Brno dokončilo rekonstrukci Zelného trhu v historickém jádru města, která započala v březnu loňského roku s celkovou investicí 67,7 mil. Kč. Od poloviny května tak bude náměstí opět průchozí a volně přístupné s tím, že tradiční prodej ovoce a zeleniny bude zahájen podle radnice MČ Brno-střed počátkem června. Stavba je spolufinancována z prostředků Evropské unie – ROP Jihovýchod.
Posunutí termínu dokončení z ledna na květen zapříčinil zdlouhavý archeologický průzkum, který v centrální lokalitě náměstí označené jako etapa III. měl dle harmonogramu trvat 10 dní, ve skutečnosti však trval 112 dní.
„Jsme rádi, že jsme dokončili opravu Zelného trhu a historické jádro dostane další nový a čistý prostor, kam se může vrátit široká veřejnost. V samotném centru nás čekají další opravy některých ulic a pokračuje výstavba parkovacího domu na ulici Panenská,“ uvedl náměstek primátora Richard Mrázek.
Historické náměstí Zelný trh se proměnilo v tradiční odpočinkovou zónu, kde si lidé nejenom nakoupí ovoce a zeleninu, ale budou se zde moci také zastavit, odpočinout si a posedět na lavičkách. V rámci rekonstrukce celého prostoru byly vysázeny nové stromy (17 ks), nově jsou zde instalovány fontány před Moravským zemským muzeem.
Plocha celého náměstí je nově zpevněna s tím, že byla použita vesměs původní historická dlažba. Součástí rekonstrukce byla také instalace tří podzemních kontejnerů na separovaný odpad, a to v ústí do ulice Starobrněnské. Na náměstí je 51 míst k parkování.
Základní informace k rekonstrukci
Investor: statutární město Brno
Zhotovitel: IMOS Brno, a. s. (FIRESTA-Fišer, rekonstrukce, stavby, a.s.)
Finance: 67,7 mil. Kč (v tom dotace EU 48 mil. Kč)
Termín: 04/2014 – 05/2015
Z historie Zelného trhu
Dominantou náměstí je kašna Parnas z konce 17. století, nacházející se zhruba uprostřed prostranství. V horní části náměstí stojí sloup Nejsvětější Trojice s plastikami Immaculaty, sv. Jana Nepomuckého, sv. Primitiva, sv. Konstantina a dvou andílků z období vrcholného baroka. K významným budovám okolo náměstí patří Dietrichsteinský palác (budova nejdříve vrchního zemského soudu, později Moravského zemského muzea), Divadlo Husa na provázku (palác Hausperských z Fanalu), palác opata žďárského kláštera, tzv. Malý Špalíček (který vznikl spojením čtyř domů gotického a renesančního původu) a nedávno zrekonstruované divadlo Reduta. V čele dolní části náměstí pak stojí dominantní budova č. p. 2, kde v letech 1969–1990 sídlila Právnická fakulta Masarykovy univerzity. V současné době budova slouží jako hotel.
Historický ráz náměstí byl v 50. letech 20. století porušen velmi necitlivým zásahem – výstavbou budovy obchodního centra (tržnice). Funkci tržiště mělo náměstí už od středověku.
Mgr. Pavel Žára, tiskový mluvčí
Magistrát města Brna
tel.: +420 542 172 162
e-mail: zara.pavel@brno.cz
tiskový servis MMB www.brno.cz