Přeskočit na obsah

Brno podpoří žádost o podporu z Norských fondů na projekt Káznice žije

20. října 2021

Brněnští radní dnes na své schůzi souhlasili s podporou projektu Káznice žije, který organizuje Tripitaka, z. s. Projekt bude žádat o finanční prostředky z tzv. Norských fondů. Schválený podpůrný dopis od města Brna by mohl této žádosti významně napomoci.

Město Brno a spolek Tripitaka spolupracují od roku 2012, kdy se odehrál první ročník pouličního festivalu Ghettofest a areál bývalé káznice na Cejlu sloužil jako zázemí festivalu a prostor pro tzv. site-specific instalace. V roce 2018 navíc Tripitaka získala od města do zápůjčky prostory ve stavebně nejmladší části káznice, kde vytvořila komunitní centrum Barvy brněnského Bronxu pro obyvatele tamní lokality. V roce 2020 byla spolupráce rozšířena na další místa, kde byly vybudovány umělecké ateliéry a byt pro umělce-
-rezidenty. Ve stejném roce začala také spolupráce na pilotním projektu Káznice žije, který měl za cíl podpořit kulturu a její představitele v době pandemie koronaviru.

Právě navazující projekt Káznice žije se uchází o finanční podporu v rámci výzvy do Norských fondů 2022 – program Kultura: Inovativní využití kulturního dědictví.

„Káznice je jedinečným prostorem, který je spjat s mnoha pohnutými lidskými osudy. Čas se bohužel nepříznivě podepsal na stavu celé budovy, a proto bychom rádi přispěli k jejímu oživení. Rozumím tedy snaze spolku získat další finanční prostředky pro pokračování a rozvoj aktivit vedoucích k citlivému
a inovativnímu využití této kulturní památky. Město Brno přispěje k budoucímu úspěchu projektu Káznice žije formou podpůrného dopisu,“
vysvětlil náměstek primátorky města Brna Tomáš Koláčný.

Spolek Tripitaka by chtěl svou činnost doplnit o dlouhodobě udržitelný provoz uměleckého, kulturního
a sociálního centra se standardní organizační strukturou včetně produkčních a dramaturgů. Klíčovými body programu zůstanou i nadále multižánrové festivaly Ghettofest a Faktor K. doplněné o pravidelné i unikátní akce. V rámci spolupráce s norským partnerem se počítá se zapojením výtvarnice, redaktorky a kritičky Hild Borchgrevink. V plánu je její rezidenční pobyt v káznici a také aktivní účast na výše uvedených festivalech formou workshopu či panelu na téma umělecké kritiky a kulturního provozu.

Mgr. Kateřina Gardoňová
Tiskové středisko MMB
tel.: +420 542 172 466
mobil: +420 602 595 170
e-mail: tis@brno.czNejnovější tiskové zprávy

Participativní rozpočet zná letošní vítězné projekty

Občané Brna rozhodli o vítězných projektech participativního rozpočtu Dáme na vás. Hlasování skončilo 30. listopadu. Letošního ročníku se zúčastnilo 13 123 hlasujících, kteří vybrali následující projekty.

Brno pokračuje v opravě sběrných středisek odpadů

Město stále opravuje sběrná střediska odpadů. V příštím roce se bude pokračovat v pracích na čtyřech z nich. Radní dnes schválili dodatek smlouvy se společností SAKO Brno na tyto akce.

První vlak přijede z Vídně do Brna 11. prosince hodinu před půlnocí. Na letiště Schwechat pak vyrazí na pravidelné lince hned druhý den ráno

Smlouvu na zajištění přímého železničního spojení Brna a mezinárodního letiště Vídeň – Schwechat dnes schválili brněnští radní. První vlak v závazku takzvané veřejné služby vyrazí z Vídně v neděli 11. prosince ve 21.15 hodin. Z Brna pak pojede poprvé opačným směrem hned druhý den ve 3.48 hodin. Na provoz pravidelné linky zajišťující dopravní obslužnost bude město poskytovat dopravci, společnosti RegioJet, a. s., kompenzace.

Mimosoudní narovnání uzavře spor kvůli přednádražnímu prostoru

Dohodu o narovnání mezi městem a společností KVINT dnes schválili brněnští radní. Spor ohledně bezdůvodného obohacení se tak vyřeší mimosoudně a v oblasti bude možné provést rekultivaci území v rámci výstavby polyfunkčního komplexu Dornych.