Přeskočit na obsah

Brno oslaví výročí vzniku Československé republiky projektem Re:publika 1918–2018

18. srpna 2017 3 minuty čtení
(gak) - V červnu příštího roku uspořádá Brno akci ke stému výročí existence vzniku Československé republiky a také devadesátileté historii brněnského výstaviště.

Projekt nazvaný Re:publika 1918–2018 s podtitulem BRNO.LIDÉ.STOLETÍ se uskuteční od 26. května do 17. června příštího roku právě v areálu výstaviště a okolí. Na programu bude mít jak výstavy, tak veřejné happeningy, do nichž se zapojí veřejnost.

Projekt Re:publika 1918–2018 bude interaktivní společenskou událostí, která bude reflektovat historii, uměleckou tvorbu, vědu, vzdělání, zábavu, ale neopomene ani duchovní rovinu a hodnoty, které přetrvávají.

Tato událost volně naváže na Výstavu soudobé kultury, která se na výstavišti konala v roce 1928 jako připomínka desetiletého výročí vzniku Československé republiky.

„Zorganizovat příští rok tuto událost v Brně se nabízí nejen kvůli spojitosti s výstavou, díky které před devadesáti lety vznikl samotný areál výstaviště, ale také kvůli jeho poloze. Kde jinde by se taková akce měla konat, než na půli cesty mezi Prahou a Bratislavou,“ uvedl primátor města Brna Petr Vokřál na tiskové konferenci, která se uskutečnila v pátek  v budově bývalého divadla na výstavišti.

„Chceme Brno představit jako sebevědomé, odvážné, svobodomyslné a hrdé město, kde vznikala nadčasová a unikátní díla, kde působily inovativní osobnosti a kde se nebojí diskutovat o zásadních společensko-kulturních tématech,“ vysvětlil kreativní ředitel projektu Pavel Anděl. Společně s primátorem přišel na tiskovou konferenci v dobovém oblečení.

Projekt má za cíl oslovit nejen obyvatele Brna, ale i lidi z regionu, celé republiky a sousedních zemí. Ti se tak stanou spolutvůrci programu, který bude postaven na třech základních pilířích.

Vlastní program budou představovat dvě výstavy. 100 let Re:publika (1918–2018) bude navazovat na výstavu z roku 1928 a připomene vše klíčové, co se v naší republice a na Slovensku za posledních sto let událo. Výstava Avant garde naopak návštěvníky provede současnou architekturou, designem a řemeslem. Chybět nebude ani interaktivní část, kde si budou moci zájemci tato řemesla vyzkoušet. Program nabídne také Re:lax zónu, kde bude možné nahlédnout do vývoje sportů.

Dalším programovým pilířem budou přidružené akce brněnských organizací. Na výstavišti se tak představí například Tanec Brno s tanečním festivalem nebo Meeting Brno, který připraví platformu pro diskusní fóra a příběhy jednotlivých pavilonů. Fenomén mezinárodního strojírenského veletrhu v Brně a průmyslovou historii obou zemí pak připomene výstava Made in Czecho-Slovakia.

V neposlední řadě se bude Brno prezentovat jako hostitel. Cílem této části programu je, aby akcí ožilo celé Brno a událostí žili nejen jeho obyvatelé. Skrze vlastní rodinné archivy si mohou lidé připomenout reálnou historii. Díky zapojení veřejnosti vznikne několik workshopů, veřejných happeningů a zážitkových aktivit. Do prostoru města budou umístěny verše a myšlenky literátů, vznikne fotografický dokument nebo třeba kinematograf kombinující film s živou produkcí kapely a další.

V jednání je také spolupráce s předními českými osobnostmi, které celou akci zaštítí. Jedná se například o režiséra Miloše Formana, plastického chirurga Bohdana Pomahače, architekta Adama Gebriana a další.

Více informací o události postupně najdete také na Facebooku Re:publika 2018 (https://www.facebook.com/republika2018) a instagramovém účtu @republika2018.

Mohlo by vás dále zajímat

Solární panely na střechách městských bytových domů na Vojtově 7 a 9. Foto: SAKO Brno
Kam kráčíš, Brno? Za lepším hospodařením s energií i odpadem

Dlouhodobější snaha města Brna o snižování emisí se loni potkala s celospolečenským úsilím o hospodárné nakládání s energiemi (hlavně plynem) a využívání obnovitelných zdrojů. To do budoucna povede k větší energetické soběstačnosti města i země. Závěr seriálu o akčním plánu strategie #brno2050 tedy nemůže být aktuálnější, v tomto měsíci se totiž podíváme na tematickou oblast Zdroje.

Adam Ondra a jeho volný přelez Macochy. Foto: © Adam Ondra, autor: Petr Chodura
Triumfy brněnského sportu v roce 2022

Sport je plný emocí. Někdy přináší triumfální výhry, jindy kruté prohry. Z těch prvních se ale Brňané loni naštěstí radovali mnohem častěji. Na které úspěchy roku 2022 budou dějiny brněnského sportu ještě dlouhá léta vzpomínat? Pojďme si je v teple a u šálku horké čokolády společně připomenout.

Sune Frederiksen. Foto: Zdeněk Kolařík
Sune Frederiksen: Na mistrovství světa bude mít šanci každý

Český reprezentační trenér a cizinec. Pražák a hráč Brna. Sune Frederiksen je mužem zajímavých kontrastů, ale jedna věc je neoddiskutovatelná – v srdci je především hráč a nadšený milovník curlingu. Loni si v roli kouče připsal už jeden zajímavý triumf, když jeho svěřenci vyhráli mistrovství světa skupiny B, a v březnu zamíří na šampionát elit do Vancouveru.

Už od podzimu 2021 si lidé na jižní Moravě mohli prohlédnout zmenšeninu exponátu, který se pak v březnu představil návštěvníkům Všeobecné světové výstavy Expo v Dubaji. Prezentace v českém pavilonu se speciální průchozí projekční stěnou imitující vlákna DNA a mikrosvět přiblížila Gregora Johanna Mendela a jeho přínos světu. A také zvala diváky do jeho působiště, kde byly položeny základy genetiky  do Brna. Foto: Hvězdárna a planetárium Brno
Komiks, stezka, seriál i skleník. Co přinesl rok Mendela?

Kdo měl v průběhu roku 2022 oči otevřené, nemohl jméno Mendel přehlédnout. Na oslavu 200. výročí narození vědce a opata starobrněnského kláštera se Brno poctivě připravovalo, městská správa, univerzity, muzea a další instituce připravily řadu aktivit, jen škoda, že zlatý hřeb oslav – dokončení Mendlova náměstí a instalace sochy Hrachovina – přijde na řadu až letos. Připravili jsme pro vás malou ochutnávku z onoho roku ve znamení zeleného hrášku.

Nejnovější články

Instalace Lightness v Uměleckoprůmyslovém muzeu. Foto: MMB
Drama se o víkendu chystá pod košem a Stará radnice poodkrývá svá zákoutí

Pracovní týden dospěl do cílové rovinky, už jen přetrhnout pomyslnou cílovou pásku a je tu víkend. Můžete ho strávit třeba v Technickém muzeu na výstavě věnující se autoklubům. Zblízka poznáte Starou radnici na prohlídce a rozloučení se chystá v Moravské galerii s instalací Lightness.  

Za rok 2022 bylo Cenou města Brna oceněno 14 osobností.
Cenu města Brna získalo 14 osobností

Primátorka města Brna Markéta Vaňková předala Cenu města Brna za rok 2022 dvanácti osobnostem. Vladimír Koudelka a Bohumil Samek byli oceněni in memoriam. Ceremoniál se uskutečnil v úterý 24. ledna 2023 v Zastupitelském sále na Nové radnici.

Na lednovém zasedání schválili zastupitelé dotace do sportu, kultury či sociálních služeb
Na lednovém zasedání schválili zastupitelé dotace do sportu, kultury či sociálních služeb

Poprvé se v roce 2023 zastupitelé sešli v úterý 24. ledna. Na programu měli více než 80 bodů. Ty se týkaly například dotací na podporu vytváření zelených střech, na provoz sportovišť, další peníze pomohou kulturním organizacím nebo neziskovým organizacím působícím v sociální sféře.

Solární panely na střechách městských bytových domů na Vojtově 7 a 9. Foto: SAKO Brno
Kam kráčíš, Brno? Za lepším hospodařením s energií i odpadem

Dlouhodobější snaha města Brna o snižování emisí se loni potkala s celospolečenským úsilím o hospodárné nakládání s energiemi (hlavně plynem) a využívání obnovitelných zdrojů. To do budoucna povede k větší energetické soběstačnosti města i země. Závěr seriálu o akčním plánu strategie #brno2050 tedy nemůže být aktuálnější, v tomto měsíci se totiž podíváme na tematickou oblast Zdroje.