Přeskočit na obsah

Brno pod drobnohledem: Čtvrtý ročník Dnů elektronové mikroskopie nabídne světelný tunel

04. března 2020

Brno je hlavní město elektronových mikroskopů. I letos tak budou mít lidé příležitost prozkoumat tajemství světa až milionkrát zvětšeného. Čtvrtý ročník Dnů elektronové mikroskopie odstartuje ve středu 11. března v Tržnici na Zelném trhu. Akce potrvá pět dnů až do neděle 15. března.

Pro zájemce se během této akce otevřou špičkově vybavené laboratoře výrobců mikroskopů či vědeckých ústavů, program ale nabídne i zábavu pro rodiny s dětmi nebo přednášky odborníků. Na výběr je z více než třiceti aktivit.

„Těší mě, že se hravou a neobvyklou formou daří přibližovat obor, který je s městem už více než půl století pevně spjat. Právě v našem městě se totiž vyprodukuje 30 % světové produkce elektronových mikroskopů, což považujeme za skvělou bilanci. Brno dlouhodobě aktivně podporuje vzdělávací akce a popularizaci vědy s cílem podnítit zájem mládeže o studium technických a přírodovědných oborů. Považuji to za velmi důležité pro rozvoj technologického potenciálu našeho regionu,“ uvedl náměstek primátorky Tomáš Koláčný.

Akci zahájí ve středu 11. března akce nazvaná Tržnice pod drobnohledem. Lidé nahlédnou pod pokličku elektronů a prozkoumají několik pater Tržnice. „Společně s kreativním duem Visualove jsme připravili elektronový tunel. Jedná se o audiovizuální instalaci, díky které se návštěvníci podívají do mikrosvěta, prohlédnou si obrázky z elektronových mikroskopů a dozví se něco o fungování těchto přístrojů i jejich využití v praxi,” uvedla koordinátorka akce Lucie Mezníková z Oddělení spolupráce a rozvoje brněnského magistrátu.

I letošní ročník Dnů elektronové mikroskopie nabízí mimořádnou příležitost prohlédnout si běžně nepřístupné laboratoře, zažít zajímavé přednášky nebo si vyzkoušet práci na elektronovém mikroskopu. „Jedná se vlastně již o čtvrté Dny elektronové mikroskopie, které byly zahájeny v roce 2017. Jejich popularita a zájem jak laické, tak odborné veřejnosti stále roste. I letos budou zájemci moci navštívit unikátní prostory a vidět výrobu elektronových mikroskopů,” uvedl náměstek hejtmana Jan Vitula.

Výzkumné ústavy v čele s Ústavem přístrojové techniky Akademie věd ČR, vědeckým centrem CEITEC, Masarykovou univerzitou, Vysokým učením technickým v Brně a třemi významnými výrobci Thermo Fisher Scientific, TESCAN a Delong Instruments tvoří v Brně páteř unikátního ekosystému v elektronové mikroskopii. Přiblížit elektronovou mikroskopii laické veřejnosti se rozhodli zástupci byznysu, akademické sféry, vědecko-popularizační instituce (Hvězdárna a planetárium Brno, VIDA! Science centrum, Technické muzeum v Brně) a místní i regionální samosprávy poprvé v roce 2017.

Počet zapojených partnerů postupně roste. V rámci programu Dnů elektronové mikroskopie od 11. do 15. března lze například navštívit největší laboratorní čisté prostory v České republice. V těchto laboratořích v rámci CEITEC pracují vědci z celého světa s těmi nejvyspělejšími technologiemi a mikroskopem vysokým přes dvě patra. Zajímavé exkurze nabízí také Ústav přístrojové techniky Akademie věd ČR, výrobce Thermo Fisher Scientific či Delong Instruments, Centrum dopravního výzkumu, Fakulta chemická nebo Fakulta strojního inženýrství Vysokého učení technického v Brně. Rodinám s dětmi je určen program plný dílen a workshopů ve VIDA! science centru nebo Technickém muzeu v Brně. Na přednášky vědců a odborníků se mohou zájemci těšit na brněnské hvězdárně, kde se představí společnost TESCAN.

Speciální molekulární nabídku si připravila i kavárna Podobrazy. Návštěvníci si mohou vyrobit placku nebo šperk s motivem zvětšených obrázků z elektronových mikroskopů nebo se vyfotí s nafukovacím lunalónem brněnské hvězdárny.

Program je přístupný zdarma, začíná vždy ve čtyři hodiny odpoledne a končí v devět hodin večer. Naleznete jej na https://dem.brno.cz/, kde si můžete zarezervovat i jednotlivé exkurze a přednášky.

Tiskové středisko MMB
e-mail: tis@brno.cz
tel.: 542 172 162
www.brno.cz


Nejnovější tiskové zprávy

Multifunkční halu má provozovat ARENA BRNO. Klíčové je nyní schválení veřejné podpory Evropskou komisí, koncesionář se může hledat později

Multifunkční halu u brněnského výstaviště bude provozovat městská společnost ARENA BRNO. Do koncesního řízení nepřišla žádná nabídka, musí tak být zrušeno a nové zatím vypsáno nebude. Rozhodla o tom dnes Rada města Brna.

Na magistrát dorazilo přes 500 žádostí o změnu stávajícího územního plánu

V rámci sběru požadavků na změny stávajícího územního plánu ve zjednodušeném režimu, který probíhal od 25. října do 16. listopadu, přišlo 459 podnětů. Nadto Odbor územního plánování a rozvoje řešil dalších 66 standardně podaných návrhů. Dnes se vyhodnocením zabývali brněnští radní, konečné slovo bude mít příští týden zastupitelstvo.

Czech Republic Travel Trade Day: Na 250 lidí z ČR i celého světa pracujících v cestovním ruchu se v dubnu sjede do Brna

Po Olomouci, Plzni nebo letošních Karlových Varech bude i Brno hostit Czech Republic Travel Trade Day, platformu pro obchodní jednání českých podnikatelů, regionů a dalších subjektů aktivních v oblasti cestovního ruchu s mezinárodními nákupčími. Akci organizuje CzechTourism společně s Centrálou cestovního ruchu Jižní Morava a městem Brnem, což dnes schválením memoranda potvrdili brněnští radní.

Výzkum, inovace a evropské znalosti. Brno podpořilo projekt EULiST

Projekt EULiST spojuje univerzity, obce, společnosti a další partnery se zvláštním zaměřením na změnu klimatu a sociální soudržnost. Vysoké učení technické v Brně patří mezi vysoké školy, které jsou do tohoto programu zapojené. Vedení města dnes podpořilo projekt pomocí dopisu a deklaruje tak zájem seznámit se s jeho průběhem a výsledky.