Přeskočit na obsah

Brno se bude podílet na projektu využívajícím 3D tisk v oblasti dopravních staveb

22. června 2021

Radní na svém zasedání dne 2. 6. 2021 schválili znění dopisu na podporu projektu konsorcia Vysokého učení technického v Brně a společnosti INFRAM. Projekt s názvem „Vývoj cementových kompozitů a procesních parametrů pro 3D tisk prvků splňujících požadavky dopravních staveb“ si bere za cíl zavést 3D tisk do oblasti dopravních staveb, konkrétně pozemních komunikací a železnic. Jde o jeden z prvních projektových záměrů nově vytvořené platformy Stavebnictví 4.0 v rámci Národního centra průmyslu 4.0.

Projekt „Vývoj cementových kompozitů a procesních parametrů pro 3D tisk prvků splňujících požadavky dopravních staveb“ plánuje vývoj cementového kompozitu pro 3D tisk jako základního stavebního materiálu. Dále se chce zaměřit na vývoj alternativního cementového kompozitu, splňující stejné požadavky, který bude využívat druhotné suroviny. Součástí projektu by měla být také příslušná aktualizace Technických kvalitativních podmínek staveb pozemních komunikací Ministerstva dopravy tak, aby bylo možné danou technologii standardizovat a následně šířeji aplikovat. Tento proces by měl být koordinován s Úsekem kontroly kvality staveb ŘSD ČR.

Projekt má potenciál bezprostředně přenést dosažené výsledky do oblastí, které se města Brna přímo dotýkají. Jde zejména o proměnu teplárenského areálu na Špitálce v chytrou čtvrť s využitím moderních technologií účelným a ekologickým způsobem. V kontextu projektu půjde o aplikaci vyvinutých materiálových řešení a ověřené technologie s využitím ekologicky šetrných vstupů a inovativních postupů. Výsledkem budou funkční prvky v oblasti pozemních komunikací, které jsou dnes klasickými postupy realizovatelné jen obtížně, příliš nákladně, nebo je dokonce není možné realizovat vůbec,“ vysvětlil náměstek primátorky Tomáš Koláčný.

Realizace projektu je naplánována na roky 2022 až 2025.Brno bude do projektu zapojeno jako externí partner, který má zájem dosažené výsledky prakticky aplikovat.
Konsorcium návrh projektu podalo tento měsíc. Rozhodnutí, zda bude projekt podpořen, se očekává do konce roku.


Mgr. Kateřina GardoňováTiskové středisko MMBtel.: +420 542 172 466mobil: +420 602 595 170e-mail: tis@brno.cz

Nejnovější tiskové zprávy

Participativní rozpočet zná letošní vítězné projekty

Občané Brna rozhodli o vítězných projektech participativního rozpočtu Dáme na vás. Hlasování skončilo 30. listopadu. Letošního ročníku se zúčastnilo 13 123 hlasujících, kteří vybrali následující projekty.

Brno pokračuje v opravě sběrných středisek odpadů

Město stále opravuje sběrná střediska odpadů. V příštím roce se bude pokračovat v pracích na čtyřech z nich. Radní dnes schválili dodatek smlouvy se společností SAKO Brno na tyto akce.

První vlak přijede z Vídně do Brna 11. prosince hodinu před půlnocí. Na letiště Schwechat pak vyrazí na pravidelné lince hned druhý den ráno

Smlouvu na zajištění přímého železničního spojení Brna a mezinárodního letiště Vídeň – Schwechat dnes schválili brněnští radní. První vlak v závazku takzvané veřejné služby vyrazí z Vídně v neděli 11. prosince ve 21.15 hodin. Z Brna pak pojede poprvé opačným směrem hned druhý den ve 3.48 hodin. Na provoz pravidelné linky zajišťující dopravní obslužnost bude město poskytovat dopravci, společnosti RegioJet, a. s., kompenzace.

Mimosoudní narovnání uzavře spor kvůli přednádražnímu prostoru

Dohodu o narovnání mezi městem a společností KVINT dnes schválili brněnští radní. Spor ohledně bezdůvodného obohacení se tak vyřeší mimosoudně a v oblasti bude možné provést rekultivaci území v rámci výstavby polyfunkčního komplexu Dornych.