Přeskočit na obsah

Brno má o pět čestných občanů více, udělovaly se i Ceny města Brna za rok 2021

26. ledna 2022 2 minuty čtení
(ral) - Patnáct osobností z různých oblastí vědeckého i společenského života ocenili zastupitelé Cenou města Brna. Slavnostní ceremoniál se odehrál 25. ledna tradičně na Nové radnici. Atmosféra byla o to svátečnější, že letos se udělovala i čestná občanství, což se děje jen jednou za čtyři roky.

K šestatřiceti čestným občanům města Brna se letos přidalo dalších pět. Jsou jimi brněnský biskup Vojtěch Cikrle, historička Milena Flodrová, předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský, saxofonista Gustav Brom in memoriam a britský filozof a politolog Roger Vernon Scruton in memoriam. 

Čestné občanství udělují zastupitelé jednou za své volební období, a to pravidelně ve třetím roce svého mandátu na prosincovém zasedání. Jde o nejvyšší čestné osobní vyznamenání udělované městem. Jeho držiteli jsou například Rafael Kubelík, Jan Zahradníček, Jan Skácel, Milan Kundera, Hugo a Pavel Haasovi nebo Emil Boček.

Ceny města Brna jsou naopak udíleny každoročně. Letošními laureáty jsou:

 • prof. RNDr. Martin Černohorský, CSc. - přírodní vědy
 • Ivana Hloužková - dramatické umění
 • PhDr. Jiří  Hlušička - společenské vědy
 • prof. Ing. arch. Petr Hrůša - architektura a urbanismus
 • doc. Ing. Peter Chudý, Ph.D., MBA - technické vědy
 • Barbora Krejčíková - sport
 • P. František Lízna - in memoriam
 • Ing. Pavel  Loutocký - mimořádný přínos městu Brnu
 • František Mikš - žurnalistika a publicistika
 • Ing. Jiří  Müller - zásluhy o svobodu a demokracii
 • doc. JUDr.  Petr Pithart, dr. h. c. - mezinárodní spolupráce města Brna
 • Mgr.  Ivan Sedláček - hudba
 • Martin Stöhr - literární činnost
 • prof. MUDr. Alexandra Šulcová-Kučerová, CSc, FCMA - lékařské vědy a farmacie
 • Pavel  Tasovský - výtvarné umění a design

Nominovat význačné zástupce různých profesí do dalšího ročníku Cen města Brna je možné do 31. srpna, postup najdete zde.

Mohlo by vás dále zajímat

Nové wellness centrum na Kraví hoře. Foto: Marie Schmerková
Vyšel říjnový Brněnský metropolitan

Tento týden najdete ve svých schránkách aktuální Brněnský metropolitan. Dočtete se o nedávno dostavěném wellness centru na Kraví hoře i o novém způsobu třídění kovů do žlutých kontejnerů na plast. Do testovacího provozu vstoupila nová tramvajová trať do kampusu. A vodojemy na Žlutém kopci hlásí otevřeno, vstupenky jsou k mání i online.

Nejnovější články

Noc vědců
O víkendu bude rušno na divadelních scénách, ve vědeckých laboratořích i na sportovištích

Sport, móda, kultura, tradice, to vše najdete zabalené v jednom víkendu – v tom, který právě přichází. Láká vás proniknout do útrob divadla – nevynechejte 30 let CEDu. Podstatu a tajemství všech pěti lidských smyslů můžete odhalit při Noci vědců. Hodová zábava roztančí Novou Zbrojovku a sportovní fanoušci by neměli vynechat 5. kolo Českého poháru basketbalu na vozíku.

Ve dvou brněnských obvodech lidé zvolí své senátory
Ve dvou brněnských obvodech lidé zvolí své senátory

Druhé kolo senátních voleb se uskuteční v pátek 30. září a 1. října 2022. V Brně se to týká dvou volebních obvodů, a to č. 55 a 58.

Volební místnosti se otevřou v pátek ve 14 hodin, odevzdat hlas mohou oprávnění voliči do 22 hodin. V sobotu bude hlasování probíhat od 8 do 14 hodin.

V oblasti u výškových budov na Šumavské vznikne 613 nových parkovacích míst. Vizualizace: Atelier Kristen
Město zná zhotovitele parkovacího domu na Šumavské

Parkoviště, parkovací dům i vodní prvek u výškových budov na Šumavské postaví společnost STRABAG. Brněnští radní ji vybrali na posledním zasedání jako zhotovitele projektu na tzv. Akademickém náměstí. Na stavební práce má 14 měsíců.

Oslavy 30. výročí Centra experimentálního divadla
Brněnská hra s experimentem. CED slaví třicetiny

Divadlo je jako umělecká forma jedinečné v nekonečnosti možností svého vyjádření. V Brně máme navíc privilegium – jsme už 30 let svědky, diváky a účastníky velmi aktivního „osahávání hranic“ divadla. A to vše díky Centru experimentálního divadla, známému také pod zkratkou CED.