Přeskočit na obsah

Brno připravuje novou koncepci údržby zeleně

04. května 2017 2 minuty čtení
(fpo) - Smlouvu na vypracování koncepce správy, údržby a rozvoje veřejné zeleně ve městě Brně v úterý schválili radní.

Společnost Atregia, která podala nejvýhodnější nabídku, připraví do konce listopadu letošního roku návrh na nejvhodnější zajišťování správy a údržby zelených ploch. Koncepce také stanoví další rozvoj zeleně v Brně.

„Péče o zeleň v Brně potřebuje jasná pravidla, která zajistí, že zelené plochy budou nejen hezky vypadat, ale zároveň budou účinně pohlcovat prach a tlumit hluk,“ řekl náměstek primátora pro životní prostředí Martin Ander. „Brno také potřebuje plán, jak se budou plochy veřejně přístupné zeleně do budoucna rozvíjet.“

Brno trpí především velkou roztříštěností kompetencí ve správě a údržbě zeleně. Veřejně přístupné zelené plochy mají velké množství různých správců, tedy městské části, Veřejná zeleň města Brna, Brněnské komunikace, Ředitelství silnic a dálnic a další subjekty.

To vede k tomu, že o stromy v ulicích se stará někdo jiný než o sečení trávníků pod nimi, podobně na sídlištích se o trávníky mezi domy stará někdo jiný než o trávníky mezi chodníkem a silnicí. Z pohledu občana pak starost o zeleň vypadá naprosto chaoticky a vyvolává řadu stížností.

Zároveň v Brně dosud neexistuje jednotná závazná metodika postupů při údržbě zeleně, která by mimo jiné zahrnovala pravidla pro sečení travnatých ploch, údržbu izolačních pásů keřů podél silnic a dalších obdobných činností.

Často se tak stává, že například izolační pásy keřů podél silnic jsou ořezány tak, že přestávají plnit svou roli bariéry proti hluku a prachu. Nová koncepce by měla být podnětem pro maximální možné sjednocení správy a nastavení jednotných pravidel údržby veřejné zeleně na území města Brna.

V záležitosti návrhů rozvoje zelených ploch ve městě bude nová koncepce zároveň jedním z důležitých podkladů pro nově vznikající Územní plán města Brna.

Mohlo by vás dále zajímat

Vladimíra Blažková. Foto: Krajské ředitelství policie Jihomoravského kraje
Vladimíra Blažková: Člověk musí mít z koní respekt

Říká se, že nejkrásnější pohled na svět je z koňského hřbetu. Své o tom ví také Vladimíra Blažková, která to od dětské lásky ke koním dotáhla až na Mezinárodní policejní mistrovství České republiky v jízdě na koni. V kariéře ji nezastavil ani vážný úraz páteře, který utrpěla nijak překvapivě po pádu z koně. V rámci zmíněného turnaje, který již dvakrát vyhrála, se letos po třech letech představí brněnským fanouškům 10. června na Panské líše.

Účastníci sportovní aktivity v rámci Brněnských dnů pro zdraví, foto: MMB
Zdravé tělo i zdravého ducha Brňanů posílí kampaň

Město tvoří lidé, zdravé město pak zdraví lidé. Prvních osmnáct dnů v červnu budou mít fanoušci této myšlenky příležitost podpořit ji vlastní aktivitou během tradiční celoměstské kampaně Brněnské dny pro zdraví.

Martin Motyčka. Foto: Zdeněk Kolařík
Pod křídly Diecézního muzea je sakrálnímu umění dobře

Před 30 lety, 1. června 1993, bylo založeno Diecézní muzeum brněnského biskupství, které se tak v České republice stalo prvním svého druhu po listopadové revoluci. Otevřeno má od pondělí do soboty a kromě stálé expozice pořádá také přechodné výstavy v katedrální kryptě a tzv. Propité věži na Petrově. Jeho ředitel Martin Motyčka zdůrazňuje, že nejde jen o výstavní instituci, ale také o duchovní prostor vhodný k modlitbě a rozjímání.

Ředitel JICu Petr Chládek: „Naší touhou není atakovat pozice hlavních měst, ale vybudovat si místo v rámci ‚dvojek’, tedy stát po boku Lince, Drážďan apod.“ Foto: JIC
Podporujeme lidi s nápadem, který má šanci dobýt svět. Už 20 let

Z bodu, kde zhruba každý osmý člověk nemohl sehnat práci, do situace, kdy lidé sami vytvářejí nadstandardně placená pracovní místa. Z města s krachujícími podniky a opuštěnými továrnami líhní startupů a inovativních firem. Takovou proměnou Brno prošlo od přelomu tisíciletí do současnosti. A na tom, že věci nabraly tenhle směr, má kromě jiného zásluhu i JIC, který vznikl právě před 20 lety s cílem pomáhat podnikatelům prorazit nejen v regionu, ale i ve světě. O „včera, dnes a zítra“ této instituce jsme mluvili s jejím ředitelem Petrem Chládkem. 

Nejnovější články

OPEN STUDIOS vás vezmou do uměleckých ateliérů. Foto: Aneta Šilhánková
Vyrazte do ulic – kulturu, zábavu a zážitky neminete

Víkend plný akcí a událostí, to je v Brně standard, ale tentokrát je opravdu nabito. Jak a kde vznikají umělecká díla, poodhalí OPEN STUDIOS. Brněnský Bronx ožije festivalem Ghettofest. Brněnský týden pro zdraví zve na velkou řádku akcí, například v sobotu můžete podpořit ParaCENTRUM Fenix.

V pondělí se rezidentní parkování rozšíří do oblasti Jílová. Foto: MMB
V pondělí se rezidentní parkování rozšíří do oblasti Jílová

Od 5. června se do systému rezidentního parkování připojí oblast 1-24 Jílová. Bude patřit do návštěvnické zóny C. Pro abonenty a rezidenty platí stejná pravidla jako v ostatních oblastech.

Sezóna na koupališti Riviéra začíná. Kde půjde zaparkovat? Zdroj: MMB
Sezóna na koupališti Riviéra začíná. Kde půjde zaparkovat?

AKTUALIZACE 1. 6.
Koupaliště Riviéra zahajuje sezónu v sobotu 27. května. Zároveň jsou v plném proudu práce na přilehlém úseku velkého městského okruhu. Návštěvníci tak nebudou moci využívat obvyklá parkovací místa ani zastávky MHD. Od 1. června je ale v provozu nová bezplatná okružní linka.

Vladimíra Blažková. Foto: Krajské ředitelství policie Jihomoravského kraje
Vladimíra Blažková: Člověk musí mít z koní respekt

Říká se, že nejkrásnější pohled na svět je z koňského hřbetu. Své o tom ví také Vladimíra Blažková, která to od dětské lásky ke koním dotáhla až na Mezinárodní policejní mistrovství České republiky v jízdě na koni. V kariéře ji nezastavil ani vážný úraz páteře, který utrpěla nijak překvapivě po pádu z koně. V rámci zmíněného turnaje, který již dvakrát vyhrála, se letos po třech letech představí brněnským fanouškům 10. června na Panské líše.