Přeskočit na obsah

Brno otevřelo Nábytkovou banku pro Ukrajinu

04. března 2022

Město Brno v pátek po poledni v Pavilonu G1 Veletrhů Brno otevřelo Nábytkovou banku. Bude shromažďovat funkční nábytek od obyvatel i firem a vybavovat jím byty a další prostory, určené pro ukrajinské uprchlíky před ruskou agresí. Společný projekt městské společnosti SAKO Brno, Odboru životního prostředí a Odboru sociální péče brněnského Magistrátu tak dostal po 24 hodinové přípravě svoji konkrétní tvář.

Nábytková banka na pomoc ukrajinským rodinám bude fungovat tak dlouho, jak bude třeba. Lidé, kteří k nám utíkají z Ukrajiny před válkou, si sebou zpravidla stačí vzít jen ty nejnutnější věci. Na nás pak společně je, aby jim pobyt u nás mohl maximální možné míře vynahradit dočasně ztracený domov. Aktuálně nám velmi schází základní vybavení domácností, zejména stoly, židle, skříně, postele, ale třeba i kuchyňské linky, povlečení, matrace. Obracíme se proto nejen naše občany, ale i firmy s prosbou o pomoc. Oceníme jak nový, tak i použitý nábytek, ovšem musí být ve funkčním stavu. Nábytkovou banku otevřeme také pro ledničky, mrazáky a pračky,“ zdůrazňuje 1. náměstek primátorky Petr Hladík, který je garantem  tohoto projektu.

Lidé mohou do pavilonu G1 Brněnských Veletrhů  dovážet nový nebo použitý kompletní nábytek; postele, rošty, stoly, židle, komody, menší skříně, kuchyňské linky, ale též matrace, spacáky, karimatky, deky. Na místě je převezmou  pracovníci SAKO Brno a Odboru sociální péče, kteří mají zkušenosti s provozováním podobné služby Re-Nab, která je určená pro řešení bytové nouze sociálně slabších rodin. „Hygienizovaný a čistý nábytek odtud rodinám rovnou dopravíme do ubytování,“ říká Petr Hladík. Provozní doba Nábytkové banky pro Ukrajinu je každý den včetně víkendu v čase od 12 do 18 hod. Příjezd do Nábytkové banky je přes bránu číslo 4. Pro další dotazy a posouzení mohou občané i firmy kontaktovat koordinátorku Nábytkové banky Květoslavu Houzarovou na tel. č.  736 784 599.

SAKO Brno ve spolupráci s městem  zároveň od dnešního dne rozšiřuje svůj záběr stávající pomoci, kdy lze na šest vybraných středisek odpadů (Dusíkova, Hapalova, Okružní, Sochorova, Veveří a Ukrajinská) nosit spacáky, deky a karimatky, které se poté odesílají do ukrajinského města Lvov. „Na základě četných ohlasů od Brňanů rozšiřujeme sbírku také o  batohy, penály, psací potřeby, sešity a hračky. Ovšem znovu platí naše prosba, aby se k ukrajinským rodinám a dětem dostaly pouze funkční a použitelné věci. Už se bohužel stalo, že některé z darovaných spacáků jsme nemohli použít, protože byly roztrhané. Tedy ještě jednou, děkujeme za každou pomoc, za každou věc, která je funkční a neudělá Brnu ostudu“, uzavírá  Petr Hladík, 1. náměstek primátorky města Brna. Ke včerejšímu dni se prozatím vybralo přes 300 spacáků, 450 dek a 200 karimatek.

Michal Kačírek, tiskový mluvčí, tel.: 602 107 608, e-mail: kacirek@sako.cz

Tiskové středisko MMBtel.: +420 542 172 162mobil: +420 773 785 318e-mail: tis@brno.cz

Nejnovější tiskové zprávy

Participativní rozpočet zná letošní vítězné projekty

Občané Brna rozhodli o vítězných projektech participativního rozpočtu Dáme na vás. Hlasování skončilo 30. listopadu. Letošního ročníku se zúčastnilo 13 123 hlasujících, kteří vybrali následující projekty.

Brno pokračuje v opravě sběrných středisek odpadů

Město stále opravuje sběrná střediska odpadů. V příštím roce se bude pokračovat v pracích na čtyřech z nich. Radní dnes schválili dodatek smlouvy se společností SAKO Brno na tyto akce.

První vlak přijede z Vídně do Brna 11. prosince hodinu před půlnocí. Na letiště Schwechat pak vyrazí na pravidelné lince hned druhý den ráno

Smlouvu na zajištění přímého železničního spojení Brna a mezinárodního letiště Vídeň – Schwechat dnes schválili brněnští radní. První vlak v závazku takzvané veřejné služby vyrazí z Vídně v neděli 11. prosince ve 21.15 hodin. Z Brna pak pojede poprvé opačným směrem hned druhý den ve 3.48 hodin. Na provoz pravidelné linky zajišťující dopravní obslužnost bude město poskytovat dopravci, společnosti RegioJet, a. s., kompenzace.

Mimosoudní narovnání uzavře spor kvůli přednádražnímu prostoru

Dohodu o narovnání mezi městem a společností KVINT dnes schválili brněnští radní. Spor ohledně bezdůvodného obohacení se tak vyřeší mimosoudně a v oblasti bude možné provést rekultivaci území v rámci výstavby polyfunkčního komplexu Dornych.