Přeskočit na obsah

Brno jako Evropské hlavní město kultury 2028. To je cíl týmu, který bude připravovat přihlášku do soutěže

25. srpna 2021

Brno se bude snažit získat titul Evropské hlavní město kultury (EHMK) pro rok 2028. Další fázi přípravy projektu dnes schválili radní. Jde o převod 3 milionů korun na příspěvkovou organizaci města TIC BRNO. Pod ní bude pracovat tým odborníků, který připraví přihlášku pro první kolo soutěže.

„Pro rozvoj Brna je kandidatura na evropské hlavní město kultury obrovskou příležitostí. Pod pojmem kultura si nemusíme představit pouze divadlo nebo vážnou hudbu, může ji být i umění v ulicích, různé inovace, plánování, zvelebování veřejného prostoru, sport atd. Věřím, že se nám podaří vytvořit tým, který nás skvěle připraví do prvního kola soutěže o titul Evropské hlavní město kultury 2028,“ uvedl Marek Fišer, radní pro oblast kultury.

Dnes projednaný bod spočívá v tom, že Rada města Brna doporučila zastupitelstvu schválit příspěvek ve výši 3 milionů korun příspěvkové organizaci TIC BRNO. Pod ní vznikne tým, který pro město připraví potřebnou přihlášku. Termín prvního kola je začátek září 2022.

„Příspěvek bude sloužit na manažerské, programové a organizační zajištění kandidatury. Dále z něj budou hrazeny právní a marketingové služby nebo nájem kanceláře. Neméně důležitou záležitostí, kromě dnes projednaného bodu, je výběrové řízení na hlavního manažera týmu pro kandidaturu na EHMK. Do týmu hledáme zkušeného a ambiciózního manažera nebo manažerku s nadšením pro kulturu a se zkušenostmi s vedením týmů a projektů,“ doplnil Marek Fišer.

Soutěž Evropské hlavní město kultury je projektem Evropské unie, jehož posláním je sblížení národů Evropy. Jedná se o vysoce prestižní akci a příležitost zviditelnit město Brno v mezinárodním měřítku. Řídicím orgánem soutěže v České republice je Ministerstvo kultury ČR. V roce 2028 může titul získat pouze jedno město z Francie a jedno z České republiky. Brno se o titul Evropské hlavní město kultury pro rok 2028 utká s Českými Budějovicemi, Libercem a Broumovem.

O vítězi rozhoduje výběrová komise skládající se z 12 členů (10 členů je nominováno evropskými institucemi, 2 členy nominuje Ministerstvo kultury ČR), kteří jsou nezávislými odborníky bez vazeb na kandidující města. Výběrová komise rozhodne o seznamu měst postupujících do závěrečného kola. Konečný výběr vítěze, který komise provede v roce 2023, musí schválit Rada ministrů kultury. Vítěz soutěže obdrží jako cenu 1,5 mil. eur a titul Evropské hlavní město kultury k užívání na dobu neurčitou.

Více o výše zmíněném výběrovém řízení na hlavního manažera projektu EHMK 2028: https://kultura.brno.cz/opencall-brno-2028/.

Podrobnosti o kandidatuře města Brna do projektu EHMK 2028 najdete na stránkách Kultura BRNO: https://kultura.brno.cz/brno-2028/.

Bc. Filip Poňuchálek
tiskový mluvčí
tel.: +420 542 172 162
mobil: +420 773 785 318
e-mail: ponuchalek.filip@brno.cz Nejnovější tiskové zprávy

Želvuška i další oku neviditelní hrdinové zvou do světa elektronové mikroskopie

Exkurze do technologických provozů, speciální akce ve VIDA! science centru nebo v Technickém muzeu v Brně, výstavy uvnitř i venku – to vše přinesou Dny elektronové mikroskopie. Brno se i letos touto akcí, organizačně zaštiťovanou hvězdárnou, hlásí ke svému zlatému vývoznímu artiklu, letos ve znamení neviditelných hrdinů, kteří jsou všude kolem nás nebo přímo v našem těle. Zachraňují planetu, brání naši imunitu nebo sami dokážou přežít v extrémních podmínkách. Blíže prozkoumat je můžeme právě díky elektronovým mikroskopům. Vstoupit do mikrovesmíru obývaného fantastickými stvořeními zájemci můžou od 20. do 26. března.

Slavnostní zahájení dalšího projektu z participativního rozpočtu Dáme na vás v Řečkovicích

Ve čtvrtek 9. března 2023 proběhlo slavnostní poklepání základního kamene stavby projektu z participativního rozpočtu Dáme na vás, a to Řečkovického HRáje. Setkání se zúčastnil radní Filip Chvátal, starosta městské části Brno – Řečkovice a Mokrá Hora Marek Viskot, navrhovatelka projektu Eva Matoušková a zástupci realizační firmy.

Nejčastěji chodím do knihovny a na nejlepší úrovni jsou v Brně divadla. Lidé v průzkumu hodnotili brněnskou kulturu

Čtyři z pěti Brňanů jsou s kulturou ve městě spokojeni a myslí si, že alespoň v jedné oblasti Brno vyniká nad jinými městy. Nadpoloviční většina za ní tedy jinam ani nevyjíždí. Na druhou stranu je tu nevyužitý potenciál v oblasti hudby a také muzeí a galerií a měl by být konečně dostaven nový sál pro filharmonii. I to jsou některé ze závěrů průzkumu kulturních potřeb Brňanů, který si město nechalo zpracovat na reprezentativním vzorku 1111 lidí.

Tři největší česká města Praha, Brno, Ostrava a Moravskoslezský kraj se prezentují na veletrhu MIPIM ve Francii

Ve společné expozici s názvem Czech Cities & Regions se na prestižním mezinárodním veletrhu investičních příležitostí MIPIM ve francouzském Cannes letos představí město Ostrava spolu s Moravskoslezským krajem, Prahou a Brnem. Veletrh se uskuteční ve dnech 14. až 17. března 2023. Zahraniční investory a developery seznámí s pestrou nabídkou možností investic jak na svém jádrovém území, tak i na městských pozemcích v průmyslové zóně Mošnov.