Přeskočit na obsah

Brno narůžovo: Prevenci rakoviny prsu připomene výstava i happening

08. října 2020

Říjen je měsícem, který je na celém světě věnován prevenci rakoviny prsu. Prostřednictvím kampaně Brno narůžovo se k podpoře nemocných žen a k připomenutí prevence závažného onkologického onemocnění přidá i město Brno. Na lidi čeká putovní výstava, online koncerty i symbolické nasvícení fontány před Janáčkovým divadlem.

„Naším cílem je zejména upozornit ženy, aby věnovaly pozornost riziku rakoviny prsu, podpořit je, aby nezanedbávaly prevenci a aby se případnou diagnózu dozvěděly včas. Kromě nebezpečí nemoci ale chceme, aby lidé měli před očima – v rámci putovní výstavy, letáků rozdávaných v ulicích nebo symbolicky růžově svítící fontány – možnosti léčby. Aby neměli strach, protože medicína se každý den posouvá kupředu a léčba nádorových onemocnění je dnes už na velmi vysoké úrovni,“ uvedl první náměstek primátorky Petr Hladík.

Osvětová kampaň pořádaná městem Brnem odstartuje v polovině října putovní výstavou, která přiblíží problematiku onemocnění rakovinou prsu. Až do půlky listopadu bude k vidění postupně na piazzettě před Janáčkovým divadlem, v Alfa pasáži, v knihovně Jiřího Mahena na Kobližné, v prostorách Magistrátu města Brna na Husově 12, v obchodním centru Avion Shopping Park a v Masarykově onkologickém ústavu na Žlutém kopci. Na každém místě stráví přibližně 4 dny.

Vrcholem kampaně bude nasvícení fontány před Janáčkovým divadlem na růžovou barvu spolu s doprovodným kulturním programem. Rozsvícení bude s ohledem na platná vládní opatření přenášené on-line, lidé jej budou moci sledovat 14. října na Facebooku Brno narůžovo nebo na webu http://brnonaruzovo.cz/. Záznam z akce včetně přidružených aktivit bude o den později na stránky umístěn i ke zpětnému zhlédnutí. „Lidé se mohou těšit například na vystoupení Pavly Vitázkové, Aleše Slaniny nebo Naty Hrychové. Zajímavý a informačně nabitý bude určitě i rozhovor s primářkou Katarínou Petrákovou z kliniky komplexní onkologické péče Masarykova onkologického ústavu. Tato instituce je odborným garantem kampaně,“ dodal Petr Hladík.

„Rakovina prsu je nejčastějším nádorovým onemocněním, které se vyskytuje u žen. Každoročně je v České republice diagnostikováno přes 7 000 nových případů onemocnění, což je více než 130 pacientek na 100 000 českých žen,“ upozornil ředitel Masarykova onkologického ústavu Marek Svoboda s tím, že je proto důležité myslet na prevenci. Kampaní chtějí připomenout, že v roce 2002 byl v České republice oficiálně zahájen bezplatný program mamografického screeningu, v jehož rámci má každá žena od 45 let věku jednou za dva roky nárok na mamografické vyšetření prsou. „U nás v Masarykově onkologickém ústavu provedeme ročně zhruba 20 tisíc screeningových a 6000 diagnostických mamografických vyšetření, což je největší počet v Česku,“ doplnil Marek Svoboda.

Tiskové středisko MMBtel.: +420 542 172 471mobil: +420 773 183 511e-mail: tis@brno.cz

Nejnovější tiskové zprávy

Participativní rozpočet zná letošní vítězné projekty

Občané Brna rozhodli o vítězných projektech participativního rozpočtu Dáme na vás. Hlasování skončilo 30. listopadu. Letošního ročníku se zúčastnilo 13 123 hlasujících, kteří vybrali následující projekty.

Brno pokračuje v opravě sběrných středisek odpadů

Město stále opravuje sběrná střediska odpadů. V příštím roce se bude pokračovat v pracích na čtyřech z nich. Radní dnes schválili dodatek smlouvy se společností SAKO Brno na tyto akce.

První vlak přijede z Vídně do Brna 11. prosince hodinu před půlnocí. Na letiště Schwechat pak vyrazí na pravidelné lince hned druhý den ráno

Smlouvu na zajištění přímého železničního spojení Brna a mezinárodního letiště Vídeň – Schwechat dnes schválili brněnští radní. První vlak v závazku takzvané veřejné služby vyrazí z Vídně v neděli 11. prosince ve 21.15 hodin. Z Brna pak pojede poprvé opačným směrem hned druhý den ve 3.48 hodin. Na provoz pravidelné linky zajišťující dopravní obslužnost bude město poskytovat dopravci, společnosti RegioJet, a. s., kompenzace.

Mimosoudní narovnání uzavře spor kvůli přednádražnímu prostoru

Dohodu o narovnání mezi městem a společností KVINT dnes schválili brněnští radní. Spor ohledně bezdůvodného obohacení se tak vyřeší mimosoudně a v oblasti bude možné provést rekultivaci území v rámci výstavby polyfunkčního komplexu Dornych.