Přeskočit na obsah

Brno oslaví výročí vzniku Československé republiky projektem Re:publika 1918–2018

18. srpna 2017 3 minuty čtení
(gak) - V červnu příštího roku uspořádá Brno akci ke stému výročí existence vzniku Československé republiky a také devadesátileté historii brněnského výstaviště.

Projekt nazvaný Re:publika 1918–2018 s podtitulem BRNO.LIDÉ.STOLETÍ se uskuteční od 26. května do 17. června příštího roku právě v areálu výstaviště a okolí. Na programu bude mít jak výstavy, tak veřejné happeningy, do nichž se zapojí veřejnost.

Projekt Re:publika 1918–2018 bude interaktivní společenskou událostí, která bude reflektovat historii, uměleckou tvorbu, vědu, vzdělání, zábavu, ale neopomene ani duchovní rovinu a hodnoty, které přetrvávají.

Tato událost volně naváže na Výstavu soudobé kultury, která se na výstavišti konala v roce 1928 jako připomínka desetiletého výročí vzniku Československé republiky.

„Zorganizovat příští rok tuto událost v Brně se nabízí nejen kvůli spojitosti s výstavou, díky které před devadesáti lety vznikl samotný areál výstaviště, ale také kvůli jeho poloze. Kde jinde by se taková akce měla konat, než na půli cesty mezi Prahou a Bratislavou,“ uvedl primátor města Brna Petr Vokřál na tiskové konferenci, která se uskutečnila v pátek  v budově bývalého divadla na výstavišti.

„Chceme Brno představit jako sebevědomé, odvážné, svobodomyslné a hrdé město, kde vznikala nadčasová a unikátní díla, kde působily inovativní osobnosti a kde se nebojí diskutovat o zásadních společensko-kulturních tématech,“ vysvětlil kreativní ředitel projektu Pavel Anděl. Společně s primátorem přišel na tiskovou konferenci v dobovém oblečení.

Projekt má za cíl oslovit nejen obyvatele Brna, ale i lidi z regionu, celé republiky a sousedních zemí. Ti se tak stanou spolutvůrci programu, který bude postaven na třech základních pilířích.

Vlastní program budou představovat dvě výstavy. 100 let Re:publika (1918–2018) bude navazovat na výstavu z roku 1928 a připomene vše klíčové, co se v naší republice a na Slovensku za posledních sto let událo. Výstava Avant garde naopak návštěvníky provede současnou architekturou, designem a řemeslem. Chybět nebude ani interaktivní část, kde si budou moci zájemci tato řemesla vyzkoušet. Program nabídne také Re:lax zónu, kde bude možné nahlédnout do vývoje sportů.

Dalším programovým pilířem budou přidružené akce brněnských organizací. Na výstavišti se tak představí například Tanec Brno s tanečním festivalem nebo Meeting Brno, který připraví platformu pro diskusní fóra a příběhy jednotlivých pavilonů. Fenomén mezinárodního strojírenského veletrhu v Brně a průmyslovou historii obou zemí pak připomene výstava Made in Czecho-Slovakia.

V neposlední řadě se bude Brno prezentovat jako hostitel. Cílem této části programu je, aby akcí ožilo celé Brno a událostí žili nejen jeho obyvatelé. Skrze vlastní rodinné archivy si mohou lidé připomenout reálnou historii. Díky zapojení veřejnosti vznikne několik workshopů, veřejných happeningů a zážitkových aktivit. Do prostoru města budou umístěny verše a myšlenky literátů, vznikne fotografický dokument nebo třeba kinematograf kombinující film s živou produkcí kapely a další.

V jednání je také spolupráce s předními českými osobnostmi, které celou akci zaštítí. Jedná se například o režiséra Miloše Formana, plastického chirurga Bohdana Pomahače, architekta Adama Gebriana a další.

Více informací o události postupně najdete také na Facebooku Re:publika 2018 (https://www.facebook.com/republika2018) a instagramovém účtu @republika2018.

Mohlo by vás dále zajímat

Vladimíra Blažková. Foto: Krajské ředitelství policie Jihomoravského kraje
Vladimíra Blažková: Člověk musí mít z koní respekt

Říká se, že nejkrásnější pohled na svět je z koňského hřbetu. Své o tom ví také Vladimíra Blažková, která to od dětské lásky ke koním dotáhla až na Mezinárodní policejní mistrovství České republiky v jízdě na koni. V kariéře ji nezastavil ani vážný úraz páteře, který utrpěla nijak překvapivě po pádu z koně. V rámci zmíněného turnaje, který již dvakrát vyhrála, se letos po třech letech představí brněnským fanouškům 10. června na Panské líše.

Účastníci sportovní aktivity v rámci Brněnských dnů pro zdraví, foto: MMB
Zdravé tělo i zdravého ducha Brňanů posílí kampaň

Město tvoří lidé, zdravé město pak zdraví lidé. Prvních osmnáct dnů v červnu budou mít fanoušci této myšlenky příležitost podpořit ji vlastní aktivitou během tradiční celoměstské kampaně Brněnské dny pro zdraví.

Martin Motyčka. Foto: Zdeněk Kolařík
Pod křídly Diecézního muzea je sakrálnímu umění dobře

Před 30 lety, 1. června 1993, bylo založeno Diecézní muzeum brněnského biskupství, které se tak v České republice stalo prvním svého druhu po listopadové revoluci. Otevřeno má od pondělí do soboty a kromě stálé expozice pořádá také přechodné výstavy v katedrální kryptě a tzv. Propité věži na Petrově. Jeho ředitel Martin Motyčka zdůrazňuje, že nejde jen o výstavní instituci, ale také o duchovní prostor vhodný k modlitbě a rozjímání.

Ředitel JICu Petr Chládek: „Naší touhou není atakovat pozice hlavních měst, ale vybudovat si místo v rámci ‚dvojek’, tedy stát po boku Lince, Drážďan apod.“ Foto: JIC
Podporujeme lidi s nápadem, který má šanci dobýt svět. Už 20 let

Z bodu, kde zhruba každý osmý člověk nemohl sehnat práci, do situace, kdy lidé sami vytvářejí nadstandardně placená pracovní místa. Z města s krachujícími podniky a opuštěnými továrnami líhní startupů a inovativních firem. Takovou proměnou Brno prošlo od přelomu tisíciletí do současnosti. A na tom, že věci nabraly tenhle směr, má kromě jiného zásluhu i JIC, který vznikl právě před 20 lety s cílem pomáhat podnikatelům prorazit nejen v regionu, ale i ve světě. O „včera, dnes a zítra“ této instituce jsme mluvili s jejím ředitelem Petrem Chládkem. 

Nejnovější články

OPEN STUDIOS vás vezmou do uměleckých ateliérů. Foto: Aneta Šilhánková
Vyrazte do ulic – kulturu, zábavu a zážitky neminete

Víkend plný akcí a událostí, to je v Brně standard, ale tentokrát je opravdu nabito. Jak a kde vznikají umělecká díla, poodhalí OPEN STUDIOS. Brněnský Bronx ožije festivalem Ghettofest. Brněnský týden pro zdraví zve na velkou řádku akcí, například v sobotu můžete podpořit ParaCENTRUM Fenix.

V pondělí se rezidentní parkování rozšíří do oblasti Jílová. Foto: MMB
V pondělí se rezidentní parkování rozšíří do oblasti Jílová

Od 5. června se do systému rezidentního parkování připojí oblast 1-24 Jílová. Bude patřit do návštěvnické zóny C. Pro abonenty a rezidenty platí stejná pravidla jako v ostatních oblastech.

Sezóna na koupališti Riviéra začíná. Kde půjde zaparkovat? Zdroj: MMB
Sezóna na koupališti Riviéra začíná. Kde půjde zaparkovat?

AKTUALIZACE 1. 6.
Koupaliště Riviéra zahajuje sezónu v sobotu 27. května. Zároveň jsou v plném proudu práce na přilehlém úseku velkého městského okruhu. Návštěvníci tak nebudou moci využívat obvyklá parkovací místa ani zastávky MHD. Od 1. června je ale v provozu nová bezplatná okružní linka.

Vladimíra Blažková. Foto: Krajské ředitelství policie Jihomoravského kraje
Vladimíra Blažková: Člověk musí mít z koní respekt

Říká se, že nejkrásnější pohled na svět je z koňského hřbetu. Své o tom ví také Vladimíra Blažková, která to od dětské lásky ke koním dotáhla až na Mezinárodní policejní mistrovství České republiky v jízdě na koni. V kariéře ji nezastavil ani vážný úraz páteře, který utrpěla nijak překvapivě po pádu z koně. V rámci zmíněného turnaje, který již dvakrát vyhrála, se letos po třech letech představí brněnským fanouškům 10. června na Panské líše.