Přeskočit na obsah

Brno míří k ekologičtějším zítřkům i díky projektu „Just Climate Neutral“

11. května 2022
Rada města Brna dnes doporučila zastupitelstvu schválit posouzení projektu „Just Climate Neutral“ a zároveň souhlasit s účastí statutárního města Brna jako partnera tohoto projektu. Ten slouží k akceleraci přechodu měst k uhlíkové neutralitě.

Projekt má za cíl posílit procesy v rámci přechodu měst směrem ke klimatické neutralitě, a to podporou inovativního plánování, tvorbou nových nástrojů a postupů, včetně realizace konkrétních demonstračních projektů, které budou mít přímý dopad na snížení skleníkových plynů v zúčastněných městech. V rámci projektu bude město například pořizovat nákladní vozy pro svoz komunálního odpadu na vodíkový a elektrický pohon či pořádat workshopy a aktivity zaměřené na osvětu a vzdělávání v oblasti uhlíkové neutrality a modrozelené infrastruktury.

„Usilování o uhlíkovou neutralitu a obecně snaha o šetrnější, dlouhodobě udržitelný přístup k životnímu prostředí je jednou z největších otázek moderní éry. Město Brno se snaží v tomto jít příkladem. Projekt Just Climate Neutral nám v našich cílech může významně pomoci a dobře zapadá také do Strategie Brno 2050,“ uvedla brněnská primátorka Markéta Vaňková.

Žadatelem a koordinátorem projektu je švédské město Ume?. Celkové výdaje projektu jsou ve výši cca 312 mil. Kč. Výše dotace pro statutární město Brno představuje cca 9 mil. Kč, dalšími partnery za Brno jsou SAKO Brno, a. s., a Kancelář architekta města, celkově tak Brno může získat až 20 mil. Kč. Doba realizace projektu je 48 měsíců, se začátkem realizace od října 2022. Do této výzvy programu Horizon Europe bylo podáno celkem 9 projektů. Zda bude podpořeno konsorcium, ve kterém je zapojeno město Brno, budeme vědět v září 2022.     

Tiskové středisko MMB
tel.: +420 542 172 162
e-mail: tis@brno.cz

Nejnovější tiskové zprávy

Inovativní metoda pomohla v Technologickém parku zachovat desítky stromů. Postup ocenilo Ministerstvo vnitra

Inovativní řešení problému, podpora spolupráce startupu a městské společnosti i péče o životní prostředí – všechny tři aspekty v sobě spojil projekt z nedávné doby, na kterém kooperovalo Brno, Technologický park a firma Arbo Technologies. Úspěšný model ocenilo i Ministerstvo vnitra ve své soutěži. 

Žerotínovo náměstí oživí výtvarná intervence

Ve veřejném prostoru před Bílým domem vznikne umělecké dílo „Vidím plno dobrých lidí“ od Patrika Antczaka a Jakuba Jahna. Obraz na chodníku znázorní postavy reprezentující různé skupiny lidí, kteří ponesou barevné transparenty ve formě bublin. Do nich bude veřejnost moci dopisovat svá vlastní poselství. Slavnostní představení projektu proběhne 20. června.

V Brně odstartoval mezinárodní projekt MECOG-CE

Zástupci evropských metropolitních oblastí, univerzit a významných institucí se setkali ve dnech 30.–31. května 2023 v Brně. Oficiálně zahájili projekt MECOG-CE (Posílení metropolitní spolupráce a řízení ve střední Evropě), který je podpořen z programu Interreg Central Europe a město Brno je jako první město v České republice jeho vedoucím partnerem.

Finále evropského baseballového šampionátu mužů proběhne za významné podpory města Brna

Dokázat, že baseball patří mezi top sporty v České republice, je jedním z cílů mistrovství Evropy mužů, které se uskuteční na přelomu září a října. Část utkání ve skupinách i vyřazovacích bojích, ale především pak klání o třetí místo a finále proběhnou v Brně, a to za jeho významné podpory.