Přeskočit na obsah

Brno míří k ekologičtějším zítřkům i díky projektu „Just Climate Neutral“

11. května 2022

Rada města Brna dnes doporučila zastupitelstvu schválit posouzení projektu „Just Climate Neutral“ a zároveň souhlasit s účastí statutárního města Brna jako partnera tohoto projektu. Ten slouží k akceleraci přechodu měst k uhlíkové neutralitě.

Projekt má za cíl posílit procesy v rámci přechodu měst směrem ke klimatické neutralitě, a to podporou inovativního plánování, tvorbou nových nástrojů a postupů, včetně realizace konkrétních demonstračních projektů, které budou mít přímý dopad na snížení skleníkových plynů v zúčastněných městech. V rámci projektu bude město například pořizovat nákladní vozy pro svoz komunálního odpadu na vodíkový a elektrický pohon či pořádat workshopy a aktivity zaměřené na osvětu a vzdělávání v oblasti uhlíkové neutrality a modrozelené infrastruktury.

„Usilování o uhlíkovou neutralitu a obecně snaha o šetrnější, dlouhodobě udržitelný přístup k životnímu prostředí je jednou z největších otázek moderní éry. Město Brno se snaží v tomto jít příkladem. Projekt Just Climate Neutral nám v našich cílech může významně pomoci a dobře zapadá také do Strategie Brno 2050,“ uvedla brněnská primátorka Markéta Vaňková.

Žadatelem a koordinátorem projektu je švédské město Ume?. Celkové výdaje projektu jsou ve výši cca 312 mil. Kč. Výše dotace pro statutární město Brno představuje cca 9 mil. Kč, dalšími partnery za Brno jsou SAKO Brno, a. s., a Kancelář architekta města, celkově tak Brno může získat až 20 mil. Kč. Doba realizace projektu je 48 měsíců, se začátkem realizace od října 2022. Do této výzvy programu Horizon Europe bylo podáno celkem 9 projektů. Zda bude podpořeno konsorcium, ve kterém je zapojeno město Brno, budeme vědět v září 2022.     

Tiskové středisko MMB
tel.: +420 542 172 162
e-mail: tis@brno.cz

Nejnovější tiskové zprávy

Participativní rozpočet zná letošní vítězné projekty

Občané Brna rozhodli o vítězných projektech participativního rozpočtu Dáme na vás. Hlasování skončilo 30. listopadu. Letošního ročníku se zúčastnilo 13 123 hlasujících, kteří vybrali následující projekty.

Brno pokračuje v opravě sběrných středisek odpadů

Město stále opravuje sběrná střediska odpadů. V příštím roce se bude pokračovat v pracích na čtyřech z nich. Radní dnes schválili dodatek smlouvy se společností SAKO Brno na tyto akce.

První vlak přijede z Vídně do Brna 11. prosince hodinu před půlnocí. Na letiště Schwechat pak vyrazí na pravidelné lince hned druhý den ráno

Smlouvu na zajištění přímého železničního spojení Brna a mezinárodního letiště Vídeň – Schwechat dnes schválili brněnští radní. První vlak v závazku takzvané veřejné služby vyrazí z Vídně v neděli 11. prosince ve 21.15 hodin. Z Brna pak pojede poprvé opačným směrem hned druhý den ve 3.48 hodin. Na provoz pravidelné linky zajišťující dopravní obslužnost bude město poskytovat dopravci, společnosti RegioJet, a. s., kompenzace.

Mimosoudní narovnání uzavře spor kvůli přednádražnímu prostoru

Dohodu o narovnání mezi městem a společností KVINT dnes schválili brněnští radní. Spor ohledně bezdůvodného obohacení se tak vyřeší mimosoudně a v oblasti bude možné provést rekultivaci území v rámci výstavby polyfunkčního komplexu Dornych.