Přeskočit na obsah

Brno podporuje sdílené cestování. Nextbike rozšíří nabídku sdílených kol

18. března 2020
Další společnost zahájila provoz sdílených kol v Brně. Město se snaží podpořit různé způsoby přepravy. Proto spolupracuje s firmami, které s ním podepsaly memorandum. Vzájemnou spoluprací se snaží zlepšit podmínky pro cyklisty v Brně. Memorandum podepsaly už 3 firmy. Dvě ve městě už fungují, kola Nextbike se v ulicích začínají objevovat tento týden. Postupně jich má být až 750. Město zahájí instalaci prvních cyklostojanů v různých městských částech v dubnu.

Memorandum o porozumění v rozvoji cyklistické dopravy v Brně podepsaly s městem už společnosti Rekola a Velonet. Obě poskytují sdílená kola. Nyní se se svými koly přidala i firma Nextbike. „Doprava v Brně je přetížená a stále více lidí přechází na alternativní způsoby přepravy. Jsem rád, že se využívání sdílených dopravních prostředků včetně kol v Brně tak dobře ujalo. Ve spolupráci s Brněnskými komunikacemi se snažíme rozšířit nabídku cyklostojanů tak, aby lidé mohli kola odkládat bezpečně. Už v dubnu je v rámci Brna-středu naplánováno umístění schválených stojanů. Do konce března by měly být odsouhlasené lokace pro umístění stojanů v městských částech Brno-Židenice, Královo Pole a Černovice,“ řekl radní pro oblast dopravy Petr Kratochvíl.

Zatímco Velonet a Rekola v Brně fungují už delší dobu, Nextbike zažívá svoji premiéru. Do konce tohoto týdne plánuje v ulicích města umístit 250 až 300 kol, postupně budou přibývat další. „Jsme velmi rádi, že je Brno šestým českým městem, kde můžeme nabízet naše služby. Vážíme si této spolupráce. Naše kola chceme umístit nejen v centru, ale i do vzdálenějších městských částí, aby byla dostupná všem zájemcům. Celkem jich bude až 750. Nechceme ale, aby město hyzdila, proto počítáme s pravidelnou kontrolou jejich umístění,“ uvedl k zahájení projektu sdílených kol manažer společnosti Nextbike Czech Republic Dan Rambousek.

Aktuální rozmístění sdílených kol společností, které o tuto službu projevily zájem, bude možné v blízké době nově sledovat na webu www.parkovanivbrne.cz. Vedle sdílených kol v Brně funguje také například služba sdílených koloběžek nebo skútrů. V zahraničí stále populárnější způsob přepravy poskytuje hned několik výhod. K přesunu po městě není nutné dopravní prostředek vlastnit, často vychází tato forma cestování finančně výhodněji, a navíc se tak snižuje zátěž pro životní prostředí.

Mgr. Anna Dudková
Magistrát města Brna
Tiskové středisko
tel.: +420 542 172 272
mobil: +420 770 179 563
e-mail: dudkova.anna@brno.cz


Nejnovější tiskové zprávy

Vedení města Brna prověřilo sdělení provázející spor o volbu člena Výboru pro národnostní menšiny

Vedení města Brna se zabývalo volbou člena Výboru pro národnostní menšiny, která proběhla na květnovém Zastupitelstvu města Brna a stala se předmětem diskuse na jeho zasedání 5. září 2023.

Vteřiny zachraňují životy, připomene nová kampaň města a hasičů

Když čekáte na příjezd hasičů, může se každá vteřina zdát nekonečná. Vteřiny také mohou rozhodovat o životě a smrti, o zdraví či jeho poškození, o záchraně či ztrátě majetku. Právě tyto cenné okamžiky ztrácejí hasiči, když míří k zásahu a cestu jim blokují nesprávně zaparkovaná vozidla. Jak může každý z nás jednoduše pomoci vozům integrovaného záchranného systému dostat se včas na místo určení, pomáhá přiblížit nová kampaň Vteřiny pro život. Město ve spolupráci s Hasičským záchranným sborem Jihomoravského kraje ji spouští dnes.

Mezi městem a Zbrojovkou panuje shoda: Nový fotbalový stadion by měl vyrůst na místě dnešního velodromu

Nejvýhodnější lokalitou pro výstavbu nového fotbalového stadionu je brněnské výstaviště, konkrétně místo, kde dnes stojí velodrom. Shodli se na tom představitelé města a Zbrojovky Brno, a to i na základě prověření plošného umístění sportovišť ve vybraných lokalitách, které zpracovala Kancelář architekta města Brna. Se změnou působiště souhlasí i cyklistické oddíly, pro které by se stavěl nový cyklistický ovál, a to se snahou jej zkombinovat i s atletickou halou.

Brno podpoří střediska volného času

Brněnští radní dnes souhlasili s poskytnutím 1 330 000 korun na úhradu provozních nákladů středisek volného času. Vše musí ještě schválit říjnové zastupitelstvo.