Přeskočit na obsah

Brno bude v dubnu pořádat hackathon nad otevřenými daty

19. ledna 2022
Pojďte společně udělat Brno lepším! – Takové motto si dal za cíl první městem organizovaný hackathon, který bude těžit z možností, jež nabízejí otevřená data. Výsledky tohoto programovacího maratonu pak chce Brno dále dopracovat a využít v praxi.

„Hackathon není každodenní událostí, takže si zaslouží pár slov na vysvětlení: jedná se o předem připravené pracovní setkání, při němž dobrovolníci zejména z řad programátorů (či jinak řečeno ajťáků), webdesignérů, analytiků, grafiků, projektových manažerů, kreativců a dalších intenzivně pracují na zadané výzvě. Cílem je vymyslet nové, neotřelé řešení nebo produkt, který bude lepší než stávající služby. A to vše v kontextu informačních technologií a kreativity,“ vysvětlil náměstek primátorky Tomáš Koláčný.

Právě takovou akci se město Brno rozhodlo uspořádat o víkendu 9.–10. dubna 2022. Hlavní výzvou bude vytvořit nad otevřenými městskými daty aplikaci, nástroj nebo analýzu, které mohou být přínosem pro město a jeho obyvatele. Hlavními zdroji dat budou městský datový portál data.brno.cz a také národní katalog otevřených dat. „Účastníci brněnského hackathonu budou pracovat nepřetržitě v týmech od sobotního rána do nedělního poledne (ano, i v noci). Výsledky jejich práce zhodnotí odborná porota a týmy na prvních třech místech obdrží finanční ocenění. Navíc počítáme s tím, že nejlepší nápady či řešení budou dále rozvíjeny
a dokončeny tak, aby byly skutečně uvedeny do praxe a nezůstalo jen u návrhů a prototypů,“
doplnil Tomáš Koláčný.

První brněnský hackathon pořádá město ve spolupráci s organizací Czechitas. Czechitas je nezisková organizace, která se primárně věnuje vzdělávání žen v oblasti informačních technologií a jejich následnému uplatňování na trhu práce, a nejen v Brně je velmi populární. „S městským datovým portálem data.brno.cz spolupracujeme dlouhodobě na projektu Digitální akademie: Data a je nám ctí, že se můžeme propojit i v rámci pořádaného hackathonu. Je to pro nás velká výzva a těšíme se na výsledné projekty, které pomohou městu i jeho obyvatelům,“ říká vedoucí brněnské pobočky Czechitas Kateřina Kalačová.

A jaké téma bylo zvoleno pro toto dubnové setkání nadšenců a dobrovolníků, kteří svými expertními znalostmi chtějí přispět k rozvoji Brna? Nabízí se například zpracovat určité dopravní téma – za pomoci různých analytických nebo vyhledávacích nástrojů může vzniknout nová aplikace, která pomůže lidem chytře plánovat čas a pohyb po městě. Možné je také zabrousit do oblasti životního prostředí či kvality života. Tématem, které bývá součástí téměř každého hackathonu pořádaného veřejnou správou, je i vylepšení stávajících elektronických služeb města nebo vznik nových.

Brno si od výsledků hackathonu slibuje, že zapojí zajímavou a kreativní skupinu obyvatel města do svého rozvoje a že se podaří přijít na neotřelé nápady či řešení, které by městu a jeho občanům ulehčily či zpříjemnily život. Více se zájemci o účast dozvědí na webu brno.cz/hackathon, kde je k dispozici i registrační formulář.

Tiskové středisko MMB
tel.: +420 542 172 471
mobil: +420 773 183 511
e-mail: tis@brno.cz


Nejnovější tiskové zprávy

Inovativní metoda pomohla v Technologickém parku zachovat desítky stromů. Postup ocenilo Ministerstvo vnitra

Inovativní řešení problému, podpora spolupráce startupu a městské společnosti i péče o životní prostředí – všechny tři aspekty v sobě spojil projekt z nedávné doby, na kterém kooperovalo Brno, Technologický park a firma Arbo Technologies. Úspěšný model ocenilo i Ministerstvo vnitra ve své soutěži. 

Žerotínovo náměstí oživí výtvarná intervence

Ve veřejném prostoru před Bílým domem vznikne umělecké dílo „Vidím plno dobrých lidí“ od Patrika Antczaka a Jakuba Jahna. Obraz na chodníku znázorní postavy reprezentující různé skupiny lidí, kteří ponesou barevné transparenty ve formě bublin. Do nich bude veřejnost moci dopisovat svá vlastní poselství. Slavnostní představení projektu proběhne 20. června.

V Brně odstartoval mezinárodní projekt MECOG-CE

Zástupci evropských metropolitních oblastí, univerzit a významných institucí se setkali ve dnech 30.–31. května 2023 v Brně. Oficiálně zahájili projekt MECOG-CE (Posílení metropolitní spolupráce a řízení ve střední Evropě), který je podpořen z programu Interreg Central Europe a město Brno je jako první město v České republice jeho vedoucím partnerem.

Finále evropského baseballového šampionátu mužů proběhne za významné podpory města Brna

Dokázat, že baseball patří mezi top sporty v České republice, je jedním z cílů mistrovství Evropy mužů, které se uskuteční na přelomu září a října. Část utkání ve skupinách i vyřazovacích bojích, ale především pak klání o třetí místo a finále proběhnou v Brně, a to za jeho významné podpory.