Přeskočit na obsah

Brno chce výrazně snížit produkovaný biologický odpad na úřadech a ve školách

01. července 2020
Rada města Brna souhlasila s podáním přihlášky do projektu Vermikompostování jako nástroj cirkulární ekonomiky ke snížení množství odpadů ve městech. Přihláška bude podána v červenci letošního roku.

Vermikompostování je jednoduchý biotechnologický proces, při kterém se využívají určité druhy žížal
k přeměně odpadů a tvorbě využitelného produktu. „Díky tomuto projektu chceme získat detailní informace
o produkci odpadů v brněnských veřejných institucích a školách a také zjistit možnosti využití. Na jejich základě pak vznikne metodika pro vermikompostování. Výsledkem by tedy měl být návod na výrazné snížení produkovaného biologického odpadu na území města Brna,“
nastínil 1. náměstek primátorky Petr Hladík.

Projekt bude realizován Mendelovou lesnickou a zemědělskou univerzitou Brno ve spolupráci s městem Brnem a Biskupským gymnáziem Brno. Financování bude zajištěno z Programu aplikovaného výzkumu experimentálního vývoje a inovací v oblasti životního prostředí – Prostředí pro život TA ČR, 3. veřejná soutěž. Předpokládaný celkový rozpočet tříletého projektu je 3.000.000,- Kč. „Město Brno bude disponovat částkou 900 000 Kč. Ta pokryje náklady na mzdy pracovníků a potřebné technické vybavení,“ dodal Petr Hladík.

Jana Vašíčková
Tiskové středisko
Magistrát města Brna
tel.: +420 542 172 026
mobil: +420 602 770 466
e-mail: vasickova.jana@brno.cz


Nejnovější tiskové zprávy

Cestovní ruch proberou koncem dubna v Brně odborníci z celého světa. Uskuteční se Czechia Travel Trade Day

Do konce března se mohou tuzemští podnikatelé v cestovním ruchu a organizace destinačního managementu přihlásit na Czechia Travel Trade Day. Jedna z největších tuzemských akcí na podporu incomingu se uskuteční 24. a 25. dubna v Brně pod záštitou a za účasti ministra pro místní rozvoj Ivana Bartoše. 

Brno podporuje inovátory i výzkumníky z jihu Moravy. Ti mohou získat granty – startuje další výzva programu Prototypuj a ověřuj

Lokátory pro freeridery, vylepšení zubního implantátu a inovativní polymer – to jsou příklady projektů, které v loňském roce získaly podporu z programu Prototypuj a ověřuj. Město Brno prostřednictvím inovační agentury JIC nyní otevírá novou výzvu. Od 27.  března do 5. května do něj mohou inovátoři z jižní Moravy hlásit své projekty a získat až 800 tisíc korun.

V Pisárkách se naplno rozjely práce na stavbě vratné smyčky. První tramvaje po ní do vozovny vjedou příští rok v létě

Dopravní podnik města Brna začal s třetí etapou modernizace vozovny v Pisárkách. Během následujících 17 měsíců zde dělníci vybudují vratnou smyčku. Ta umožní otáčení tramvají a zároveň snadnější odbavení návštěvníků budoucí multifunkční haly, která má vyrůst v západní části brněnského výstaviště.  

Bytový fond se rozrostl o dvanáct sociálních a bezbariérových bytů

Namísto původních pěti bytových jednotek na Křenové 47, které byly v nevyhovujícím až havarijním stavu, se jich díky dvaceti měsícům prací ve stejném bytovém domě, zrenovovaném a obohaceném o nástavbu, nyní nachází dvanáct. Sloužit budou pro osoby se sníženou pohyblivostí nebo s nízkými příjmy.