Přeskočit na obsah

Brno otevřelo Nábytkovou banku pro Ukrajinu

04. března 2022
Město Brno v pátek po poledni v Pavilonu G1 Veletrhů Brno otevřelo Nábytkovou banku. Bude shromažďovat funkční nábytek od obyvatel i firem a vybavovat jím byty a další prostory, určené pro ukrajinské uprchlíky před ruskou agresí. Společný projekt městské společnosti SAKO Brno, Odboru životního prostředí a Odboru sociální péče brněnského Magistrátu tak dostal po 24 hodinové přípravě svoji konkrétní tvář.

Nábytková banka na pomoc ukrajinským rodinám bude fungovat tak dlouho, jak bude třeba. Lidé, kteří k nám utíkají z Ukrajiny před válkou, si sebou zpravidla stačí vzít jen ty nejnutnější věci. Na nás pak společně je, aby jim pobyt u nás mohl maximální možné míře vynahradit dočasně ztracený domov. Aktuálně nám velmi schází základní vybavení domácností, zejména stoly, židle, skříně, postele, ale třeba i kuchyňské linky, povlečení, matrace. Obracíme se proto nejen naše občany, ale i firmy s prosbou o pomoc. Oceníme jak nový, tak i použitý nábytek, ovšem musí být ve funkčním stavu. Nábytkovou banku otevřeme také pro ledničky, mrazáky a pračky,“ zdůrazňuje 1. náměstek primátorky Petr Hladík, který je garantem  tohoto projektu.

Lidé mohou do pavilonu G1 Brněnských Veletrhů  dovážet nový nebo použitý kompletní nábytek; postele, rošty, stoly, židle, komody, menší skříně, kuchyňské linky, ale též matrace, spacáky, karimatky, deky. Na místě je převezmou  pracovníci SAKO Brno a Odboru sociální péče, kteří mají zkušenosti s provozováním podobné služby Re-Nab, která je určená pro řešení bytové nouze sociálně slabších rodin. „Hygienizovaný a čistý nábytek odtud rodinám rovnou dopravíme do ubytování,“ říká Petr Hladík. Provozní doba Nábytkové banky pro Ukrajinu je každý den včetně víkendu v čase od 12 do 18 hod. Příjezd do Nábytkové banky je přes bránu číslo 4. Pro další dotazy a posouzení mohou občané i firmy kontaktovat koordinátorku Nábytkové banky Květoslavu Houzarovou na tel. č.  736 784 599.

SAKO Brno ve spolupráci s městem  zároveň od dnešního dne rozšiřuje svůj záběr stávající pomoci, kdy lze na šest vybraných středisek odpadů (Dusíkova, Hapalova, Okružní, Sochorova, Veveří a Ukrajinská) nosit spacáky, deky a karimatky, které se poté odesílají do ukrajinského města Lvov. „Na základě četných ohlasů od Brňanů rozšiřujeme sbírku také o  batohy, penály, psací potřeby, sešity a hračky. Ovšem znovu platí naše prosba, aby se k ukrajinským rodinám a dětem dostaly pouze funkční a použitelné věci. Už se bohužel stalo, že některé z darovaných spacáků jsme nemohli použít, protože byly roztrhané. Tedy ještě jednou, děkujeme za každou pomoc, za každou věc, která je funkční a neudělá Brnu ostudu“, uzavírá  Petr Hladík, 1. náměstek primátorky města Brna. Ke včerejšímu dni se prozatím vybralo přes 300 spacáků, 450 dek a 200 karimatek.

Michal Kačírek, tiskový mluvčí, tel.: 602 107 608, e-mail: kacirek@sako.cz

Tiskové středisko MMBtel.: +420 542 172 162mobil: +420 773 785 318e-mail: tis@brno.cz

Nejnovější tiskové zprávy

V Brně odstartoval mezinárodní výzkumný projekt MECOG-CE

Zástupci evropských metropolitních oblastí, univerzit a významných institucí se setkali ve dnech 30.–31. května 2023 v Brně. Oficiálně zahájili projekt MECOG-CE (Posílení metropolitní spolupráce a řízení ve střední Evropě), který je podpořen z programu Interreg Central Europe a město Brno je jako první město v České republice jeho vedoucím partnerem.

Finále evropského baseballového šampionátu mužů proběhne za významné podpory města Brna

Dokázat, že baseball patří mezi top sporty v České republice, je jedním z cílů mistrovství Evropy mužů, které se uskuteční na přelomu září a října. Část utkání ve skupinách i vyřazovacích bojích, ale především pak klání o třetí místo a finále proběhnou v Brně, a to za jeho významné podpory.

V Brně začne jezdit nová bezplatná okružní linka pro návštěvníky Riviéry

Od čtvrtka 1. června 2023 začnou jezdit autobusy po nové okružní lince s označením C. Ta zajistí doplňkovou obsluhu areálu Riviéra a jeho propojení s okolními místy. V provozu bude do konce letních prázdnin a bude bezplatná.

Dětské hřiště v Akátkách se zmodernizuje díky projektu Dáme na vás

V loňském ročníku participativního rozpočtu získal projekt Dětské hřiště AKÁTKY 2 887 kladných hlasů. Díky tomu se stal jedním z vítězných a míří k realizaci. Dnes byl Radou města Brna vybrán zhotovitel, který hřiště postaví. Je jím společnost Unipark, s. r. o.