Brno pokračuje v podpoře mladých talentovaných vědců

  • 11. prosince 2017
  • 1 minuta čtení
(ik) - Pětadvacet českých i zahraničních studentů letos uspělo v projektu Brno Ph.D. Talent. Po dobu tří let budou ke své doktorské práci dostávat stipendium 100 tisíc korun ročně.

Projekt je financován z rozpočtu města Brna. Stipendijní šeky jim dnes předal náměstek primátora Jaroslav Kacer.

Projekty mladých vědců směřují například na odstranění nežádoucích účinků chemoterapie či na vývoj nových materiálů pro výrobu levné a ekologické solární energie.  Jejich výzkumy se uskuteční na brněnských univerzitách.

„Na další podporu spolupráce s brněnskými vysokými školami jsme v loňském roce vyčlenili částku 4,6 milionu korun, pro letošek počítáme s 3,5 miliony korun,“ uvedl Jaroslav Kacer.

Město zároveň podporuje další vysokoškolské aktivity, jako jsou Městský ekosystém, mezinárodní studentská soutěž MUNISS, nově zavedlo program Brno Erasmus Student.

Brno od roku 2009 poskytlo mladým nadějným vědcům částku přesahující 42 milionů korun.

Na snímku vlevo nahoře je jedna z oceněných - Kateřina Vrchovecká . Na Masarykově univerzitě se zabývá vývojem materiálu pro kloubní náhrady, který bude mít podstatně delší životnost než současně používané, což je přibližně deset let. Chce tím zkvalitnit lidský život.

Dočtete se v Metropolitanu

  • Kateřina Liďáková. Foto: Marek Malůšek
    Kam jdeš, divadlo? Do Brna

    Kateřina Liďáková, od roku 2022 členka činohry Národního divadla Brno, strávila šestnáct let na prknech Městského divadla Zlín, kde také jako ředitel, dramaturg, herec i autor působil její manžel a...

Nenechte si ujít