Brno podporovalo nekuřácké podniky od roku 2009 - Tiskový servis

Brno podporovalo nekuřácké podniky od roku 2009

  • 31. května 2017
  • 2 minuty čtení

(ik) – Dvacet podniků se v roce 2009 zapojilo do Sítě nekuřáckých restaurací. Jejich počet loni dosáhl 115. Stalo se tak v rámci projektu Kanceláře Brno – Zdravé město (KBZM) Magistrátu města Brna.

Projekt skončil 31. května 2017, odkdy je účinný zákon zakazující kouření ve všech restauracích, barech, kavárnách a obdobných zařízeních.

Zásluhou projektu vznikla internetová databáze nekuřáckých restaurací a kaváren.

Zástupci restaurací převzali certifikáty potvrzující členství v Síti nekuřáckých restaurací a samolepku k označení dveří. O zařazení do databáze měly zájem nejen restaurace a kavárny, ale postupně se k nim začaly přidávat nekuřácké hotely, pivnice a vinárny.

„Projekt splnil svůj účel, neboť podpořil vytváření nekuřáckého prostředí ve městě a reagoval tak na opakovaná varování odborníků o škodlivosti kouření na zdraví, včetně kouření pasivního,“ zdůraznila Ivana Draholová, vedoucí KBZM.

Kancelář Brno – Zdravé město prováděla každoročně aktualizaci údajů. Při této příležitosti byly z databáze vyřazeny podniky, které přirozenou obměnou zanikly.

Restaurace se do sítě registrovaly bezplatně a kompletní databáze byla zveřejněna na webových stránkách města prostřednictvím projektu Brno – Zdravé město.

Internetová databáze umožňovala vyhledávání podniků podle městských částí a typu zařízení. Nabízela rovněž informace o tom, jaké služby jednotlivá zařízení poskytují, jaká je jejich kapacita a otevírací doba, včetně přímého odkazu na webové stránky jednotlivých podniků.

Síť nekuřáckých restaurací v Brně inspirovala Jihlavu, Třebíč, Mladou Boleslav, Liberec a další města k realizaci obdobné myšlenky.

Další články z rubriky