Přeskočit na obsah

Brno narůžovo: Prevenci rakoviny prsu připomene výstava i happening

08. října 2020
Říjen je měsícem, který je na celém světě věnován prevenci rakoviny prsu. Prostřednictvím kampaně Brno narůžovo se k podpoře nemocných žen a k připomenutí prevence závažného onkologického onemocnění přidá i město Brno. Na lidi čeká putovní výstava, online koncerty i symbolické nasvícení fontány před Janáčkovým divadlem.

„Naším cílem je zejména upozornit ženy, aby věnovaly pozornost riziku rakoviny prsu, podpořit je, aby nezanedbávaly prevenci a aby se případnou diagnózu dozvěděly včas. Kromě nebezpečí nemoci ale chceme, aby lidé měli před očima – v rámci putovní výstavy, letáků rozdávaných v ulicích nebo symbolicky růžově svítící fontány – možnosti léčby. Aby neměli strach, protože medicína se každý den posouvá kupředu a léčba nádorových onemocnění je dnes už na velmi vysoké úrovni,“ uvedl první náměstek primátorky Petr Hladík.

Osvětová kampaň pořádaná městem Brnem odstartuje v polovině října putovní výstavou, která přiblíží problematiku onemocnění rakovinou prsu. Až do půlky listopadu bude k vidění postupně na piazzettě před Janáčkovým divadlem, v Alfa pasáži, v knihovně Jiřího Mahena na Kobližné, v prostorách Magistrátu města Brna na Husově 12, v obchodním centru Avion Shopping Park a v Masarykově onkologickém ústavu na Žlutém kopci. Na každém místě stráví přibližně 4 dny.

Vrcholem kampaně bude nasvícení fontány před Janáčkovým divadlem na růžovou barvu spolu s doprovodným kulturním programem. Rozsvícení bude s ohledem na platná vládní opatření přenášené on-line, lidé jej budou moci sledovat 14. října na Facebooku Brno narůžovo nebo na webu http://brnonaruzovo.cz/. Záznam z akce včetně přidružených aktivit bude o den později na stránky umístěn i ke zpětnému zhlédnutí. „Lidé se mohou těšit například na vystoupení Pavly Vitázkové, Aleše Slaniny nebo Naty Hrychové. Zajímavý a informačně nabitý bude určitě i rozhovor s primářkou Katarínou Petrákovou z kliniky komplexní onkologické péče Masarykova onkologického ústavu. Tato instituce je odborným garantem kampaně,“ dodal Petr Hladík.

„Rakovina prsu je nejčastějším nádorovým onemocněním, které se vyskytuje u žen. Každoročně je v České republice diagnostikováno přes 7 000 nových případů onemocnění, což je více než 130 pacientek na 100 000 českých žen,“ upozornil ředitel Masarykova onkologického ústavu Marek Svoboda s tím, že je proto důležité myslet na prevenci. Kampaní chtějí připomenout, že v roce 2002 byl v České republice oficiálně zahájen bezplatný program mamografického screeningu, v jehož rámci má každá žena od 45 let věku jednou za dva roky nárok na mamografické vyšetření prsou. „U nás v Masarykově onkologickém ústavu provedeme ročně zhruba 20 tisíc screeningových a 6000 diagnostických mamografických vyšetření, což je největší počet v Česku,“ doplnil Marek Svoboda.

Tiskové středisko MMBtel.: +420 542 172 471mobil: +420 773 183 511e-mail: tis@brno.cz

Nejnovější tiskové zprávy

Vedení města Brna prověřilo sdělení provázející spor o volbu člena Výboru pro národnostní menšiny

Vedení města Brna se zabývalo volbou člena Výboru pro národnostní menšiny, která proběhla na květnovém Zastupitelstvu města Brna a stala se předmětem diskuse na jeho zasedání 5. září 2023.

Vteřiny zachraňují životy, připomene nová kampaň města a hasičů

Když čekáte na příjezd hasičů, může se každá vteřina zdát nekonečná. Vteřiny také mohou rozhodovat o životě a smrti, o zdraví či jeho poškození, o záchraně či ztrátě majetku. Právě tyto cenné okamžiky ztrácejí hasiči, když míří k zásahu a cestu jim blokují nesprávně zaparkovaná vozidla. Jak může každý z nás jednoduše pomoci vozům integrovaného záchranného systému dostat se včas na místo určení, pomáhá přiblížit nová kampaň Vteřiny pro život. Město ve spolupráci s Hasičským záchranným sborem Jihomoravského kraje ji spouští dnes.

Mezi městem a Zbrojovkou panuje shoda: Nový fotbalový stadion by měl vyrůst na místě dnešního velodromu

Nejvýhodnější lokalitou pro výstavbu nového fotbalového stadionu je brněnské výstaviště, konkrétně místo, kde dnes stojí velodrom. Shodli se na tom představitelé města a Zbrojovky Brno, a to i na základě prověření plošného umístění sportovišť ve vybraných lokalitách, které zpracovala Kancelář architekta města Brna. Se změnou působiště souhlasí i cyklistické oddíly, pro které by se stavěl nový cyklistický ovál, a to se snahou jej zkombinovat i s atletickou halou.

Brno podpoří střediska volného času

Brněnští radní dnes souhlasili s poskytnutím 1 330 000 korun na úhradu provozních nákladů středisek volného času. Vše musí ještě schválit říjnové zastupitelstvo.