Přeskočit na obsah

Brno podporovalo nekuřácké podniky od roku 2009

31. května 2017 2 minuty čtení
(ik) – Dvacet podniků se v roce 2009 zapojilo do Sítě nekuřáckých restaurací. Jejich počet loni dosáhl 115. Stalo se tak v rámci projektu Kanceláře Brno – Zdravé město (KBZM) Magistrátu města Brna.

Projekt skončil 31. května 2017, odkdy je účinný zákon zakazující kouření ve všech restauracích, barech, kavárnách a obdobných zařízeních.

Zásluhou projektu vznikla internetová databáze nekuřáckých restaurací a kaváren.

Zástupci restaurací převzali certifikáty potvrzující členství v Síti nekuřáckých restaurací a samolepku k označení dveří. O zařazení do databáze měly zájem nejen restaurace a kavárny, ale postupně se k nim začaly přidávat nekuřácké hotely, pivnice a vinárny.

„Projekt splnil svůj účel, neboť podpořil vytváření nekuřáckého prostředí ve městě a reagoval tak na opakovaná varování odborníků o škodlivosti kouření na zdraví, včetně kouření pasivního,“ zdůraznila Ivana Draholová, vedoucí KBZM.

Kancelář Brno – Zdravé město prováděla každoročně aktualizaci údajů. Při této příležitosti byly z databáze vyřazeny podniky, které přirozenou obměnou zanikly.

Restaurace se do sítě registrovaly bezplatně a kompletní databáze byla zveřejněna na webových stránkách města prostřednictvím projektu Brno – Zdravé město.

Internetová databáze umožňovala vyhledávání podniků podle městských částí a typu zařízení. Nabízela rovněž informace o tom, jaké služby jednotlivá zařízení poskytují, jaká je jejich kapacita a otevírací doba, včetně přímého odkazu na webové stránky jednotlivých podniků.

Síť nekuřáckých restaurací v Brně inspirovala Jihlavu, Třebíč, Mladou Boleslav, Liberec a další města k realizaci obdobné myšlenky.

Mohlo by vás dále zajímat

Nové wellness centrum na Kraví hoře. Foto: Marie Schmerková
Vyšel říjnový Brněnský metropolitan

Tento týden najdete ve svých schránkách aktuální Brněnský metropolitan. Dočtete se o nedávno dostavěném wellness centru na Kraví hoře i o novém způsobu třídění kovů do žlutých kontejnerů na plast. Do testovacího provozu vstoupila nová tramvajová trať do kampusu. A vodojemy na Žlutém kopci hlásí otevřeno, vstupenky jsou k mání i online.

Nejnovější články

Bývalá mateřská škola na Bieblově míří do dražby
Bývalá mateřská škola na Bieblově míří do dražby. Zájemci si místo prohlédnou 5. října

Do veřejné dobrovolné dražby míří další nevyužívaný objekt, a to na ulici Bieblova. Je jím bývalá mateřská škola s pozemkem. Společnost CD CENTRUM COMS, která má dražbu na starosti, naplánovala na 5. října 2022 prohlídku objektu a dotčených pozemků.

Noc vědců
O víkendu bude rušno na divadelních scénách, ve vědeckých laboratořích i na sportovištích

Sport, móda, kultura, tradice, to vše najdete zabalené v jednom víkendu – v tom, který právě přichází. Láká vás proniknout do útrob divadla – nevynechejte 30 let CEDu. Podstatu a tajemství všech pěti lidských smyslů můžete odhalit při Noci vědců. Hodová zábava roztančí Novou Zbrojovku a sportovní fanoušci by neměli vynechat 5. kolo Českého poháru basketbalu na vozíku.

Ve dvou brněnských obvodech lidé zvolí své senátory
Ve dvou brněnských obvodech lidé zvolí své senátory

Druhé kolo senátních voleb se uskuteční v pátek 30. září a 1. října 2022. V Brně se to týká dvou volebních obvodů, a to č. 55 a 58.

Volební místnosti se otevřou v pátek ve 14 hodin, odevzdat hlas mohou oprávnění voliči do 22 hodin. V sobotu bude hlasování probíhat od 8 do 14 hodin.

V oblasti u výškových budov na Šumavské vznikne 613 nových parkovacích míst. Vizualizace: Atelier Kristen
Město zná zhotovitele parkovacího domu na Šumavské

Parkoviště, parkovací dům i vodní prvek u výškových budov na Šumavské postaví společnost STRABAG. Brněnští radní ji vybrali na posledním zasedání jako zhotovitele projektu na tzv. Akademickém náměstí. Na stavební práce má 14 měsíců.