Přeskočit na obsah

Brno, co není: Ve druhém kole hry najdou hráči cestu k Janáčkovi

18. dubna 2018 4 minuty čtení
(tis) - Město Brno startuje druhé kolo hry „Brno, co není“: www.brnoconeni.cz

Po Tramvaji Plotní představí Brňanům prostřednictvím „šifrovačky“ další strategický projekt – tentokrát Janáčkovo kulturní centrum – nový Sál pro Brno.

Koncept druhého kola hry a jednotlivých šifer je inspirován osobou skladatele Leoše Janáčka. Šifry zavedou hráče také do minulosti, současnosti i budoucnosti Filharmonie Brno. Současně s novým kolem šifrovací hry zůstává otevřené i první kolo hry na Plotní, lidé tedy mohou nyní absolvovat obě kola klidně v jednom dni.

Druhé kolo šifrovací hry má jméno Leošův houslový klíč: Najdi si cestu k Janáčkovi. „V novém sále to konečně rozbalím. Váš Janáček,“ vzkazuje nyní Brňanům vizuální podoba kampaně. Janáčkovo kulturní centrum je jedním z významných strategických projektů statutárního města Brna. Vzniká za spolupráce města Brna a společnosti Brněnské komunikace.

V současné době je dokončena první etapa projektu – hrubá stavba podzemních garáží. „Mezinárodní projekční tým nyní pracuje na návrhu horní části stavby, přesněji řečeno na projektové dokumentaci pro stavební povolení a projektové dokumentaci pro stavbu samotného koncertního sálu. Předmětem dokumentace je mimo jiné návrh samotného sálu – jeho velikosti, tvaru, odhlučnění nebo použitých materiálů,“ uvedl náměstek primátora pro oblast kultury Matěj Hollan.

Projekční tým, ve složení Tomasz Konior (POL) – generální projektant týmu, Yasuhisa Toyota (US) – hlavní akustik a Petr Hrůša (CZ) – projektant stavební části, podepsal smlouvu se statutárním městem Brnem a společností Brněnské komunikace 15. ledna 2018. Vítězný tým vzešel z dvoukolového výběrového řízení, do kterého se přihlásili čtyři účastníci, do soutěžního kola se kvalifikovali dva z nich. Jejich prvním úkolem budou nyní projekční práce na propojení podzemní a nadzemní časti stavby. Pokud vše půjde podle plánu, přibližně za rok by měla stavba začít růst nahoru a otevřít v sezoně 2020/21.

„Nový sál nabídne kapacitu přes 1200 míst a stane se nejmodernějším v okruhu cca 300 km. Bude propojen s Besedním domem, který filharmonii zůstane například pro provádění komorních skladeb. V historickém jádru města tak vznikne místo plné hudby, které nebude žít jen večer! V budově nového sálu se počítá s restauracemi, kavárnami či hudebními dílnami pro děti,“ popsala ředitelka Filharmonie Brno Marie Kučerová.

Město podepsalo s Jihomoravským krajem a Ministerstvem kultury ČR 1. října 2016 memorandum, podle kterého na finální částku 1,3 miliardy korun kraj přispěje částkou 100 milionů korun a stát 600 miliony korun. Současný ministr kultury Ilja Šmíd se v lednu 2018 osobně účastnil podpisu smlouvy města s projekčním týmem a při té příležitosti zdůraznil, že sál považuje za jednu z priorit ve svém resortu.

Dokončena je již první etapa projektu – hrubá stavba podzemních garáží. Výkopové práce zde byly zahájeny v roce 2015 podrobným archeologickým průzkumem, který trval více než rok. Po jeho dokončení byla postupně realizována výstavba podzemního parkingu do hloubky 3 pater pro 191 osobních automobilů.

„Součástí stavby je i statické podchycení koncertního sálu včetně jeho technologického zázemí. Zbývající konstrukce a technické vybavení bude dokončováno až s druhou etapou tak, aby došlo k optimálnímu propojení celků. Protože nelze na základě bezpečnostních předpisů provozovat garáže současně s probíhající stavbou, budou garáže zprovozněny až s koncertním sálem,“ upřesnil generální ředitel společnosti Brněnské komunikace Luděk Borový.

BRNO, CO NENÍ: LEOŠŮV HOUSLOVÝ KLÍČ

Registraci do hry i veškeré potřebné informace najdete zde: https://hra.brnoconeni.cz/

Kdy hra Leošův houslový klíč začíná?

Ve středu 18. dubna  mohou hru projít novináři. Veřejnosti se hra otevírá v sobotu 21. dubna v 10 hodin. Hru poté mohou hráči absolvovat každý den od 10 do 22 hodin. Důvodem jsou mimo jiné otevírací a provozní doby objektů, kde se nachází některá ze stanovišť. (Hru na Plotní je možné absolvovat kdykoliv.)

Odměna pro nejlepší v sobotu 28. dubna od 14 hodin
Stejně jako v předchozím kole hry bude i tentokrát odměněno pět nejlepších týmů, které absolvují hru nejrychleji (nejdříve) s kladným bodovým ohodnocením. Výhrou je unikátní zážitek, který si za peníze prostě nepořídí. Úspěšné hráče tentokrát čeká návštěva již dostavěné první etapy Janáčkova kulturního centra. Vzhledem k tomu, že prostor není osvětlen, zažijí návštěvníci úplnou tmu a třípatrovou garáž prozkoumají jako městští „speleologové“ – tedy pěkně s čelovkami a v přilbách. Na exkurzi do garáží naváže soukromý koncert netradičního hudebního uskupení spojeného s Filharmonií Brno přímo na staveništi. Zkrátka koncert v sále, co není.

Tuto odměnu si výherci mohou vybrat v sobotu 28. dubna od 14:00. Pro ty, kteří o tuto výhru chtějí soutěžit, je proto důležité s tímto termínem počítat, aby se o zážitek zbytečně neochudili,“ zdůraznil ředitel agentury Media Age David Blažek.

Mohlo by vás dále zajímat

Zdeněk Rotrekl (třetí zleva) při udílení čestného občanství města Brna v roce 1994. Foto: Archiv města Brna
Jména Kapoun a Rotrekl patří do panteonu moravské poezie

Svět přichází o básníky i v červnu – letos si tak připomeneme dva tvůrce, jejichž pozemská pouť právě v tomto čase skončila, ale jejich poetické duše splynuly s duší Brna a Moravy a trvale ji posílily a obohatily. Před 60 lety, 10. června 1963, zemřel básník Karel Kapoun a 9. června to bude deset let, co odešel básník Zdeněk Rotrekl.

Strakapoud jižní. Foto: Lenka Hubáčková
Ptáci v Brně: koho zajímají meruňky a koho rumiště?

Pokud jste si až dosud – stejně jako autorka textu – mysleli, že nejběžnějším ptačím obyvatelem Brna je holub, jste na omylu. Konkrétně holub hřivnáč figuruje až na 10. místě žebříčku, zatímco nejznámější holub domácí se nevejde ani mezi nejčastější tři desítky ptačích druhů. Kdo je předběhl, s jakými druhy ptáků se můžeme ve městě setkat a kde? To v naší fotoreportáži přiblíží ornitolog Jan Sychra z Jihomoravské pobočky České společnosti ornitologické.

Foto: Cottonbro Studio, Pexels
Město kreativcům zaslíbené. Jak a proč je Brno podporuje?

Představte si, že se ocitnete v AZ kvízu a začnete obligátním K. „Jaké slovo souhrnně označuje profese typu návrhář nábytku, grafik, spisovatel a filmař?“ zeptá se moderátor Aleš Zbořil. Hrozí, že zaváháte hned u první otázky? Pak čtěte dál. Brno je totiž v podpoře KREATIVCŮ v České republice průkopníkem, a tak by byla škoda, kdybyste se právě kvůli tomuto pojmu neprobojovali až k bankomatu.

Vladimíra Blažková. Foto: Krajské ředitelství policie Jihomoravského kraje
Vladimíra Blažková: Člověk musí mít z koní respekt

Říká se, že nejkrásnější pohled na svět je z koňského hřbetu. Své o tom ví také Vladimíra Blažková, která to od dětské lásky ke koním dotáhla až na Mezinárodní policejní mistrovství České republiky v jízdě na koni. V kariéře ji nezastavil ani vážný úraz páteře, který utrpěla nijak překvapivě po pádu z koně. V rámci zmíněného turnaje, který již dvakrát vyhrála, se letos po třech letech představí brněnským fanouškům 10. června na Panské líše.

Nejnovější články

Víkend otevřených zahrad. Foto: Lipka
Víkend nabídne zářící ohňostroje i meditaci v zahradách

Než se v sobotu rozzáří nebe nad Prýglem prvním ohňostrojem Ignis Brunensis, stihnete toho v Brně hodně. Vyrazte třeba na představení Freš manéže, festivalu mladého cirkusu. Brnohraní zase svolává milovníky deskovek a karetních her do Lužánek. Klid i poznání najdete v zeleni Otevřených zahrad.

Ať je klima v Brně prima
Ekologie, poklad a divadlo v zoo? Ať je klima v Brně prima

Oslavy Mezinárodního dne životního prostředí vyvrcholí v pátek 9. června v Zoo Brno. Zábavný den rámuje soutěž Ať je klima v Brně prima. Dozvíte se zajímavosti o ekologii a životním prostředí a připraven je také bohatý program pro nejmenší.

Paleta dat, která najdete v letošním vydání Brno v číslech, je skutečně pestrobarevná. Zdroj: MMB
Tři sta slunečných dnů, šest set požárů, čtyři tisíce dětí. Jaká čísla definují Brno 2022?

Méně rozvodů, ale i méně dětí. Více slunečných dnů, více požárů, méně srážek. Nejen tyto závěry, ale hlavně přesná data přináší zpráva Brno v číslech, každoročně vydávaný souhrn dostupný na webu data.brno.cz. Kromě zajímavých infografik ale městští dataři mají ještě jedno eso v rukávu, díky kterému se lidé dozví víc o svém městě – šifrovací hru.

Veletrh prorodinných a seniorských organizací
Sraz v úterý u Jošta. Zveme všechny na Veletrh prorodinných a seniorských organizací

Vrchol Brněnských dní pro rodinu proběhne v úterý 13. června. Na Veletrhu prorodinných a seniorských organizací se seznámíte s činností společností působících v Brně v těchto odvětvích. Akci si užije díky bohatému doprovodnému programu celá rodina.