Přeskočit na obsah

Brno doporučuji všem známým na potkání, říká Jana Tichá Janulíková

30. března 2023 5 minut čtení Zdeňka Obalilová

Příspěvková organizace TIC BRNO svou šíří záběru zdaleka překračuje tradiční pohled na informační centrum. Pořádá například AutenTICké prohlídky, vydává průvodce, organizuje festivaly a mnoho dalšího. O tom, co se bude v Brně dít v letošní turistické sezoně, na co se těšit a co nevynechá ona sama, se více dozvíte od ředitelky Jany Tiché Janulíkové.

Nová turistická sezona v Brně je tu. Chystají se pro letošek nějaké novinky?

Ano, těšte se na další objevování Brna! Sezonu otevřeme hned třemi velkými novinkami. Ve Sklepě pod Novou radnicí (dříve Mincmistrovský sklep) se usídlil Ohnivý kůň a drak – tak se jmenuje nová multimediální expozice, která vznikla pod vedením historika Michala Konečného. Seznámí návštěvníky jak se středověkou historií Brna, tak se zdejšími mýty a legendami a nebudou se rozhodně nudit. Použili jsme moderní technologie a čeká je opravdová podívaná.

Vydáváme už čtvrtý díl kultovního autentického průvodce TO JE BRNO. Ten první rozpoutal bouři zájmu a vyprodal se za necelé dva týdny. Tentokrát představujeme jedenáct vybraných autentických prohlídek města. Lidé si můžou o lokálních zajímavostech nejen přečíst, ale zažít je s našimi průvodci na vlastní kůži. Doporučujeme průvodce nejen turistům, ale i Brňanům, kteří se chtějí dozvědět něco nového o svém městě.

Třetí jarní novinkou bude spuštění mobilní aplikace Brno INdustrial. Pokud jste si už prošli industriální stezku podél Svitavy, která připomíná průmyslovou historii Brna, nyní vás čeká zážitek s rozšířenou realitou. S chytrým telefonem si bude možné prohlédnout archivní fotografie průmyslových objektů, jejich 3D modely, půjde nahlédnout i do útrob vybraných továren nebo si zahrát hry.

TIC BRNO kromě informování turistů i Brňanů organizuje a zaštiťuje spoustu akcí. Představila byste nám některé z nich?

Máte pravdu. TIC BRNO je jak pořadatelem, tak partnerem celé řady akcí a festivalů, které dělají Brno tak příjemným místem. Na náš největší produkční počin, Brněnské Vánoce, si ještě chvíli počkáme, ačkoliv přípravy jsou v plném proudu. Nyní se těšíme na léto, kdy se každý víkend chystá něco zajímavého.

Nalákám čtenáře na pár vybraných akcí: festival UPROSTŘED již tradičně oživí centrum města v letních měsících a na konci prázdnin na něj naváže víkendový festival pouličního umění Na prknech, dlažbě i trávě. Brno je městem festivalů a těšit se můžete na Mendel Festival, Pop Messe, Brasil Fest, Maraton hudby a další. V srpnu tradičně oslavíme Den Brna, který připomíná úspěšnou obranu před Švédy za třicetileté války. Léto patří také letním kinům, my přispějeme oblíbeným letňákem Kina Art v Nové Zbrojovce nebo na zahradě vily Löw-Beer.

Loňský rok byl oslavou 200. výročí narození Gregora Johanna Mendela, pozornost byla věnována i matematiku Kurtu Gödelovi. Má Brno nějakou pozapomenutou osobnost, které byste třeba chtěli dát slovo?

Rodilým Brňanem je spisovatel Milan Kundera, ačkoliv se v souvislosti s Brnem tolik nezmiňuje. Díky jeho věhlasu v zahraničí je to ale rozhodně osobnost, které bychom se chtěli věnovat více. V Moravské zemské knihovně vznikla unikátní sbírka jeho díla, tzv. Knihovna Milana Kundery, a to je jen první krok k jeho zviditelnění v Brně.

TIC BRNO vedete od roku 2015. Vnímáte změny nebo vývoj toho, co chtějí turisté v Brně zažít? Mění se jejich nároky v čase?

Brno je v současné době destinací, která láká návštěvníky na svou unikátní atmosféru, jež je namíchaná z několika přitažlivých ingrediencí. Už se sem zdaleka nejezdí jen za památkami. Zdejší centrum, které žije skvělou gastronomií a kulturou, se stalo fenoménem. Je tu pohoda, vše v dosahu – téměř kamkoliv se dá dojít pěšky a lze tu strávit příjemný čas. Brno zároveň nabízí vedle této specifické atmosféry širokou škálu volnočasových aktivit a špičkové služby. Tento mix je atraktivní a láká každým rokem více a více návštěvníků z České republiky i ze zahraničí.

Osobně mám na Brně nejraději – a snažím se to ze své pozice podporovat –, že město nabízí zážitky nejen turistům, ale myslí především na své obyvatele. Tam, kde se dobře žije místním, se líbí i návštěvníkům. Místní, mezi které řadím nejen rezidenty, ale i studenty a lidi v Brně pracující, potkáte na letních zahrádkách restaurací, sedět na obrubníku na Jakubáku, v Lužánkách na dece. A to je to koření, které vytváří skutečně živé centrum.

Trendy v cestování samozřejmě významně ovlivnil covid-19 a navazující události. V současné době se cestovní ruch opět dynamicky rozvíjí, konkrétně v Brně se návštěvnost blíží předcovidovým číslům. Jednou ze změn je, že se lidé ve větší míře rozhodují na poslední chvíli. Brno je ve skvělé kondici a je na návštěvníky dobře připraveno.

Máte svoji brněnskou srdcovku, kterou byste čtenářům doporučila?

Brno je láska. A doporučuji ho všem svým známým na potkání. Jsem milovnicí umění, dopřávám si pravidelně návštěvy zdejších divadel, kin, zejména Artu, galerií a muzeí. V létě si dám určitě všechny brněnské festivaly, které jsem už zmínila. A protože láska prochází žaludkem, je třeba dobře jíst a pít, samozřejmě s citem. No a obzvláště v letních měsících přijde vhod stabilních 16 stupňů v podzemí.

Velmi oblíbené jsou tematické procházky s průvodcem, leccos nového se při nich dozví i zběhlí Brňané. Plánujete i letní edici?

Naše AutenTICké prohlídky s průvodcem probíhají ve všech ročních obdobích, jarní cyklus startuje začátkem dubna. Tematicky je obměňujeme podle aktuálních aktivit, výročí významných osobností či institucí, partnerství s novými subjekty, ale nezapomínáme ani na léty prověřená témata. Rádi experimentujeme, vydáváme se do stále neprobádaných vod a naši průvodci v tom odvádí skvělou práci.

Jana Tichá Janulíková

Pochází z Tvrdonic na Břeclavsku. Na Masarykově univerzitě vystudovala muzikologii a filmovou vědu, na Univerzitě Tomáše Bati ve Zlíně pak marketing. Působí jako externí lektorka JAMU a vede brněnskou hudební revui Opus musicum. V minulosti šéfovala marketingu opery Národního divadla Brno.

Od roku 2015 je ředitelkou organizace TIC BRNO, která pod jejím vedením pořádá mnoho kulturních událostí a realizuje řadu aktivit. Patří mezi ně například Brněnské Vánoce, AutenTICké prohlídky, časopis Kam v Brně či oblíbený projekt Gourmet Brno. Toto nezávislé hodnocení zdejších podniků pomáhá s orientací na dynamicky se vyvíjející gastronomické scéně. Nejprve brněnské osobnosti a veřejnost navrhnou místa, kam rádi chodí na kávu, snídani, oběd, večeři či drink. Nejčastěji se opakující podniky jsou zařazeny do jednotlivých kategorií a poté je hodnotí odborníci, novináři, blogeři a influenceři z oblasti gastronomie. Proces začíná na jaře a vyvrcholí vyhlášením výsledků v říjnu. Více se dozvíte na webu gotobrno.cz.

Mohlo by vás dále zajímat

Zdeněk Rotrekl (třetí zleva) při udílení čestného občanství města Brna v roce 1994. Foto: Archiv města Brna
Jména Kapoun a Rotrekl patří do panteonu moravské poezie

Svět přichází o básníky i v červnu – letos si tak připomeneme dva tvůrce, jejichž pozemská pouť právě v tomto čase skončila, ale jejich poetické duše splynuly s duší Brna a Moravy a trvale ji posílily a obohatily. Před 60 lety, 10. června 1963, zemřel básník Karel Kapoun a 9. června to bude deset let, co odešel básník Zdeněk Rotrekl.

Strakapoud jižní. Foto: Lenka Hubáčková
Ptáci v Brně: koho zajímají meruňky a koho rumiště?

Pokud jste si až dosud – stejně jako autorka textu – mysleli, že nejběžnějším ptačím obyvatelem Brna je holub, jste na omylu. Konkrétně holub hřivnáč figuruje až na 10. místě žebříčku, zatímco nejznámější holub domácí se nevejde ani mezi nejčastější tři desítky ptačích druhů. Kdo je předběhl, s jakými druhy ptáků se můžeme ve městě setkat a kde? To v naší fotoreportáži přiblíží ornitolog Jan Sychra z Jihomoravské pobočky České společnosti ornitologické.

Foto: Cottonbro Studio, Pexels
Město kreativcům zaslíbené. Jak a proč je Brno podporuje?

Představte si, že se ocitnete v AZ kvízu a začnete obligátním K. „Jaké slovo souhrnně označuje profese typu návrhář nábytku, grafik, spisovatel a filmař?“ zeptá se moderátor Aleš Zbořil. Hrozí, že zaváháte hned u první otázky? Pak čtěte dál. Brno je totiž v podpoře KREATIVCŮ v České republice průkopníkem, a tak by byla škoda, kdybyste se právě kvůli tomuto pojmu neprobojovali až k bankomatu.

Vladimíra Blažková. Foto: Krajské ředitelství policie Jihomoravského kraje
Vladimíra Blažková: Člověk musí mít z koní respekt

Říká se, že nejkrásnější pohled na svět je z koňského hřbetu. Své o tom ví také Vladimíra Blažková, která to od dětské lásky ke koním dotáhla až na Mezinárodní policejní mistrovství České republiky v jízdě na koni. V kariéře ji nezastavil ani vážný úraz páteře, který utrpěla nijak překvapivě po pádu z koně. V rámci zmíněného turnaje, který již dvakrát vyhrála, se letos po třech letech představí brněnským fanouškům 10. června na Panské líše.

Nejnovější články

Ať je klima v Brně prima
Ekologie, poklad a divadlo v zoo? Ať je klima v Brně prima

Oslavy Mezinárodního dne životního prostředí vyvrcholí v pátek 9. června v Zoo Brno. Zábavný den rámuje soutěž Ať je klima v Brně prima. Dozvíte se zajímavosti o ekologii a životním prostředí a připraven je také bohatý program pro nejmenší.

Paleta dat, která najdete v letošním vydání Brno v číslech, je skutečně pestrobarevná. Zdroj: MMB
Tři sta slunečných dnů, šest set požárů, čtyři tisíce dětí. Jaká čísla definují Brno 2022?

Méně rozvodů, ale i méně dětí. Více slunečných dnů, více požárů, méně srážek. Nejen tyto závěry, ale hlavně přesná data přináší zpráva Brno v číslech, každoročně vydávaný souhrn dostupný na webu data.brno.cz. Kromě zajímavých infografik ale městští dataři mají ještě jedno eso v rukávu, díky kterému se lidé dozví víc o svém městě – šifrovací hru.

Veletrh prorodinných a seniorských organizací
Sraz v úterý u Jošta. Zveme všechny na Veletrh prorodinných a seniorských organizací

Vrchol Brněnských dní pro rodinu proběhne v úterý 13. června. Na Veletrhu prorodinných a seniorských organizací se seznámíte s činností společností působících v Brně v těchto odvětvích. Akci si užije díky bohatému doprovodnému programu celá rodina.

Zdeněk Rotrekl (třetí zleva) při udílení čestného občanství města Brna v roce 1994. Foto: Archiv města Brna
Jména Kapoun a Rotrekl patří do panteonu moravské poezie

Svět přichází o básníky i v červnu – letos si tak připomeneme dva tvůrce, jejichž pozemská pouť právě v tomto čase skončila, ale jejich poetické duše splynuly s duší Brna a Moravy a trvale ji posílily a obohatily. Před 60 lety, 10. června 1963, zemřel básník Karel Kapoun a 9. června to bude deset let, co odešel básník Zdeněk Rotrekl.