Přeskočit na obsah

Brno chce výrazně snížit produkovaný biologický odpad na úřadech a ve školách

01. července 2020

Rada města Brna souhlasila s podáním přihlášky do projektu Vermikompostování jako nástroj cirkulární ekonomiky ke snížení množství odpadů ve městech. Přihláška bude podána v červenci letošního roku.

Vermikompostování je jednoduchý biotechnologický proces, při kterém se využívají určité druhy žížal
k přeměně odpadů a tvorbě využitelného produktu. „Díky tomuto projektu chceme získat detailní informace
o produkci odpadů v brněnských veřejných institucích a školách a také zjistit možnosti využití. Na jejich základě pak vznikne metodika pro vermikompostování. Výsledkem by tedy měl být návod na výrazné snížení produkovaného biologického odpadu na území města Brna,“
nastínil 1. náměstek primátorky Petr Hladík.

Projekt bude realizován Mendelovou lesnickou a zemědělskou univerzitou Brno ve spolupráci s městem Brnem a Biskupským gymnáziem Brno. Financování bude zajištěno z Programu aplikovaného výzkumu experimentálního vývoje a inovací v oblasti životního prostředí – Prostředí pro život TA ČR, 3. veřejná soutěž. Předpokládaný celkový rozpočet tříletého projektu je 3.000.000,- Kč. „Město Brno bude disponovat částkou 900 000 Kč. Ta pokryje náklady na mzdy pracovníků a potřebné technické vybavení,“ dodal Petr Hladík.

Jana Vašíčková
Tiskové středisko
Magistrát města Brna
tel.: +420 542 172 026
mobil: +420 602 770 466
e-mail: vasickova.jana@brno.cz


Nejnovější tiskové zprávy

Participativní rozpočet zná letošní vítězné projekty

Občané Brna rozhodli o vítězných projektech participativního rozpočtu Dáme na vás. Hlasování skončilo 30. listopadu. Letošního ročníku se zúčastnilo 13 123 hlasujících, kteří vybrali následující projekty.

Brno pokračuje v opravě sběrných středisek odpadů

Město stále opravuje sběrná střediska odpadů. V příštím roce se bude pokračovat v pracích na čtyřech z nich. Radní dnes schválili dodatek smlouvy se společností SAKO Brno na tyto akce.

První vlak přijede z Vídně do Brna 11. prosince hodinu před půlnocí. Na letiště Schwechat pak vyrazí na pravidelné lince hned druhý den ráno

Smlouvu na zajištění přímého železničního spojení Brna a mezinárodního letiště Vídeň – Schwechat dnes schválili brněnští radní. První vlak v závazku takzvané veřejné služby vyrazí z Vídně v neděli 11. prosince ve 21.15 hodin. Z Brna pak pojede poprvé opačným směrem hned druhý den ve 3.48 hodin. Na provoz pravidelné linky zajišťující dopravní obslužnost bude město poskytovat dopravci, společnosti RegioJet, a. s., kompenzace.

Mimosoudní narovnání uzavře spor kvůli přednádražnímu prostoru

Dohodu o narovnání mezi městem a společností KVINT dnes schválili brněnští radní. Spor ohledně bezdůvodného obohacení se tak vyřeší mimosoudně a v oblasti bude možné provést rekultivaci území v rámci výstavby polyfunkčního komplexu Dornych.