Přeskočit na obsah

Brno připravuje novou koncepci údržby zeleně

04. května 2017 2 minuty čtení
(fpo) - Smlouvu na vypracování koncepce správy, údržby a rozvoje veřejné zeleně ve městě Brně v úterý schválili radní.

Společnost Atregia, která podala nejvýhodnější nabídku, připraví do konce listopadu letošního roku návrh na nejvhodnější zajišťování správy a údržby zelených ploch. Koncepce také stanoví další rozvoj zeleně v Brně.

„Péče o zeleň v Brně potřebuje jasná pravidla, která zajistí, že zelené plochy budou nejen hezky vypadat, ale zároveň budou účinně pohlcovat prach a tlumit hluk,“ řekl náměstek primátora pro životní prostředí Martin Ander. „Brno také potřebuje plán, jak se budou plochy veřejně přístupné zeleně do budoucna rozvíjet.“

Brno trpí především velkou roztříštěností kompetencí ve správě a údržbě zeleně. Veřejně přístupné zelené plochy mají velké množství různých správců, tedy městské části, Veřejná zeleň města Brna, Brněnské komunikace, Ředitelství silnic a dálnic a další subjekty.

To vede k tomu, že o stromy v ulicích se stará někdo jiný než o sečení trávníků pod nimi, podobně na sídlištích se o trávníky mezi domy stará někdo jiný než o trávníky mezi chodníkem a silnicí. Z pohledu občana pak starost o zeleň vypadá naprosto chaoticky a vyvolává řadu stížností.

Zároveň v Brně dosud neexistuje jednotná závazná metodika postupů při údržbě zeleně, která by mimo jiné zahrnovala pravidla pro sečení travnatých ploch, údržbu izolačních pásů keřů podél silnic a dalších obdobných činností.

Často se tak stává, že například izolační pásy keřů podél silnic jsou ořezány tak, že přestávají plnit svou roli bariéry proti hluku a prachu. Nová koncepce by měla být podnětem pro maximální možné sjednocení správy a nastavení jednotných pravidel údržby veřejné zeleně na území města Brna.

V záležitosti návrhů rozvoje zelených ploch ve městě bude nová koncepce zároveň jedním z důležitých podkladů pro nově vznikající Územní plán města Brna.

Mohlo by vás dále zajímat

Nové wellness centrum na Kraví hoře. Foto: Marie Schmerková
Vyšel říjnový Brněnský metropolitan

Tento týden najdete ve svých schránkách aktuální Brněnský metropolitan. Dočtete se o nedávno dostavěném wellness centru na Kraví hoře i o novém způsobu třídění kovů do žlutých kontejnerů na plast. Do testovacího provozu vstoupila nová tramvajová trať do kampusu. A vodojemy na Žlutém kopci hlásí otevřeno, vstupenky jsou k mání i online.

Nejnovější články

Kampaň Brno narůžovo cílí na prevenci rakoviny prsu.
Brno narůžovo přináší prevenci rakoviny prsu do brněnských ulic

Růžovou barvu si vzaly za svou pravidelné říjnové akce spojené s osvětou týkající se rakoviny prsu a podpory onkologických pacientů. Akce probíhají po celém světě a Brno není výjimkou. Celý měsíc proto bude narůžovo.

Výstava ukazuje, jak by studenti využili část areálu Tepláren, foto: MMB
Výstava ukazuje, jak by studenti využili část areálu Tepláren

Co s průmyslovými budovami v mezidobí, kdy je přestanou využívat Teplárny Brno a než se území přebuduje na tzv. chytrou čtvrť Špitálka? Nad tím se zamýšleli studenti tří brněnských univerzit v soutěži MUNISS, kterou každoročně pořádá město. Jejich nápady teď prezentují výstavní panely v ulicích města.

V anketě se lidé těsně vyjádřili pro rozšíření parku na místo stávajících likusáků, foto: Hvězdárna Brno
Anketa o likusáky: Výsledek je těsný, město bude hledat koncepční řešení s VUT

Přes patnáct set lidí se zapojilo do ankety, která řešila budoucnost pěti likusáků na Kraví hoře. Výsledky hovoří těsně pro jejich odstranění a rozšíření parku. Vzhledem k vyrovnanému hlasování bude ale město brát v úvahu i potřeby kreativců, kteří zde dnes mají zkušebny a ateliéry. Koncepční řešení chce hledat s VUT, majitelem zbylé, rozsáhlejší části areálu.

Milostivé léto II trvá až do konce listopadu. Dlužníci mají šanci zbavit se exekucí a splatit pohledávky
Milostivé léto II trvá až do konce listopadu. Dlužníci mají šanci zbavit se exekucí a splatit pohledávky

Do 30. listopadu 2022 mají lidé šanci ukončit některé exekuce, které v minulosti vznikly z veřejnoprávních dluhů, a to za výhodných podmínek. Již druhé Milostivé léto začalo 1. září.