Přeskočit na obsah

Brno bude nadále spolupracovat s Leedsem, i přes jeho vystoupení z Evropské unie

15. září 2021
Brněnští radní dnes doporučili zastupitelům schválit dodatek č. 1 k Memorandu o porozumění mezi statutárním městem Brnem a městem Leedsem. Důvodem vzniku dodatku je odchod Velké Británie z Evropské unie k lednu letošního roku.

Memorandum o porozumění, resp. partnerská smlouva mezi Brnem a Leedsem byla uzavřena v roce 2003 (zastupitelé dokument schválili na zasedání 11. března 2003). Stalo se tak po více než 10 letech vzájemné spolupráce v různých oblastech městské správy, v kultuře, obchodu i cestovním ruchu.

Od ledna letošního roku není Velká Británie součástí Evropské unie. Leeds proto požádal město Brno
o podepsání dodatku k memorandu o porozumění.

„Město Leeds má zájem i nadále pokračovat v partnerské spolupráci a prohlubovat přátelské vztahy mezi oběma městy. Navíc spolu úzce spolupracujeme v oblasti kultury. Leeds se totiž ucházel o post Evropského hlavního města kultury pro rok 2023, což ale zhatilo právě vystoupení Velké Británie z EU. I přesto se rozhodli, že rok 2023 zasvětí právě kultuře, a vymysleli projekt LEEDS 2023: A year of culture. My tak máme jedinečnou příležitost s nimi sdílet zkušenosti a inspiraci, abychom proměnili svou kandidaturu a Brno se v roce 2028 stalo Evropským hlavním městem kultury,“ uvedl radní pro oblast kultury Marek Fišer.

Hlavní zásady a oblasti spolupráce vyjádřené v partnerské dohodě z roku 2003 zůstávají nezměněny.
V dodatku memoranda se tak pouze potvrzuje vůle obou měst pokračovat v partnerské spolupráci i po vystoupení Velké Británie z Evropské unie.

Po schválení Zastupitelstvem města Brna by mohl být dodatek k memorandu podepsán během online setkání primátorky města Brna a lídra Rady města Leedsu, a to zhruba na konci letošního října.

Mgr. Kateřina Gardoňová
Tiskové středisko MMB
tel.: +420 542 172 466
mobil: +420 602 595 170
e-mail: tis@brno.czNejnovější tiskové zprávy

Vedení města Brna prověřilo sdělení provázející spor o volbu člena Výboru pro národnostní menšiny

Vedení města Brna se zabývalo volbou člena Výboru pro národnostní menšiny, která proběhla na květnovém Zastupitelstvu města Brna a stala se předmětem diskuse na jeho zasedání 5. září 2023.

Vteřiny zachraňují životy, připomene nová kampaň města a hasičů

Když čekáte na příjezd hasičů, může se každá vteřina zdát nekonečná. Vteřiny také mohou rozhodovat o životě a smrti, o zdraví či jeho poškození, o záchraně či ztrátě majetku. Právě tyto cenné okamžiky ztrácejí hasiči, když míří k zásahu a cestu jim blokují nesprávně zaparkovaná vozidla. Jak může každý z nás jednoduše pomoci vozům integrovaného záchranného systému dostat se včas na místo určení, pomáhá přiblížit nová kampaň Vteřiny pro život. Město ve spolupráci s Hasičským záchranným sborem Jihomoravského kraje ji spouští dnes.

Mezi městem a Zbrojovkou panuje shoda: Nový fotbalový stadion by měl vyrůst na místě dnešního velodromu

Nejvýhodnější lokalitou pro výstavbu nového fotbalového stadionu je brněnské výstaviště, konkrétně místo, kde dnes stojí velodrom. Shodli se na tom představitelé města a Zbrojovky Brno, a to i na základě prověření plošného umístění sportovišť ve vybraných lokalitách, které zpracovala Kancelář architekta města Brna. Se změnou působiště souhlasí i cyklistické oddíly, pro které by se stavěl nový cyklistický ovál, a to se snahou jej zkombinovat i s atletickou halou.

Brno podpoří střediska volného času

Brněnští radní dnes souhlasili s poskytnutím 1 330 000 korun na úhradu provozních nákladů středisek volného času. Vše musí ještě schválit říjnové zastupitelstvo.