Přeskočit na obsah

Brno bude v dubnu pořádat hackathon nad otevřenými daty

19. ledna 2022

Pojďte společně udělat Brno lepším! – Takové motto si dal za cíl první městem organizovaný hackathon, který bude těžit z možností, jež nabízejí otevřená data. Výsledky tohoto programovacího maratonu pak chce Brno dále dopracovat a využít v praxi.

„Hackathon není každodenní událostí, takže si zaslouží pár slov na vysvětlení: jedná se o předem připravené pracovní setkání, při němž dobrovolníci zejména z řad programátorů (či jinak řečeno ajťáků), webdesignérů, analytiků, grafiků, projektových manažerů, kreativců a dalších intenzivně pracují na zadané výzvě. Cílem je vymyslet nové, neotřelé řešení nebo produkt, který bude lepší než stávající služby. A to vše v kontextu informačních technologií a kreativity,“ vysvětlil náměstek primátorky Tomáš Koláčný.

Právě takovou akci se město Brno rozhodlo uspořádat o víkendu 9.–10. dubna 2022. Hlavní výzvou bude vytvořit nad otevřenými městskými daty aplikaci, nástroj nebo analýzu, které mohou být přínosem pro město a jeho obyvatele. Hlavními zdroji dat budou městský datový portál data.brno.cz a také národní katalog otevřených dat. „Účastníci brněnského hackathonu budou pracovat nepřetržitě v týmech od sobotního rána do nedělního poledne (ano, i v noci). Výsledky jejich práce zhodnotí odborná porota a týmy na prvních třech místech obdrží finanční ocenění. Navíc počítáme s tím, že nejlepší nápady či řešení budou dále rozvíjeny
a dokončeny tak, aby byly skutečně uvedeny do praxe a nezůstalo jen u návrhů a prototypů,“
doplnil Tomáš Koláčný.

První brněnský hackathon pořádá město ve spolupráci s organizací Czechitas. Czechitas je nezisková organizace, která se primárně věnuje vzdělávání žen v oblasti informačních technologií a jejich následnému uplatňování na trhu práce, a nejen v Brně je velmi populární. „S městským datovým portálem data.brno.cz spolupracujeme dlouhodobě na projektu Digitální akademie: Data a je nám ctí, že se můžeme propojit i v rámci pořádaného hackathonu. Je to pro nás velká výzva a těšíme se na výsledné projekty, které pomohou městu i jeho obyvatelům,“ říká vedoucí brněnské pobočky Czechitas Kateřina Kalačová.

A jaké téma bylo zvoleno pro toto dubnové setkání nadšenců a dobrovolníků, kteří svými expertními znalostmi chtějí přispět k rozvoji Brna? Nabízí se například zpracovat určité dopravní téma – za pomoci různých analytických nebo vyhledávacích nástrojů může vzniknout nová aplikace, která pomůže lidem chytře plánovat čas a pohyb po městě. Možné je také zabrousit do oblasti životního prostředí či kvality života. Tématem, které bývá součástí téměř každého hackathonu pořádaného veřejnou správou, je i vylepšení stávajících elektronických služeb města nebo vznik nových.

Brno si od výsledků hackathonu slibuje, že zapojí zajímavou a kreativní skupinu obyvatel města do svého rozvoje a že se podaří přijít na neotřelé nápady či řešení, které by městu a jeho občanům ulehčily či zpříjemnily život. Více se zájemci o účast dozvědí na webu brno.cz/hackathon, kde je k dispozici i registrační formulář.

Tiskové středisko MMB
tel.: +420 542 172 471
mobil: +420 773 183 511
e-mail: tis@brno.cz


Nejnovější tiskové zprávy

Radní projednali návrh rozpočtu města Brna na rok 2023. Příjmy oproti letošku vzrostou o dvě miliardy, skoro 30 % výdajů půjde na investice

Brněnští radní na dnešním jednání projednali návrh rozpočtu statutárního města Brna na rok 2023. Podle tohoto návrhu budou Brno a jeho městské části v příštím roce hospodařit s 19,5 miliardami korun, oproti letošku tedy navýšenému asi o půl miliardy.

Brněnský lužánecký tenisový klub získal od města souhlas k rekonstrukci

Brněnský lužánecký tenisový klub plánuje rekonstrukci a modernizaci tenisového areálu. Minulý týden zastupitelstvo odsouhlasilo poskytnutí dotace v maximální výši 11 744 000 korun. Nyní radní učinili další krok a souhlasili s rekonstrukcí tenisového areálu, který stojí zčásti na pozemcích města Brna.

V Židenicích pomáhají cestujícím nové digitální tabule odjezdů MHD

V úterý 22. listopadu se konalo slavnostní otevření projektu Digitální tabule odjezdů – Dělnický dům, který byl financován z participativního rozpočtu Dáme na vás. Ve spolupráci s Dopravním podnikem města Brna byly u Dělnického domu nainstalovány 2 digitální tabule, které cestujícím usnadňují orientaci v časech příjezdů či odjezdů autobusů a tramvají, a to v přestupním uzlu pro cesty do Juliánova, Líšně a na Vinohrady nebo z těchto lokalit směrem do centra.

Park na Moravském náměstí se otevírá lidem

Po osmiměsíční rekonstrukci je od 21. listopadu park na Moravském náměstí opět zpřístupněn veřejnosti. Nízké ploty budou ještě chvíli chránit čerstvě vysázené trvalkové záhony a trávníky, aby se ujaly a řádně zakořenily.