Brno dvakrát zvítězilo v soutěži Společně otevíráme data

  • 28. listopadu 2018
  • 2 minuty čtení
(gak) - Dvě aplikace, které jsou součástí datového portálu města Brna, získaly včera v soutěži Společně otevíráme data první místo. Jedna z nich se zaměřuje na dopravní obslužnost, druhá vyhodnocuje pocitovou mapu města, na které se podíleli také jeho obyvatelé.

V dubnu 2017 Brno vydalo první publikaci Zprávy o stavu města, která pomocí infografik popisovala základní statistické ukazatele města. Letos připravilo město Brno zprávu druhou a dne 21.3.2018 spustilo i svůj datový portál na www.data.brno.cz. Ten slouží jako základní rozcestník pro zájemce o data na území města Brna a má ambici stát se základním datovým rozcestníkem pro všechna veřejná i neveřejná data města včetně dat od třetích subjektů, kteří se pro spolupráci s městem rozhodnou.

Oddělení dat, analýz a evaluací Magistrátu města Brna do soutěže přihlásilo celkem šest aplikací. Uspěly dvě z nich. 

Aplikace Dopravní obslužnost Brna a okolí vizualizuje jízdní řád. Ukazuje časovou dostupnost, četnost spojů nebo místa, která nejsou dobře obsloužena veřejnou dopravou. Do budoucna tato aplikace pomůže při porovnávání dvou jízdních řádů, tedy třeba stávajícího a nově plánovaného. 

Vyhodnocení pocitové mapy města Brna 2018 pak vychází ze spolupráce s občany. Ti při tvorbě strategie Brno2050 označovali v mapě špendlíky místa, která se jim ve městě líbí a naopak. 

„Jsem rád, že naše aplikace zaujaly odbornou porotu této prestižní soutěže. Data, fakta a analýzy jsou základním kamenem rozvoje každé digitalizované a informační společnosti. Věřím, že brněnský datový portál je špičkou v rámci České republiky a informace na něm dostupné jsou proto pro řadu občanů i odborné veřejnosti zajímavé. Za sebe mohu slíbit že portál, který byl spuštěn již za minulého vedení a za jehož spuštění se zasadili i moji kolegové, budeme i nadále rozvíjet a přizpůsobovat potřebám jeho uživatelů. Na sběr těchto podnětů bych například velmi rád využil i různých formátů participačních setkání s Městským ekosystémem, resp. s občany,“ uvedl náměstek primátora Tomáš Koláčný.

Více než 50 již existujících aplikacích na datovém portálu si můžete prohlédnout na https://data.brno.cz/aplikace-a-analyzy/.

Dočtete se v Metropolitanu

Nenechte si ujít