Přeskočit na obsah

Brno podporovalo nekuřácké podniky od roku 2009

31. května 2017 2 minuty čtení
(ik) – Dvacet podniků se v roce 2009 zapojilo do Sítě nekuřáckých restaurací. Jejich počet loni dosáhl 115. Stalo se tak v rámci projektu Kanceláře Brno – Zdravé město (KBZM) Magistrátu města Brna.

Projekt skončil 31. května 2017, odkdy je účinný zákon zakazující kouření ve všech restauracích, barech, kavárnách a obdobných zařízeních.

Zásluhou projektu vznikla internetová databáze nekuřáckých restaurací a kaváren.

Zástupci restaurací převzali certifikáty potvrzující členství v Síti nekuřáckých restaurací a samolepku k označení dveří. O zařazení do databáze měly zájem nejen restaurace a kavárny, ale postupně se k nim začaly přidávat nekuřácké hotely, pivnice a vinárny.

„Projekt splnil svůj účel, neboť podpořil vytváření nekuřáckého prostředí ve městě a reagoval tak na opakovaná varování odborníků o škodlivosti kouření na zdraví, včetně kouření pasivního,“ zdůraznila Ivana Draholová, vedoucí KBZM.

Kancelář Brno – Zdravé město prováděla každoročně aktualizaci údajů. Při této příležitosti byly z databáze vyřazeny podniky, které přirozenou obměnou zanikly.

Restaurace se do sítě registrovaly bezplatně a kompletní databáze byla zveřejněna na webových stránkách města prostřednictvím projektu Brno – Zdravé město.

Internetová databáze umožňovala vyhledávání podniků podle městských částí a typu zařízení. Nabízela rovněž informace o tom, jaké služby jednotlivá zařízení poskytují, jaká je jejich kapacita a otevírací doba, včetně přímého odkazu na webové stránky jednotlivých podniků.

Síť nekuřáckých restaurací v Brně inspirovala Jihlavu, Třebíč, Mladou Boleslav, Liberec a další města k realizaci obdobné myšlenky.

Dočtete se v Metropolitanu

Medlánecká SOS vesnička letos oslavila dvacáté výročí vzniku. Foto: archiv SOS Dětské vesničky
Medlánecká SOS vesnička slaví dvacetiny. Mohlo jí být padesát

Děti, které kdysi tvořily první obyvatele SOS vesničky v brněnských Medlánkách, už samy dorostly do věku rodičů. Toto zařízení pro pěstounskou péči totiž letos oslavilo dvacáté výročí vzniku. Samotná myšlenka SOS vesniček rozšířených po celém světě je ještě o několik dekád starší.

Nová Zbrojovka. Foto: Marie Schmerková
Přednášky a exkurze nastíní budoucnost Brna

Kam kráčíš, Brno? Tuto otázku si klade stejnojmenná akce, která začne 24. září a potrvá do 17. října.

Revitalizovaný vnitroblok na Skácelově. Foto: archiv MMB
Ekodotace podpoří zelené vnitrobloky, nábřeží i vzdělávání

Tři brněnské dotační programy, které se věnují životnímu prostředí, jsou otevřené od poloviny září do 31. října.

Nové vodní prvky na Dominikánském náměstí. Foto: Kateřina Havelková
Obrazem: Kužely osvěžují vzhled náměstí i návštěvníky

Pohled na Novou radnici už nikdy nebude stejný. V půlce prázdnin na prostranství pod ní přibyly tři bronzové kužely o úctyhodných rozměrech – váží od 200 do 1 000 kilogramů a na výšku měří od 1,4 po 2,4 metru. Slouží nejen jako umělecké dílo, ale také jako vodní prvek. „Stejně jako potrubí, i naše prvky jsou nosičem vodního média, vynášejí ho z podzemních útrob na povrch,“ vysvětlil za autorské duo Tomáš Pavlacký.

Nenechte si ujít

Medlánecká SOS vesnička letos oslavila dvacáté výročí vzniku. Foto: archiv SOS Dětské vesničky
Medlánecká SOS vesnička slaví dvacetiny. Mohlo jí být padesát

Děti, které kdysi tvořily první obyvatele SOS vesničky v brněnských Medlánkách, už samy dorostly do věku rodičů. Toto zařízení pro pěstounskou péči totiž letos oslavilo dvacáté výročí vzniku. Samotná myšlenka SOS vesniček rozšířených po celém světě je ještě o několik dekád starší.

Výtvarná instalace z loňského ročníku Faktoru K, foto: Miroslava Holasová
Faktor K oživí Káznici a připomene i jejích 250 + 1 let

Hra o Marii Kudeříkové, taneční performance zkoumající neživou hmotu vlasů nebo jam s Choro Moro – i to čeká na návštěvníky a návštěvnice letošního ročníku Faktoru K, který se odehraje od 4. do 7. října tradičně v prostorách bývalé Káznice na Cejlu.

Brněnské kulturní fórum XVII
Dostupnost v umění řeší Brněnské kulturní fórum

Tématem již sedmnáctého Brněnského kulturního fóra je dostupnost. Tentokrát se bude nejenom debatovat a sdílet, ale současně si návštěvníci užijí i krátké umělecké ukázky. 

Hudební vystoupení na Tmavomodrém festivalu 2021. Foto: TIC Brno
Víkendové Brno žije! Konají se komunitní festivaly, setkají se i fandové MHD

Brno vyhlíží nový víkend, který nabídne plno zajímavých akcí. Uskuteční se například benefiční festival v kontaktním centru, narozeninová oslava kreativního hubu nebo akce na dopravním hřišti zaměřená na bezpečnost dětí v provozu. Naskýtá se však i nespočet dalších možností, jak lze strávit volné chvíle.