Přeskočit na obsah

Brno – hlavní nádraží, nebo Rola? Lidé už vymysleli přes tisíc názvů

01. srpna 2018 2 minuty čtení
(ral) – Anketa o pojmenování nového nádraží vstupuje do druhé poloviny. Lidé navrhují pojmenovat ho po osobnostech jako Mendel nebo Masaryk, výrazy z hantecu typu Rola či Hlavas nebo recesisticky jako Praha-východ. Do zářijového hlasování zatím postupuje 1174 návrhů.

Od začátku července zaregistrovali lidé dva a půl tisíce názvů nového nádraží. Nejčastěji doporučují zůstat u současného označení Brno – hlavní nádraží. Tento návrh už zaznamenali organizátoři téměř stokrát.

Unikátních návrhů splňujících pravidla dosud přišlo 1174. Jsou mezi nimi i kuriozity jako 49°11?26,09? s. š., 16°36?46,09? v. d. (neboli zeměpisné souřadnice nynějšího hlavního nádraží), Brnbán tulipán nebo ŽEBRADLO – Železniční brněnská akceptovaná dopravní lokalita. Některé návrhy pramení z hantecu (Rola, Šalingrad či Hlavas), jiné z odvěké brněnsko-pražské rivality (Antiprágl, Osvětlená zatáčka na trase Praha–Vídeň, Praha-východ či Praha – brněnské předměstí).

Mnozí navrhovatelé doporučují spojit název nádraží se jménem slavných osobností. Nové nádraží by tak mohlo připomínat třeba Mendela, Masaryka nebo Loose. Podle pravidel však musí jít o jméno již nežijícího člověka, vyřazeny tedy byly například názvy nádraží Karla Gotta nebo nádraží Bolka Polívky.

Zapojit se do navrhování může veřejnost napříč Českou republikou, a to až do konce srpna. Názvy lze posílat na web www.nasnovejnadr.cz nebo vyplnit formulář na podatelně brněnského magistrátu. Všechny názvy splňující pravidla postoupí do hlasování, ve kterém v září lidé vyberou 10 favoritů. V říjnu už budou rozhodovat pouze uživatelé BrnoID s plně ověřeným účtem.

Mohlo by vás dále zajímat

Vodojemy na Žlutém kopci budou od podzimu přístupné veřejnosti. Foto: Zdeněk Kolařík
Vyšel zářijový Brněnský metropolitan

Tento týden najdete ve svých schránkách nový Brněnský metropolitan. Na podzim se pro návštěvníky otevřou vodojemy na Žlutém kopci, na jejich historii a současnost jsme se proto zeptali hned dvou odborníků. V hlavním tématu čísla se zaměřujeme na obecní bydlení a fotoreportáž představí projekt Příběhy našich sousedů. Historie se pak vrací ke kořenům brněnského Centra experimentálního divadla, které si připomíná 30 let existence.

Nejnovější články

Hlasy jsou sečteny. V Brně přišlo k volbám 41,9 % oprávněných voličů. Foto: Z. Kolařík
Hlasy jsou sečteny. V Brně přišlo ke komunálním volbám 41,9 % oprávněných voličů

V průběhu pátku a soboty lidé po celé České republice volili své zástupce do vedení měst a obcí. V Brně přišlo do 352 volebních místností odevzdat svůj hlas 41,9 % oprávněných voličů. Ve dvou obvodech Brňané také vybírali nové senátory či senátorky. V těchto volbách se rozhodlo podpořit některého z kandidátů 44,78 % voličů.

Zahájení festivalu Serial Killer
Víkendové tipy: Utíkejte třeba do Björnsonova sadu nebo Kamennou kolonií

Seriálová smršť dorazila do Brna: nevynechejte Serial Killer a jeho výjimečný doprovodný program. Nejen děti si užijí Zvířátkiádu v Björnsonově sadu nebo fretčí olympiádu na jejich mezinárodní výstavě. Běžci si zazávodí na Podzimním běhu Kamenkou. A Feministická konference řeší aktuální problémy genderu.

Na Bratislavské vznikl nový bytový dům s třiadvaceti jednotkami, foto: Z. Kolařík
Na Bratislavské vznikl nový bytový dům s třiadvaceti jednotkami

Startovací, bezbariérové i samoživitelské – takový charakter mají byty, které město postavilo v proluce na Bratislavské. Kolaudace bytového domu se očekává v říjnu.

Praktické informace k volbám do zastupitelstev obcí a Senátu
Praktické informace k volbám do zastupitelstev obcí a Senátu

V Brně se po čtyřech letech obmění zastupitelstva města a městských částí. Zároveň Brňané zvolí do Senátu dva zástupce, a to za volební obvody č. 55 a 58. Termín voleb je 23. a 24. září, případné druhé kolo senátních voleb bude o týden později.

Volby začínají v pátek 23. září ve 14 hodin. V tento den je možno hlasovat do 22 hodin. V sobotu 24. září jsou volební místnosti otevřeny od 8 do 14 hodin. Každý volič hlasuje osobně, zastoupení není dovoleno.