Přeskočit na obsah

Brno jako Evropské hlavní město kultury 2028. To je cíl týmu, který bude připravovat přihlášku do soutěže

25. srpna 2021

Brno se bude snažit získat titul Evropské hlavní město kultury (EHMK) pro rok 2028. Další fázi přípravy projektu dnes schválili radní. Jde o převod 3 milionů korun na příspěvkovou organizaci města TIC BRNO. Pod ní bude pracovat tým odborníků, který připraví přihlášku pro první kolo soutěže.

„Pro rozvoj Brna je kandidatura na evropské hlavní město kultury obrovskou příležitostí. Pod pojmem kultura si nemusíme představit pouze divadlo nebo vážnou hudbu, může ji být i umění v ulicích, různé inovace, plánování, zvelebování veřejného prostoru, sport atd. Věřím, že se nám podaří vytvořit tým, který nás skvěle připraví do prvního kola soutěže o titul Evropské hlavní město kultury 2028,“ uvedl Marek Fišer, radní pro oblast kultury.

Dnes projednaný bod spočívá v tom, že Rada města Brna doporučila zastupitelstvu schválit příspěvek ve výši 3 milionů korun příspěvkové organizaci TIC BRNO. Pod ní vznikne tým, který pro město připraví potřebnou přihlášku. Termín prvního kola je začátek září 2022.

„Příspěvek bude sloužit na manažerské, programové a organizační zajištění kandidatury. Dále z něj budou hrazeny právní a marketingové služby nebo nájem kanceláře. Neméně důležitou záležitostí, kromě dnes projednaného bodu, je výběrové řízení na hlavního manažera týmu pro kandidaturu na EHMK. Do týmu hledáme zkušeného a ambiciózního manažera nebo manažerku s nadšením pro kulturu a se zkušenostmi s vedením týmů a projektů,“ doplnil Marek Fišer.

Soutěž Evropské hlavní město kultury je projektem Evropské unie, jehož posláním je sblížení národů Evropy. Jedná se o vysoce prestižní akci a příležitost zviditelnit město Brno v mezinárodním měřítku. Řídicím orgánem soutěže v České republice je Ministerstvo kultury ČR. V roce 2028 může titul získat pouze jedno město z Francie a jedno z České republiky. Brno se o titul Evropské hlavní město kultury pro rok 2028 utká s Českými Budějovicemi, Libercem a Broumovem.

O vítězi rozhoduje výběrová komise skládající se z 12 členů (10 členů je nominováno evropskými institucemi, 2 členy nominuje Ministerstvo kultury ČR), kteří jsou nezávislými odborníky bez vazeb na kandidující města. Výběrová komise rozhodne o seznamu měst postupujících do závěrečného kola. Konečný výběr vítěze, který komise provede v roce 2023, musí schválit Rada ministrů kultury. Vítěz soutěže obdrží jako cenu 1,5 mil. eur a titul Evropské hlavní město kultury k užívání na dobu neurčitou.

Více o výše zmíněném výběrovém řízení na hlavního manažera projektu EHMK 2028: https://kultura.brno.cz/opencall-brno-2028/.

Podrobnosti o kandidatuře města Brna do projektu EHMK 2028 najdete na stránkách Kultura BRNO: https://kultura.brno.cz/brno-2028/.

Bc. Filip Poňuchálek
tiskový mluvčí
tel.: +420 542 172 162
mobil: +420 773 785 318
e-mail: ponuchalek.filip@brno.cz Nejnovější tiskové zprávy

Participativní rozpočet zná letošní vítězné projekty

Občané Brna rozhodli o vítězných projektech participativního rozpočtu Dáme na vás. Hlasování skončilo 30. listopadu. Letošního ročníku se zúčastnilo 13 123 hlasujících, kteří vybrali následující projekty.

Brno pokračuje v opravě sběrných středisek odpadů

Město stále opravuje sběrná střediska odpadů. V příštím roce se bude pokračovat v pracích na čtyřech z nich. Radní dnes schválili dodatek smlouvy se společností SAKO Brno na tyto akce.

První vlak přijede z Vídně do Brna 11. prosince hodinu před půlnocí. Na letiště Schwechat pak vyrazí na pravidelné lince hned druhý den ráno

Smlouvu na zajištění přímého železničního spojení Brna a mezinárodního letiště Vídeň – Schwechat dnes schválili brněnští radní. První vlak v závazku takzvané veřejné služby vyrazí z Vídně v neděli 11. prosince ve 21.15 hodin. Z Brna pak pojede poprvé opačným směrem hned druhý den ve 3.48 hodin. Na provoz pravidelné linky zajišťující dopravní obslužnost bude město poskytovat dopravci, společnosti RegioJet, a. s., kompenzace.

Mimosoudní narovnání uzavře spor kvůli přednádražnímu prostoru

Dohodu o narovnání mezi městem a společností KVINT dnes schválili brněnští radní. Spor ohledně bezdůvodného obohacení se tak vyřeší mimosoudně a v oblasti bude možné provést rekultivaci území v rámci výstavby polyfunkčního komplexu Dornych.