Přeskočit na obsah

Brno chce pomoci nezřizované kulturní scéně zvládnout nouzový stav spjatý s pandemií COVID-19

17. dubna 2020

Rada města Brna dnes schválila na svém mimořádném zasedání Dotační program pro poskytnutí dotací v oblasti kultury na zmírnění důsledků spjatých s pandemií COVID-19.

Účelem dotačního programu je pomoci pokrýt nezbytné náklady spojené s omezením kulturní činnosti zejména těm subjektům, které nejsou zahrnuty v připravovaných programech ministerstev a vlády ČR spjatých s šířením pandemie COVID-19.

Brno se dlouhodobě profiluje jako město kultury, jejíž rozmanitost a nezaměnitelnost se významně podílí na utváření charakteru moravské metropole. Již několik týdnů je však kulturní scéna nejen v Brně, ale i v celé republice kvůli zákazu společenských akcí kriticky ochromena a aby nezanikla, je nutné jí pomoci toto nouzové období překlenout. Z tohoto důvodu vznikl Dotační program pro poskytnutí dotací v oblasti kultury na zmírnění důsledků spjatých s pandemií COVID-19, který cílí zejména na pomoc těm nejzranitelnějším,“ vysvětlil náměstek primátorky Tomáš Koláčný.

Dotační program je koncipován jako urgentní pomoc podnikajícím fyzickým osobám a právnickým osobám vyjma příspěvkových organizací a právních subjektů zřízených nebo založených státem či územním samosprávným celkem. „Dotace budou poskytovány jako podpora z důvodu výpadků příjmů a omezení provozu v souvislosti s nařízeními vlády a ministerstev kvůli prokázání výskytu onemocnění COVID-19 v České republice na základě odůvodněných žádostí, které bude možno podávat v termínu od 26. 5. 2020 do 31. 7. 2020,“ doplnila Markéta Vaňková, primátorka města Brna.

Dotace bude poskytována ve výši od 20 tis. Kč. do 50 tis. Kč včetně a lhůta pro čerpání finančních prostředků žadatelem je stanovena od 1. 1. 2020 do 30. 9. 2020. Konkrétní informace včetně znění dotačního programu spolu s podmínkami podání žádosti o dotaci dle tohoto programu a formulář na podání žádosti budou zveřejněny na stránkách Odboru kultury MMB, přesněji zde: https://www.brno.cz/?id=4464397.  

Tento dotační program je pouze jedním z nápravných opatření, které město Brno chystá, a to nejen pro oblast kultury. V oblasti kultury příjemcům mimo jiné navrhujeme možnost rozvolnění stávajících smluv o poskytnutí dotací z rozpočtu města Brna, což znamená například možnost přesunout konání projektů na příští rok nebo projekty či činnosti obsahově upravit,“ doplnil radní pro oblast kultury Marek Fišer.

Tiskové středisko MMB
e-mail: tis@brno.cz
tel.: 542 172 162
www.brno.cz


Nejnovější tiskové zprávy

Participativní rozpočet zná letošní vítězné projekty

Občané Brna rozhodli o vítězných projektech participativního rozpočtu Dáme na vás. Hlasování skončilo 30. listopadu. Letošního ročníku se zúčastnilo 13 123 hlasujících, kteří vybrali následující projekty.

Brno pokračuje v opravě sběrných středisek odpadů

Město stále opravuje sběrná střediska odpadů. V příštím roce se bude pokračovat v pracích na čtyřech z nich. Radní dnes schválili dodatek smlouvy se společností SAKO Brno na tyto akce.

První vlak přijede z Vídně do Brna 11. prosince hodinu před půlnocí. Na letiště Schwechat pak vyrazí na pravidelné lince hned druhý den ráno

Smlouvu na zajištění přímého železničního spojení Brna a mezinárodního letiště Vídeň – Schwechat dnes schválili brněnští radní. První vlak v závazku takzvané veřejné služby vyrazí z Vídně v neděli 11. prosince ve 21.15 hodin. Z Brna pak pojede poprvé opačným směrem hned druhý den ve 3.48 hodin. Na provoz pravidelné linky zajišťující dopravní obslužnost bude město poskytovat dopravci, společnosti RegioJet, a. s., kompenzace.

Mimosoudní narovnání uzavře spor kvůli přednádražnímu prostoru

Dohodu o narovnání mezi městem a společností KVINT dnes schválili brněnští radní. Spor ohledně bezdůvodného obohacení se tak vyřeší mimosoudně a v oblasti bude možné provést rekultivaci území v rámci výstavby polyfunkčního komplexu Dornych.