Přeskočit na obsah

Brno podpoří platformu věnující se umělé inteligenci

01. září 2021

Radní dnes doporučili zastupitelům schválit dotaci ve výši 165 tisíc korun Jihomoravskému inovačnímu centru na podporu platformy Brno.AI. Ta se věnuje tématu umělé inteligence (AI – artificial inteligence – umělá inteligence).

Aktivita platformy Brno.AI byla zahájena v roce 2020 s finanční podporou z projektu Smart Akcelerátor II, jejímž nositelem byl Jihomoravský kraj. V rámci projektu se uskutečnily dvě zahajovací networkingové akce, do kterých se zapojilo přes 200 účastníků včetně zástupců samospráv. Realizace platformy Brno.AI přispívá k naplnění cílů Regionální inovační strategie Jihomoravského kraje 2021–2027.

„Platforma Brno.AI je otevřenou komunitou věnující se tématu umělé inteligence. Hlavním úkolem této platformy je obecně podpora výzkumu, vývoje a aplikace umělé inteligence v Brně a Jihomoravském kraji. Konkrétními cíli jsou nejen vytvoření a podpora ekosystému, vzdělávání a publicity, ale i propojování jednotlivých subjektů a aplikace AI v dalších doménách,“ popsal náměstek primátorky Tomáš Koláčný.

Zástupci statutárního města Brna jsou tak zapojeni ve dvanáctičlenném poradním sboru složeném ze zástupců samosprávy, vysokých škol, komerčních firem i nezávislých subjektů (Jihomoravské inovační
centrum, platforma Machine Learning Meetups) i redakční radě Brno.AI. Do různých aktivit Brno.AI se do současnosti zapojilo přes 500 osob, do mapování ekosystému přes 50 firem (z cca 80 relevantních), platforma je už nyní partnerem významných konferencí (např. Interspeech 2021, CyberSec&AI 2021).

„V následujících letech se předpokládá další rozvoj platformy především v oblasti networkingu, vzdělávání a motivace dětí a mládeže. Díky projektu DT4Regions se počítá také s intenzivnějším zapojením Brna, například do mezinárodního projektu 9 zemí zaměřeného na využití AI a BigData ve veřejné správě. Součástí činnosti platformy je i marketingová podpora inovativního regionu,“ dodal Tomáš Koláčný.

Požadovaná výše dotace činí 165.000 Kč a představuje tak šestinu rozpočtu pro zbytek roku 2021; ten činí
1 000 000 Kč. Na financování se dále podílí Jihomoravský kraj (další šestinou), zbytek MU a VUT i partnerské firmy platformy a dotační projekty.

Mgr. Kateřina Gardoňová
Tiskové středisko MMB
tel.: +420 542 172 466
mobil: +420 602 595 170
e-mail: tis@brno.czNejnovější tiskové zprávy

Participativní rozpočet zná letošní vítězné projekty

Občané Brna rozhodli o vítězných projektech participativního rozpočtu Dáme na vás. Hlasování skončilo 30. listopadu. Letošního ročníku se zúčastnilo 13 123 hlasujících, kteří vybrali následující projekty.

Brno pokračuje v opravě sběrných středisek odpadů

Město stále opravuje sběrná střediska odpadů. V příštím roce se bude pokračovat v pracích na čtyřech z nich. Radní dnes schválili dodatek smlouvy se společností SAKO Brno na tyto akce.

První vlak přijede z Vídně do Brna 11. prosince hodinu před půlnocí. Na letiště Schwechat pak vyrazí na pravidelné lince hned druhý den ráno

Smlouvu na zajištění přímého železničního spojení Brna a mezinárodního letiště Vídeň – Schwechat dnes schválili brněnští radní. První vlak v závazku takzvané veřejné služby vyrazí z Vídně v neděli 11. prosince ve 21.15 hodin. Z Brna pak pojede poprvé opačným směrem hned druhý den ve 3.48 hodin. Na provoz pravidelné linky zajišťující dopravní obslužnost bude město poskytovat dopravci, společnosti RegioJet, a. s., kompenzace.

Mimosoudní narovnání uzavře spor kvůli přednádražnímu prostoru

Dohodu o narovnání mezi městem a společností KVINT dnes schválili brněnští radní. Spor ohledně bezdůvodného obohacení se tak vyřeší mimosoudně a v oblasti bude možné provést rekultivaci území v rámci výstavby polyfunkčního komplexu Dornych.