Přeskočit na obsah

Brno podpoří spolupráci místních firem i jejich vstup na zahraniční trhy

17. dubna 2020

Rada města Brna odsouhlasila zapojení města do projektů Regionální hospodářské komory Brno, které reagují na aktuální stav v souvislosti s COVID-19 a očekávaným propadem ekonomiky v dalších měsících. Město podpoří vznik virtuální kooperační platformy Kontakt-Kontrakt a tzv. certifikační vouchery usnadňující vstup místních podniků na zahraniční trhy.

Podpořit firmy, aby se vzájemně propojovaly a zvýšily tak svoji soběstačnost v rámci kraje, považuji v této době za velmi důležité. Současná situace významně narušila funkční odběratelsko-dodavatelské vztahy a firmy, které byly z velké části napojeny na zahraniční trh, tak ztrácí odbyt nebo významné dodavatele. Dále je velmi důležité, abychom se již nyní připravili na restart zahraničního obchodu a pomohli našim malým a středním podnikům se na tyto trhy vracet,“ uvedl náměstek primátorky města Brna Tomáš Koláčný.   

Virtuální platforma Kontakt-Kontrakt navazuje na existující velmi úspěšnou kooperační platformu využívanou každoročně v rámci Mezinárodního strojírenského veletrhu v Brně, na jejímž základě dochází k přímému propojování firem a organizaci schůzek. Vznikne tak nový nástroj kontinuálního virtuálního tržiště určeného pro všechny OSVČ, malé a střední podniky v regionu, který bude dále doplněn o asistenční služby poskytované Regionální hospodářskou komorou Brno. Využití platformy bude zdarma.

Rozhodli jsme se také pomoci podnikům z regionů se vstupem na zahraniční trhy. Podpořili jsme proto tzv. certifikační vouchery. Jednou z významných překážek, se kterou se české firmy při uvádění svých výrobků na zahraniční trh totiž potýkají, je nutnost doložení certifikátu od akreditované zkušebny potvrzující, že produkt splňuje všechny požadavky na tento druh výrobku kladené technickými či jinými normami. Tímto krokem jim proces usnadníme,“ vysvětlila primátorka města Brna Markéta Vaňková.

Cílem projektu je tak podpořit malé a střední podniky v Brně a Jihomoravském kraji působící v oborech s vysokou přidanou hodnotou.

Tiskové středisko MMB
e-mail: tis@brno.cz
tel.: 542 172 162
www.brno.cz


Nejnovější tiskové zprávy

Multifunkční halu má provozovat ARENA BRNO. Klíčové je nyní schválení veřejné podpory Evropskou komisí, koncesionář se může hledat později

Multifunkční halu u brněnského výstaviště bude provozovat městská společnost ARENA BRNO. Do koncesního řízení nepřišla žádná nabídka, musí tak být zrušeno a nové zatím vypsáno nebude. Rozhodla o tom dnes Rada města Brna.

Na magistrát dorazilo přes 500 žádostí o změnu stávajícího územního plánu

V rámci sběru požadavků na změny stávajícího územního plánu ve zjednodušeném režimu, který probíhal od 25. října do 16. listopadu, přišlo 459 podnětů. Nadto Odbor územního plánování a rozvoje řešil dalších 66 standardně podaných návrhů. Dnes se vyhodnocením zabývali brněnští radní, konečné slovo bude mít příští týden zastupitelstvo.

Czech Republic Travel Trade Day: Na 250 lidí z ČR i celého světa pracujících v cestovním ruchu se v dubnu sjede do Brna

Po Olomouci, Plzni nebo letošních Karlových Varech bude i Brno hostit Czech Republic Travel Trade Day, platformu pro obchodní jednání českých podnikatelů, regionů a dalších subjektů aktivních v oblasti cestovního ruchu s mezinárodními nákupčími. Akci organizuje CzechTourism společně s Centrálou cestovního ruchu Jižní Morava a městem Brnem, což dnes schválením memoranda potvrdili brněnští radní.

Výzkum, inovace a evropské znalosti. Brno podpořilo projekt EULiST

Projekt EULiST spojuje univerzity, obce, společnosti a další partnery se zvláštním zaměřením na změnu klimatu a sociální soudržnost. Vysoké učení technické v Brně patří mezi vysoké školy, které jsou do tohoto programu zapojené. Vedení města dnes podpořilo projekt pomocí dopisu a deklaruje tak zájem seznámit se s jeho průběhem a výsledky.