Přeskočit na obsah

Brno nabídne rodinám postiženým živelní pohromou bydlení

28. června 2021
Na dnešní mimořádném zasedání souhlasili brněnští radní s udělením výjimky v pravidlech poskytování městských bytů, a to ve prospěch lidí postižených přírodní katastrofou. Několik městských částí již pomoc nabídlo.

Pohroma, která postihla jižní Moravu, nás velmi zasáhla. Mnoho z nás má v postižené oblasti rodinné příslušníky, přátele, spolužáky nebo známé. Naší snahou je pomoci lidem rychle a efektivně. Z tohoto důvodu jsem zajistila v pátek ráno odvoz jídla na Břeclavsko a Hodonínsko. Tato iniciativa nyní pokračuje každý den. Zájemci zároveň mohou přispívat na účet Sociálního nadačního fondu města Brna a Jihomoravského kraje. Další možnou pomocí je poskytnutí ubytování rodinám, které bohužel přišly o svůj domov. Rada města Brna dnes souhlasila s poskytnutím výjimky v poskytování městských bytů. Díky ní budou moci městské části nabídnout volné byty pro přechodné bydlení,“ přiblížila primátorka města Brna Markéta Vaňková.

 Vzhledem k tomu, že samo město Brno nemá v této chvíli k dispozici volné byty, zaslal v pátek 25. června 2021 náměstek pro bytovou oblast Jiří Oliva prosbu o poskytnutí bytů všem městským částem, které mají nějaký bytový fond: „Na mou žádost již reagovalo mnoho městských částí, které jsou schopny poskytnout byty různých dispozic pro rodiny postižené čtvrteční katastrofální bouří. V současné době evidujeme více než 30 bytů, do kterých by se mohly rodiny z postižených oblastí dočasně nastěhovat. Nabídka a poptávka po ubytování se bude soustřeďovat na Krajském krizovém štábu, na který se mohou zájemci přímo obracet. Chtěl bych poděkovat zástupcům městských částí, kteří na mou žádost reagovali v tak krátkém čase a byty poskytli.“

Do dnešních 13 hodin nabídlo na svém území bydlení 9 městských částí. Jsou jimi:

Brno-Bystrc – 5 bytů
Brno-Černovice – 1 byt
Brno-Kohoutovice
Brno-Líšeň – 4 byty
Brno-sever
Brno – Starý Lískovec – 1 byt
Brno-střed – 9 bytů
Brno – Řečkovice a Mokrá Hora – 1 byt (k dispozici do 14 dní)
Brno-Židenice – 10 bytů Další městské části se mohou do iniciativy zapojit později. 

Bc. Filip Poňuchálek
tiskový mluvčí
tel.: +420 542 172 162
mobil: +420 773 785 318

e-mail: ponuchalek.filip@brno.cz  

Nejnovější tiskové zprávy

V Pisárkách se naplno rozjely práce na stavbě vratné smyčky. První tramvaje po ní do vozovny vjedou příští rok v létě

Dopravní podnik města Brna začal s třetí etapou modernizace vozovny v Pisárkách. Během následujících 17 měsíců zde dělníci vybudují vratnou smyčku. Ta umožní otáčení tramvají a zároveň snadnější odbavení návštěvníků budoucí multifunkční haly, která má vyrůst v západní části brněnského výstaviště.  

Bytový fond se rozrostl o dvanáct sociálních a bezbariérových bytů

Namísto původních pěti bytových jednotek na Křenové 47, které byly v nevyhovujícím až havarijním stavu, se jich díky dvaceti měsícům prací ve stejném bytovém domě, zrenovovaném a obohaceném o nástavbu, nyní nachází dvanáct. Sloužit budou pro osoby se sníženou pohyblivostí nebo s nízkými příjmy.

Družstevní bydlení by mohlo rozšířit svou podobu. Vedle výstavby na zelené louce by družstva renovovala i staré městské domy

Město si nechá prověřit další možnost, jak lidem nabídnout dostupné družstevní bydlení, a to formou rekonstrukce zdevastovaných bytových domů. V pilotním režimu by nový záměr mohl být realizován u domu na Mostecké 16. Zda je dům vhodný, prověří předprojekční příprava, kterou dnes radní doporučili zastupitelstvu města svěřit do rukou městské společnosti CD CENTRUM COMS.  

Aprílový úklid jako Brno

Týden před hlavním termínem dobrovolnické akce Ukliďme Česko, kterým je sobota 1. dubna, evidují organizátoři ze spolku Ukliďme Česko v Brně přes 130 nahlášených úklidů. Dobrovolníci se mohou k některé z naplánovaných akcí připojit díky mapě úklidů na www.UklidmeCesko.cz. Akci letos opět podpořila společnost SAKO Brno a záštitu nad ní převzala primátorka města Brna Markéta Vaňková.