Přeskočit na obsah

Brno podpoří vlastníky tzv. pozdě zapsaných památek. Radní pro ně schválili nový dotační program

22. září 2021

Zhruba od roku 2016 se Brno i další města v republice potýkají s tím, že řada staveb, které byly v minulosti považovány za kulturní památky, jimi na základě judikatury Nejvyššího správního soudu nejsou. A to kvůli pozdnímu zapsání do seznamu kulturních památek. Aby byla i nadále zachována hodnota těchto staveb, schválili dnes brněnští radní dotační titul Program 2022. Jeho cílem je motivovat vlastníky, aby k opravám přistupovali kvalifikovaným, a tedy finančně náročnějším způsobem.

Odbor památkové péče Magistrátu města Brna každoročně poskytuje dotace z rozpočtu města na obnovu kulturních památek, a to v rámci dvou stávajících programů („Program 2022 pro poskytování dotací na zachování a obnovu kulturních památek z rozpočtu města Brna“ pro fyzické osoby, právnické osoby a církve a „Podmínky 2022 pro poskytování peněžních prostředků na zachování a obnovu kulturních památek
z rozpočtu města Brna“ pro příspěvkové organizace a městské části).

Na území města se ale nachází značné množství staveb, které v minulosti byly považovány za kulturní památky, avšak na základě judikatury Nejvyššího správního soudu kulturní památkou nejsou. Důvodem je pozdní zapsání do seznamu kulturních památek. Vlastníci těchto budov jejich opravy dosud prováděli tak, jako kdyby kulturní památkou byly.

„Schválený Program 2022 chce motivovat majitele těchto staveb, aby přistupovali k jejich opravám kvalifikovaným způsobem, který je ale samozřejmě finančně náročnější. Dotčené budovy mají totiž i nadále architektonickou hodnotu, jíž se podílejí na autenticitě města,“ uvedl náměstek primátorky města Brna Tomáš Koláčný.

„V rámci nově schváleného Programu 2022 si budou moci vlastníci pozdě zapsaných památek na území Brna žádat o dotaci až do výše poloviny uznatelných nákladů na opravu. Celkem budou pro tento program z rozpočtu města vyčleněny dva miliony korun,“ vysvětlil radní pro kulturu Marek Fišer.

O peníze bude možné žádat od poloviny října do konce listopadu letošního roku nejlépe na Odboru památkové péče Magistrátu města Brna, případně na podatelně magistrátu či poštou.

Mgr. Kateřina Gardoňová
Tiskové středisko MMB
tel.: +420 542 172 466
mobil: +420 602 595 170
e-mail: tis@brno.czNejnovější tiskové zprávy

Multifunkční halu má provozovat ARENA BRNO. Klíčové je nyní schválení veřejné podpory Evropskou komisí, koncesionář se může hledat později

Multifunkční halu u brněnského výstaviště bude provozovat městská společnost ARENA BRNO. Do koncesního řízení nepřišla žádná nabídka, musí tak být zrušeno a nové zatím vypsáno nebude. Rozhodla o tom dnes Rada města Brna.

Na magistrát dorazilo přes 500 žádostí o změnu stávajícího územního plánu

V rámci sběru požadavků na změny stávajícího územního plánu ve zjednodušeném režimu, který probíhal od 25. října do 16. listopadu, přišlo 459 podnětů. Nadto Odbor územního plánování a rozvoje řešil dalších 66 standardně podaných návrhů. Dnes se vyhodnocením zabývali brněnští radní, konečné slovo bude mít příští týden zastupitelstvo.

Czech Republic Travel Trade Day: Na 250 lidí z ČR i celého světa pracujících v cestovním ruchu se v dubnu sjede do Brna

Po Olomouci, Plzni nebo letošních Karlových Varech bude i Brno hostit Czech Republic Travel Trade Day, platformu pro obchodní jednání českých podnikatelů, regionů a dalších subjektů aktivních v oblasti cestovního ruchu s mezinárodními nákupčími. Akci organizuje CzechTourism společně s Centrálou cestovního ruchu Jižní Morava a městem Brnem, což dnes schválením memoranda potvrdili brněnští radní.

Výzkum, inovace a evropské znalosti. Brno podpořilo projekt EULiST

Projekt EULiST spojuje univerzity, obce, společnosti a další partnery se zvláštním zaměřením na změnu klimatu a sociální soudržnost. Vysoké učení technické v Brně patří mezi vysoké školy, které jsou do tohoto programu zapojené. Vedení města dnes podpořilo projekt pomocí dopisu a deklaruje tak zájem seznámit se s jeho průběhem a výsledky.