Přeskočit na obsah

Brno se bude podílet na projektu využívajícím 3D tisk v oblasti dopravních staveb

22. června 2021
Radní na svém zasedání dne 2. 6. 2021 schválili znění dopisu na podporu projektu konsorcia Vysokého učení technického v Brně a společnosti INFRAM. Projekt s názvem „Vývoj cementových kompozitů a procesních parametrů pro 3D tisk prvků splňujících požadavky dopravních staveb“ si bere za cíl zavést 3D tisk do oblasti dopravních staveb, konkrétně pozemních komunikací a železnic. Jde o jeden z prvních projektových záměrů nově vytvořené platformy Stavebnictví 4.0 v rámci Národního centra průmyslu 4.0.

Projekt „Vývoj cementových kompozitů a procesních parametrů pro 3D tisk prvků splňujících požadavky dopravních staveb“ plánuje vývoj cementového kompozitu pro 3D tisk jako základního stavebního materiálu. Dále se chce zaměřit na vývoj alternativního cementového kompozitu, splňující stejné požadavky, který bude využívat druhotné suroviny. Součástí projektu by měla být také příslušná aktualizace Technických kvalitativních podmínek staveb pozemních komunikací Ministerstva dopravy tak, aby bylo možné danou technologii standardizovat a následně šířeji aplikovat. Tento proces by měl být koordinován s Úsekem kontroly kvality staveb ŘSD ČR.

Projekt má potenciál bezprostředně přenést dosažené výsledky do oblastí, které se města Brna přímo dotýkají. Jde zejména o proměnu teplárenského areálu na Špitálce v chytrou čtvrť s využitím moderních technologií účelným a ekologickým způsobem. V kontextu projektu půjde o aplikaci vyvinutých materiálových řešení a ověřené technologie s využitím ekologicky šetrných vstupů a inovativních postupů. Výsledkem budou funkční prvky v oblasti pozemních komunikací, které jsou dnes klasickými postupy realizovatelné jen obtížně, příliš nákladně, nebo je dokonce není možné realizovat vůbec,“ vysvětlil náměstek primátorky Tomáš Koláčný.

Realizace projektu je naplánována na roky 2022 až 2025.Brno bude do projektu zapojeno jako externí partner, který má zájem dosažené výsledky prakticky aplikovat.
Konsorcium návrh projektu podalo tento měsíc. Rozhodnutí, zda bude projekt podpořen, se očekává do konce roku.


Mgr. Kateřina GardoňováTiskové středisko MMBtel.: +420 542 172 466mobil: +420 602 595 170e-mail: tis@brno.cz

Nejnovější tiskové zprávy

Vedení města Brna prověřilo sdělení provázející spor o volbu člena Výboru pro národnostní menšiny

Vedení města Brna se zabývalo volbou člena Výboru pro národnostní menšiny, která proběhla na květnovém Zastupitelstvu města Brna a stala se předmětem diskuse na jeho zasedání 5. září 2023.

Vteřiny zachraňují životy, připomene nová kampaň města a hasičů

Když čekáte na příjezd hasičů, může se každá vteřina zdát nekonečná. Vteřiny také mohou rozhodovat o životě a smrti, o zdraví či jeho poškození, o záchraně či ztrátě majetku. Právě tyto cenné okamžiky ztrácejí hasiči, když míří k zásahu a cestu jim blokují nesprávně zaparkovaná vozidla. Jak může každý z nás jednoduše pomoci vozům integrovaného záchranného systému dostat se včas na místo určení, pomáhá přiblížit nová kampaň Vteřiny pro život. Město ve spolupráci s Hasičským záchranným sborem Jihomoravského kraje ji spouští dnes.

Mezi městem a Zbrojovkou panuje shoda: Nový fotbalový stadion by měl vyrůst na místě dnešního velodromu

Nejvýhodnější lokalitou pro výstavbu nového fotbalového stadionu je brněnské výstaviště, konkrétně místo, kde dnes stojí velodrom. Shodli se na tom představitelé města a Zbrojovky Brno, a to i na základě prověření plošného umístění sportovišť ve vybraných lokalitách, které zpracovala Kancelář architekta města Brna. Se změnou působiště souhlasí i cyklistické oddíly, pro které by se stavěl nový cyklistický ovál, a to se snahou jej zkombinovat i s atletickou halou.

Brno podpoří střediska volného času

Brněnští radní dnes souhlasili s poskytnutím 1 330 000 korun na úhradu provozních nákladů středisek volného času. Vše musí ještě schválit říjnové zastupitelstvo.