Přeskočit na obsah

Brno podpoří zeleň ve městě

01. června 2022

Rada města Brna dnes doporučila zastupitelstvu schválit poskytnutí transferů městským částem na projekty týkající se zeleně a také změnu účelu části účelového investičního transferu poskytnutého městské části Brno-Tuřany z realizace projektu Park Lesíček na realizaci akce Ozelenění ulice Grunty.

V rozpočtu je pro tento rok na projekty a realizace ploch zeleně alokována částka 30 milionů korun. První vlna transferů již proběhla, v druhé, té současné, mohou být městským částem poskytnuty transfery ve výši 13 827 000 korun. 

„Brno se dlouhodobě profiluje jako město, které se snaží rozvíjet se v souladu s přírodou. Pracujeme s modro-zelenou infrastrukturou, podporujeme zelené střechy, podepsali jsme memorandum o snížení emisí CO2. Podpora zeleně v městských částech je tak dalším z řady kroků, které vedou ke zkvalitnění zelených ploch a rozvoji přírody ve městě,“ uvedla primátorka města Brna Markéta Vaňková.

„Naším dlouhodobým cílem je posílit výsadbu a zakládání nové zeleně a vodních ploch, zajistit dostatek parků pro rekreaci a zvyšovat biodiverzitu ve městě. To nyní probíhá v rámci projektu Nové parky pro Brno. Příspěvek dostanou například Černovice na realizaci sadu Turgeněvova ve výši 1,5 milionu korun, Kníničky na projektovou dokumentaci Jedlého parku ve výši 200 tisíc, Kohoutovice na projektovou dokumentaci parku Axmannova ve výši 500 tisíc či Slatina na realizaci parku Přemyslovo náměstí ve výši 3 miliony korun. Pro realizaci parku Lesíček se podařilo městské části vybrat zhotovitele, který nabídl nižší cenu, než se předpokládalo. Byly tak uspořeny finance ve výši 135 tisíc korun,“ dodal 1. náměstek primátorky Petr Hladík.

Tiskové středisko MMB
tel.: +420 542 172 162
e-mail: tis@brno.cz

Nejnovější tiskové zprávy

Brno: První pravidelný provoz automatické třídicí linky v České republice zahájen. Znamená zásadní posun v kvalitě dotřiďování odpadu

Pravidelný provoz automatické třídicí linky na plast, papír a kovové obaly zahájil dnes v areálu městské svozové a odpadové firmy SAKO Brno premiér Petr Fiala spolu s primátorkou Brna Markétou Vaňkovou, ministrem životního prostředí Petrem Hladíkem a ministrem spravedlnosti Pavlem Blažkem. Jde o první třídicí linku v České republice, která není založena na ručním třídění, nýbrž na vysokém stupni automatizace provozu. Podstatou moderní technologie jsou optické senzory, které dokážou rozlišit a separovat různé druhy odpadů mnohem rychleji a efektivněji než stávající ruční dotřiďování.

Želvuška i další oku neviditelní hrdinové zvou do světa elektronové mikroskopie

Exkurze do technologických provozů, speciální akce ve VIDA! science centru nebo v Technickém muzeu v Brně, výstavy uvnitř i venku – to vše přinesou Dny elektronové mikroskopie. Brno se i letos touto akcí, organizačně zaštiťovanou hvězdárnou, hlásí ke svému zlatému vývoznímu artiklu, letos ve znamení neviditelných hrdinů, kteří jsou všude kolem nás nebo přímo v našem těle. Zachraňují planetu, brání naši imunitu nebo sami dokážou přežít v extrémních podmínkách. Blíže prozkoumat je můžeme právě díky elektronovým mikroskopům. Vstoupit do mikrovesmíru obývaného fantastickými stvořeními zájemci můžou od 20. do 26. března.

Slavnostní zahájení dalšího projektu z participativního rozpočtu Dáme na vás v Řečkovicích

Ve čtvrtek 9. března 2023 proběhlo slavnostní poklepání základního kamene stavby projektu z participativního rozpočtu Dáme na vás, a to Řečkovického HRáje. Setkání se zúčastnil radní Filip Chvátal, starosta městské části Brno – Řečkovice a Mokrá Hora Marek Viskot, navrhovatelka projektu Eva Matoušková a zástupci realizační firmy.

Nejčastěji chodím do knihovny a na nejlepší úrovni jsou v Brně divadla. Lidé v průzkumu hodnotili brněnskou kulturu

Čtyři z pěti Brňanů jsou s kulturou ve městě spokojeni a myslí si, že alespoň v jedné oblasti Brno vyniká nad jinými městy. Nadpoloviční většina za ní tedy jinam ani nevyjíždí. Na druhou stranu je tu nevyužitý potenciál v oblasti hudby a také muzeí a galerií a měl by být konečně dostaven nový sál pro filharmonii. I to jsou některé ze závěrů průzkumu kulturních potřeb Brňanů, který si město nechalo zpracovat na reprezentativním vzorku 1111 lidí.