Přeskočit na obsah

Brno i letos podpoří Ambasádu nezávislé běloruské kultury. Třemi sty tisíci

12. ledna 2022

Třemi sty tisíci korun podpoří město činnost Ambasády nezávislé běloruské kultury v Brně v letošním roce. Fungování této instituce spadá pod příspěvkovou organizaci Centrum experimentálního divadla. Poskytnutí neinvestičního příspěvku musí schválit ještě zastupitelé.

Centrum experimentálního divadla, příspěvková organizace, připravilo v roce 2020 u příležitosti připomenutí dne 17. listopadu 1989 symbolické otevření Ambasády nezávislé běloruské kultury v Brně. Její fungování v roce 2021 podpořilo kromě dalších i město Brno, a to částkou 600 tisíc korun.

„Na fungování ambasády v letošním roce jsme schválili částku poloviční, tedy 300 tisíc korun. Tyto peníze budou využity především na zajištění personálního chodu instituce, díky čemuž bude i nadále zachováno spojení s běloruskými umělci i další činnost v podobě řady projektů, které ambasáda chystá zrealizovat,“ uvedl náměstek primátorky Tomáš Koláčný.

Ambasáda za dobu své existence zorganizovala a realizovala množství projektů:
•    Dopisy významných osobností českého kulturního a veřejného života běloruským politickým vězňům.
•    Rezidenční pobyty pro následující běloruské umělce:
- výtvarníky Uladzimira Hramoviče a Alesju Pčolkovou (ve spolupráci s Domem umění města Brna),
- dramatičky Aksanu Hajkovou a Alenu Ivaňušenkovou (ve spolupráci s Činohrou Národního divadla v Praze),
- básnířku Nastassju Kudasavovou a prozaika Sjarheje Kalendu (ve spolupráci s Českým literárním centrem).
•    Projekt Umělcem v Bělorusku – série čtení a besed s běloruskými umělci v divadlech a na univerzitách v 9 českých a moravských městech.
•    Projekt Zaostřeno na Bělorusko – účast 17 běloruských spisovatelů a novinářů na mezinárodním knižním veletrhu Svět knihy.


„Činnost Ambasády nezávislé běloruské kultury v Brně je pozitivně vnímána celou řadou významných osobností a institucí, např. Ministerstvem kultury ČR, Ministerstvem zahraničních věcí ČR, zástupci české pobočky Amnesty International, rádiem Svobodná Evropa a dalšími médii, která v průběhu času o činnosti ambasády informovala a informují. O tom, že ambasáda připravuje kvalitní projekty, svědčí i skutečnost, že se na projekt s názvem Visegrad Focus: Belarus podařilo od Visegrádského fondu získat podporu ve výši 23 tisíc eur,“ shrnul radní pro kulturu Marek Fišer.

Mgr. Kateřina Gardoňová
Tiskové středisko MMB
tel.: +420 542 172 466
mobil: +420 602 595 170
e-mail: tis@brno.czNejnovější tiskové zprávy

Želvuška i další oku neviditelní hrdinové zvou do světa elektronové mikroskopie

Exkurze do technologických provozů, speciální akce ve VIDA! science centru nebo v Technickém muzeu v Brně, výstavy uvnitř i venku – to vše přinesou Dny elektronové mikroskopie. Brno se i letos touto akcí, organizačně zaštiťovanou hvězdárnou, hlásí ke svému zlatému vývoznímu artiklu, letos ve znamení neviditelných hrdinů, kteří jsou všude kolem nás nebo přímo v našem těle. Zachraňují planetu, brání naši imunitu nebo sami dokážou přežít v extrémních podmínkách. Blíže prozkoumat je můžeme právě díky elektronovým mikroskopům. Vstoupit do mikrovesmíru obývaného fantastickými stvořeními zájemci můžou od 20. do 26. března.

Slavnostní zahájení dalšího projektu z participativního rozpočtu Dáme na vás v Řečkovicích

Ve čtvrtek 9. března 2023 proběhlo slavnostní poklepání základního kamene stavby projektu z participativního rozpočtu Dáme na vás, a to Řečkovického HRáje. Setkání se zúčastnil radní Filip Chvátal, starosta městské části Brno – Řečkovice a Mokrá Hora Marek Viskot, navrhovatelka projektu Eva Matoušková a zástupci realizační firmy.

Nejčastěji chodím do knihovny a na nejlepší úrovni jsou v Brně divadla. Lidé v průzkumu hodnotili brněnskou kulturu

Čtyři z pěti Brňanů jsou s kulturou ve městě spokojeni a myslí si, že alespoň v jedné oblasti Brno vyniká nad jinými městy. Nadpoloviční většina za ní tedy jinam ani nevyjíždí. Na druhou stranu je tu nevyužitý potenciál v oblasti hudby a také muzeí a galerií a měl by být konečně dostaven nový sál pro filharmonii. I to jsou některé ze závěrů průzkumu kulturních potřeb Brňanů, který si město nechalo zpracovat na reprezentativním vzorku 1111 lidí.

Tři největší česká města Praha, Brno, Ostrava a Moravskoslezský kraj se prezentují na veletrhu MIPIM ve Francii

Ve společné expozici s názvem Czech Cities & Regions se na prestižním mezinárodním veletrhu investičních příležitostí MIPIM ve francouzském Cannes letos představí město Ostrava spolu s Moravskoslezským krajem, Prahou a Brnem. Veletrh se uskuteční ve dnech 14. až 17. března 2023. Zahraniční investory a developery seznámí s pestrou nabídkou možností investic jak na svém jádrovém území, tak i na městských pozemcích v průmyslové zóně Mošnov.