží sto tisíc eur. Loni jsme se umístili na 13.-14. místě.  Díky loňské zpětné vazbě jsme se letos poučili a do soutěže se hlásíme jen se třemi velkými projekty, které mají potenciál samy o sobě naplnit všechna požadovaná kritéria,“ vysvětlil náměstek Tomáš Koláčný.

Zmíněnými projekty je Fablab Experience se svou pojízdnou prototypovací učebnou, Czechitas House, tedy komunitní centrum zaměřené na vzdělávání dětí a žen v informačních a komunikačních technologiích a popularizační aktivity koordinované Hvězdárnou a planetáriem Brno.

„Přihlášku doplníme také o příklady pozitivních aktivit v Brně, které pomohly lépe zvládnout pandemickou situaci v souvislosti s COVID-19 a také o nákup akcií Technologického parku Brno, což podpoří inovační procesy ve městě,“ dodal Tomáš Koláčný.

Mgr. Kateřina Gardoňová
Tiskové středisko
Magistrát města Brna
tel.: +420 542 172 466
mob.: +420 602 595 170
e-mail: gardonova.katerina@brno.cz
Nejnovější tiskové zprávy

Participativní rozpočet zná letošní vítězné projekty

Občané Brna rozhodli o vítězných projektech participativního rozpočtu Dáme na vás. Hlasování skončilo 30. listopadu. Letošního ročníku se zúčastnilo 13 123 hlasujících, kteří vybrali následující projekty.

Brno pokračuje v opravě sběrných středisek odpadů

Město stále opravuje sběrná střediska odpadů. V příštím roce se bude pokračovat v pracích na čtyřech z nich. Radní dnes schválili dodatek smlouvy se společností SAKO Brno na tyto akce.

První vlak přijede z Vídně do Brna 11. prosince hodinu před půlnocí. Na letiště Schwechat pak vyrazí na pravidelné lince hned druhý den ráno

Smlouvu na zajištění přímého železničního spojení Brna a mezinárodního letiště Vídeň – Schwechat dnes schválili brněnští radní. První vlak v závazku takzvané veřejné služby vyrazí z Vídně v neděli 11. prosince ve 21.15 hodin. Z Brna pak pojede poprvé opačným směrem hned druhý den ve 3.48 hodin. Na provoz pravidelné linky zajišťující dopravní obslužnost bude město poskytovat dopravci, společnosti RegioJet, a. s., kompenzace.

Mimosoudní narovnání uzavře spor kvůli přednádražnímu prostoru

Dohodu o narovnání mezi městem a společností KVINT dnes schválili brněnští radní. Spor ohledně bezdůvodného obohacení se tak vyřeší mimosoudně a v oblasti bude možné provést rekultivaci území v rámci výstavby polyfunkčního komplexu Dornych.