Přeskočit na obsah

Brno odkoupí pozemky na Lesné od Správy železnic

05. května 2021

Hřiště, zeleň, ale i chodník nebo schodiště – základní prvky občanské vybavenosti – neleží při ulici Barvy na pozemcích města, ale státu – Správy železnic. Brno se je rozhodlo odkoupit, k čemuž ho vyzvali i místní občané. Dnes radní doporučili zastupitelům se záměrem nabytí pozemků souhlasit.

Dva pozemky p. č. 972/11 a 972/13 na území městské části Lesná na ulici Barvy o výměře 1 033 m2 a 255 m2 jsou plochami občanské vybavenosti a zeleně, které aktuálně patří Správě železnic, státní organizaci (dále Správa železnic). Nabytí těchto ploch do majetku města Brna sjednotí vlastníka venkovních ploch na ulici Barvy.

„Dlouhodobá snaha občanů, kteří obývají ulici Barvy, a jejich petice volající po sjednocení vlastníka veřejného prostoru, započala celý proces výkupu pozemků. Postup nabytí daných nemovitostí od Správy železnic je velmi složitý a vyžádá si svůj čas. Poté co radní i zastupitelé odsouhlasí tento záměr, zajistí Správa železnic vypracování znaleckých posudků na ocenění parcel, s jehož výsledkem opět musí Brno souhlasit, a až poté přichází poslední krok – souhlas od Správní rady Správy železnic, který naplní celý prodej,“ řekl náměstek primátorky města Brna pro majetkovou oblast Tomáš Koláčný.

Nákup pozemků činí město ve veřejném zájmu, součástí je i část chodníku a schodiště. Zelená plocha mezi bytovými domy v ulici Barvy slouží jako hřiště s betonovým pingpongovým stolem. „Nákupem pozemků město Brno nezmění jejich účel a využití občany, kteří v něm tráví volný čas. Naopak tak bude zaručeno zachování ploch občanské vybavenosti, o něž se stará Společenství vlastníků bytových jednotek Brno, Barvy 18, které má pozemky už kvůli vstupu k domům od Správy železnic dlouhodobě pronajaté,“ dodal radní pro oblast majetku Róbert Čuma.

Tiskové středisko MMB
tel.: +420 542 172 162
mobil: +420 773 785 318
e-mail: tis@brno.cz


Nejnovější tiskové zprávy

Úspěšní cizinci působící v Brně se stali ambasadory města. Dnes na Nové radnici prezentovali své zkušenosti

Je jich 13. Pocházejí z 11 zemí. Společné mají to, že se usadili v Brně, podnikají, působí ve výzkumu a managementu a dokáží prezentovat příležitosti pro spolupráci s brněnskými firmami a institucemi v regionech svého původu. Brněnští ambasadoři. Jejich vybraní zástupci dnes navštívili Novou radnici.

Rekonstrukce kluboven pod Bílou horou proběhla díky participativnímu rozpočtu Dáme na vás

V úterý 29. 11. byly v Židenicích slavnostně otevřeny Mládežnické klubovny pod Bílou horou. Prostory byly zrekonstruovány díky participativnímu rozpočtu Dáme na Vás. Areál s multifunkčním hřištěm využívá o víkendu i široká veřejnost, kdy zejména rodiče s dětmi oceňují, že je zde k dispozici také sociální zařízení a pitná voda. Mnohé rodiny navíc areál navštěvují po generace, protože první klubovna zde vznikla již téměř před 50 lety a někteří její tehdejší uživatelé sem dodnes rádi zavítají.

Radní projednali návrh rozpočtu města Brna na rok 2023. Příjmy oproti letošku vzrostou o dvě miliardy, skoro 30 % výdajů půjde na investice

Brněnští radní na dnešním jednání projednali návrh rozpočtu statutárního města Brna na rok 2023. Podle tohoto návrhu budou Brno a jeho městské části v příštím roce hospodařit s 19,5 miliardami korun, oproti letošku tedy navýšenému asi o půl miliardy.

Brněnský lužánecký tenisový klub získal od města souhlas k rekonstrukci

Brněnský lužánecký tenisový klub plánuje rekonstrukci a modernizaci tenisového areálu. Minulý týden zastupitelstvo odsouhlasilo poskytnutí dotace v maximální výši 11 744 000 korun. Nyní radní učinili další krok a souhlasili s rekonstrukcí tenisového areálu, který stojí zčásti na pozemcích města Brna.