Přeskočit na obsah

Brno podpoří žádost o podporu z Norských fondů na projekt Káznice žije

20. října 2021
Brněnští radní dnes na své schůzi souhlasili s podporou projektu Káznice žije, který organizuje Tripitaka, z. s. Projekt bude žádat o finanční prostředky z tzv. Norských fondů. Schválený podpůrný dopis od města Brna by mohl této žádosti významně napomoci.

Město Brno a spolek Tripitaka spolupracují od roku 2012, kdy se odehrál první ročník pouličního festivalu Ghettofest a areál bývalé káznice na Cejlu sloužil jako zázemí festivalu a prostor pro tzv. site-specific instalace. V roce 2018 navíc Tripitaka získala od města do zápůjčky prostory ve stavebně nejmladší části káznice, kde vytvořila komunitní centrum Barvy brněnského Bronxu pro obyvatele tamní lokality. V roce 2020 byla spolupráce rozšířena na další místa, kde byly vybudovány umělecké ateliéry a byt pro umělce-
-rezidenty. Ve stejném roce začala také spolupráce na pilotním projektu Káznice žije, který měl za cíl podpořit kulturu a její představitele v době pandemie koronaviru.

Právě navazující projekt Káznice žije se uchází o finanční podporu v rámci výzvy do Norských fondů 2022 – program Kultura: Inovativní využití kulturního dědictví.

„Káznice je jedinečným prostorem, který je spjat s mnoha pohnutými lidskými osudy. Čas se bohužel nepříznivě podepsal na stavu celé budovy, a proto bychom rádi přispěli k jejímu oživení. Rozumím tedy snaze spolku získat další finanční prostředky pro pokračování a rozvoj aktivit vedoucích k citlivému
a inovativnímu využití této kulturní památky. Město Brno přispěje k budoucímu úspěchu projektu Káznice žije formou podpůrného dopisu,“
vysvětlil náměstek primátorky města Brna Tomáš Koláčný.

Spolek Tripitaka by chtěl svou činnost doplnit o dlouhodobě udržitelný provoz uměleckého, kulturního
a sociálního centra se standardní organizační strukturou včetně produkčních a dramaturgů. Klíčovými body programu zůstanou i nadále multižánrové festivaly Ghettofest a Faktor K. doplněné o pravidelné i unikátní akce. V rámci spolupráce s norským partnerem se počítá se zapojením výtvarnice, redaktorky a kritičky Hild Borchgrevink. V plánu je její rezidenční pobyt v káznici a také aktivní účast na výše uvedených festivalech formou workshopu či panelu na téma umělecké kritiky a kulturního provozu.

Mgr. Kateřina Gardoňová
Tiskové středisko MMB
tel.: +420 542 172 466
mobil: +420 602 595 170
e-mail: tis@brno.czNejnovější tiskové zprávy

Kundera má místo na čestném pohřebišti jisté, rozhodli dnes radní. Jeho odkaz město podpoří i finančně

Ode dneška je oficiálně dáno, čí jméno se objeví na náhrobku na posledním volném místě v čestném kruhu na Ústředním hřbitově. Radní schválili, aby sem byly uloženy ostatky brněnského rodáka Milana Kundery. Zároveň doporučili zastupitelům schválit dotaci na především kulturní a vzdělávací aktivity Knihovny Milana Kundery.

Desítka projektů Brněnské metropolitní oblasti zaměřených na cestovní ruch a revitalizaci veřejného prostoru získala podporu

Do rozvoje Brněnské metropolitní oblasti bude investováno dalších 303 milionů korun prostřednictvím nástroje integrovaných územních investic. Řídicí výbor složený z představitelů města, Jihomoravského kraje a zapojených obcí schválil desítku nových projektů, které se zaměřují na oblast cestovního ruchu a revitalizaci veřejného prostoru. Nositelé těchto projektů nyní mohou podat žádost o dotaci.

Startuje kampaň „Brno hrdým partnerem sociálních neziskovek“ – Pečujeme o vás společně

Kampaň „Brno hrdým partnerem sociálních neziskovek“ odstartuje křtem galerijní tramvaje už 3. října. Neděje se to jen tak – akce je součástí 15. Týdne sociálních služeb v ČR. Celá kampaň bude informovat o všech oblastech, kterým se sociální neziskovky v Brně věnují. Součástí bude i prezentace jednotlivých organizací.

Zhotovitel úprav Sálu Břetislava Bakaly je vybrán, práce na nové scéně Divadla Bolka Polívky potrvají 16 týdnů

Stavební úpravy a instalaci divadelních technologií v Sále Břetislava Bakaly, kde má od jara hrát Divadlo Bolka Polívky, provede firma GRADOIR, a to za cenu 9 806 902 korun bez DPH. Rozhodli o tom dnes brněnští radní.