Přeskočit na obsah

Brno, co není: Ve druhém kole hry najdou hráči cestu k Janáčkovi

18. dubna 2018 4 minuty čtení
(tis) - Město Brno startuje druhé kolo hry „Brno, co není“: www.brnoconeni.cz

Po Tramvaji Plotní představí Brňanům prostřednictvím „šifrovačky“ další strategický projekt – tentokrát Janáčkovo kulturní centrum – nový Sál pro Brno.

Koncept druhého kola hry a jednotlivých šifer je inspirován osobou skladatele Leoše Janáčka. Šifry zavedou hráče také do minulosti, současnosti i budoucnosti Filharmonie Brno. Současně s novým kolem šifrovací hry zůstává otevřené i první kolo hry na Plotní, lidé tedy mohou nyní absolvovat obě kola klidně v jednom dni.

Druhé kolo šifrovací hry má jméno Leošův houslový klíč: Najdi si cestu k Janáčkovi. „V novém sále to konečně rozbalím. Váš Janáček,“ vzkazuje nyní Brňanům vizuální podoba kampaně. Janáčkovo kulturní centrum je jedním z významných strategických projektů statutárního města Brna. Vzniká za spolupráce města Brna a společnosti Brněnské komunikace.

V současné době je dokončena první etapa projektu – hrubá stavba podzemních garáží. „Mezinárodní projekční tým nyní pracuje na návrhu horní části stavby, přesněji řečeno na projektové dokumentaci pro stavební povolení a projektové dokumentaci pro stavbu samotného koncertního sálu. Předmětem dokumentace je mimo jiné návrh samotného sálu – jeho velikosti, tvaru, odhlučnění nebo použitých materiálů,“ uvedl náměstek primátora pro oblast kultury Matěj Hollan.

Projekční tým, ve složení Tomasz Konior (POL) – generální projektant týmu, Yasuhisa Toyota (US) – hlavní akustik a Petr Hrůša (CZ) – projektant stavební části, podepsal smlouvu se statutárním městem Brnem a společností Brněnské komunikace 15. ledna 2018. Vítězný tým vzešel z dvoukolového výběrového řízení, do kterého se přihlásili čtyři účastníci, do soutěžního kola se kvalifikovali dva z nich. Jejich prvním úkolem budou nyní projekční práce na propojení podzemní a nadzemní časti stavby. Pokud vše půjde podle plánu, přibližně za rok by měla stavba začít růst nahoru a otevřít v sezoně 2020/21.

„Nový sál nabídne kapacitu přes 1200 míst a stane se nejmodernějším v okruhu cca 300 km. Bude propojen s Besedním domem, který filharmonii zůstane například pro provádění komorních skladeb. V historickém jádru města tak vznikne místo plné hudby, které nebude žít jen večer! V budově nového sálu se počítá s restauracemi, kavárnami či hudebními dílnami pro děti,“ popsala ředitelka Filharmonie Brno Marie Kučerová.

Město podepsalo s Jihomoravským krajem a Ministerstvem kultury ČR 1. října 2016 memorandum, podle kterého na finální částku 1,3 miliardy korun kraj přispěje částkou 100 milionů korun a stát 600 miliony korun. Současný ministr kultury Ilja Šmíd se v lednu 2018 osobně účastnil podpisu smlouvy města s projekčním týmem a při té příležitosti zdůraznil, že sál považuje za jednu z priorit ve svém resortu.

Dokončena je již první etapa projektu – hrubá stavba podzemních garáží. Výkopové práce zde byly zahájeny v roce 2015 podrobným archeologickým průzkumem, který trval více než rok. Po jeho dokončení byla postupně realizována výstavba podzemního parkingu do hloubky 3 pater pro 191 osobních automobilů.

„Součástí stavby je i statické podchycení koncertního sálu včetně jeho technologického zázemí. Zbývající konstrukce a technické vybavení bude dokončováno až s druhou etapou tak, aby došlo k optimálnímu propojení celků. Protože nelze na základě bezpečnostních předpisů provozovat garáže současně s probíhající stavbou, budou garáže zprovozněny až s koncertním sálem,“ upřesnil generální ředitel společnosti Brněnské komunikace Luděk Borový.

BRNO, CO NENÍ: LEOŠŮV HOUSLOVÝ KLÍČ

Registraci do hry i veškeré potřebné informace najdete zde: https://hra.brnoconeni.cz/

Kdy hra Leošův houslový klíč začíná?

Ve středu 18. dubna  mohou hru projít novináři. Veřejnosti se hra otevírá v sobotu 21. dubna v 10 hodin. Hru poté mohou hráči absolvovat každý den od 10 do 22 hodin. Důvodem jsou mimo jiné otevírací a provozní doby objektů, kde se nachází některá ze stanovišť. (Hru na Plotní je možné absolvovat kdykoliv.)

Odměna pro nejlepší v sobotu 28. dubna od 14 hodin
Stejně jako v předchozím kole hry bude i tentokrát odměněno pět nejlepších týmů, které absolvují hru nejrychleji (nejdříve) s kladným bodovým ohodnocením. Výhrou je unikátní zážitek, který si za peníze prostě nepořídí. Úspěšné hráče tentokrát čeká návštěva již dostavěné první etapy Janáčkova kulturního centra. Vzhledem k tomu, že prostor není osvětlen, zažijí návštěvníci úplnou tmu a třípatrovou garáž prozkoumají jako městští „speleologové“ – tedy pěkně s čelovkami a v přilbách. Na exkurzi do garáží naváže soukromý koncert netradičního hudebního uskupení spojeného s Filharmonií Brno přímo na staveništi. Zkrátka koncert v sále, co není.

Tuto odměnu si výherci mohou vybrat v sobotu 28. dubna od 14:00. Pro ty, kteří o tuto výhru chtějí soutěžit, je proto důležité s tímto termínem počítat, aby se o zážitek zbytečně neochudili,“ zdůraznil ředitel agentury Media Age David Blažek.

Mohlo by vás dále zajímat

Nové wellness centrum na Kraví hoře. Foto: Marie Schmerková
Vyšel říjnový Brněnský metropolitan

Tento týden najdete ve svých schránkách aktuální Brněnský metropolitan. Dočtete se o nedávno dostavěném wellness centru na Kraví hoře i o novém způsobu třídění kovů do žlutých kontejnerů na plast. Do testovacího provozu vstoupila nová tramvajová trať do kampusu. A vodojemy na Žlutém kopci hlásí otevřeno, vstupenky jsou k mání i online.

Nejnovější články

Výstava ukazuje, jak by studenti využili část areálu Tepláren, foto: MMB
Výstava ukazuje, jak by studenti využili část areálu Tepláren

Co s průmyslovými budovami v mezidobí, kdy je přestanou využívat Teplárny Brno a než se území přebuduje na tzv. chytrou čtvrť Špitálka? Nad tím se zamýšleli studenti tří brněnských univerzit v soutěži MUNISS, kterou každoročně pořádá město. Jejich nápady teď prezentují výstavní panely v ulicích města.

V anketě se lidé těsně vyjádřili pro rozšíření parku na místo stávajících likusáků, foto: Hvězdárna Brno
Anketa o likusáky: Výsledek je těsný, město bude hledat koncepční řešení s VUT

Přes patnáct set lidí se zapojilo do ankety, která řešila budoucnost pěti likusáků na Kraví hoře. Výsledky hovoří těsně pro jejich odstranění a rozšíření parku. Vzhledem k vyrovnanému hlasování bude ale město brát v úvahu i potřeby kreativců, kteří zde dnes mají zkušebny a ateliéry. Koncepční řešení chce hledat s VUT, majitelem zbylé, rozsáhlejší části areálu.

Milostivé léto II trvá až do konce listopadu. Dlužníci mají šanci zbavit se exekucí a splatit pohledávky
Milostivé léto II trvá až do konce listopadu. Dlužníci mají šanci zbavit se exekucí a splatit pohledávky

Do 30. listopadu 2022 mají lidé šanci ukončit některé exekuce, které v minulosti vznikly z veřejnoprávních dluhů, a to za výhodných podmínek. Již druhé Milostivé léto začalo 1. září.

Bývalá mateřská škola na Bieblově míří do dražby
Bývalá mateřská škola na Bieblově míří do dražby. Zájemci si místo prohlédnou 5. října

Do veřejné dobrovolné dražby míří další nevyužívaný objekt, a to na ulici Bieblova. Je jím bývalá mateřská škola s pozemkem. Společnost CD CENTRUM COMS, která má dražbu na starosti, naplánovala na 5. října 2022 prohlídku objektu a dotčených pozemků.