Přeskočit na obsah

Brno bude nadále spolupracovat s Leedsem, i přes jeho vystoupení z Evropské unie

15. září 2021

Brněnští radní dnes doporučili zastupitelům schválit dodatek č. 1 k Memorandu o porozumění mezi statutárním městem Brnem a městem Leedsem. Důvodem vzniku dodatku je odchod Velké Británie z Evropské unie k lednu letošního roku.

Memorandum o porozumění, resp. partnerská smlouva mezi Brnem a Leedsem byla uzavřena v roce 2003 (zastupitelé dokument schválili na zasedání 11. března 2003). Stalo se tak po více než 10 letech vzájemné spolupráce v různých oblastech městské správy, v kultuře, obchodu i cestovním ruchu.

Od ledna letošního roku není Velká Británie součástí Evropské unie. Leeds proto požádal město Brno
o podepsání dodatku k memorandu o porozumění.

„Město Leeds má zájem i nadále pokračovat v partnerské spolupráci a prohlubovat přátelské vztahy mezi oběma městy. Navíc spolu úzce spolupracujeme v oblasti kultury. Leeds se totiž ucházel o post Evropského hlavního města kultury pro rok 2023, což ale zhatilo právě vystoupení Velké Británie z EU. I přesto se rozhodli, že rok 2023 zasvětí právě kultuře, a vymysleli projekt LEEDS 2023: A year of culture. My tak máme jedinečnou příležitost s nimi sdílet zkušenosti a inspiraci, abychom proměnili svou kandidaturu a Brno se v roce 2028 stalo Evropským hlavním městem kultury,“ uvedl radní pro oblast kultury Marek Fišer.

Hlavní zásady a oblasti spolupráce vyjádřené v partnerské dohodě z roku 2003 zůstávají nezměněny.
V dodatku memoranda se tak pouze potvrzuje vůle obou měst pokračovat v partnerské spolupráci i po vystoupení Velké Británie z Evropské unie.

Po schválení Zastupitelstvem města Brna by mohl být dodatek k memorandu podepsán během online setkání primátorky města Brna a lídra Rady města Leedsu, a to zhruba na konci letošního října.

Mgr. Kateřina Gardoňová
Tiskové středisko MMB
tel.: +420 542 172 466
mobil: +420 602 595 170
e-mail: tis@brno.czNejnovější tiskové zprávy

Multifunkční halu má provozovat ARENA BRNO. Klíčové je nyní schválení veřejné podpory Evropskou komisí, koncesionář se může hledat později

Multifunkční halu u brněnského výstaviště bude provozovat městská společnost ARENA BRNO. Do koncesního řízení nepřišla žádná nabídka, musí tak být zrušeno a nové zatím vypsáno nebude. Rozhodla o tom dnes Rada města Brna.

Na magistrát dorazilo přes 500 žádostí o změnu stávajícího územního plánu

V rámci sběru požadavků na změny stávajícího územního plánu ve zjednodušeném režimu, který probíhal od 25. října do 16. listopadu, přišlo 459 podnětů. Nadto Odbor územního plánování a rozvoje řešil dalších 66 standardně podaných návrhů. Dnes se vyhodnocením zabývali brněnští radní, konečné slovo bude mít příští týden zastupitelstvo.

Czech Republic Travel Trade Day: Na 250 lidí z ČR i celého světa pracujících v cestovním ruchu se v dubnu sjede do Brna

Po Olomouci, Plzni nebo letošních Karlových Varech bude i Brno hostit Czech Republic Travel Trade Day, platformu pro obchodní jednání českých podnikatelů, regionů a dalších subjektů aktivních v oblasti cestovního ruchu s mezinárodními nákupčími. Akci organizuje CzechTourism společně s Centrálou cestovního ruchu Jižní Morava a městem Brnem, což dnes schválením memoranda potvrdili brněnští radní.

Výzkum, inovace a evropské znalosti. Brno podpořilo projekt EULiST

Projekt EULiST spojuje univerzity, obce, společnosti a další partnery se zvláštním zaměřením na změnu klimatu a sociální soudržnost. Vysoké učení technické v Brně patří mezi vysoké školy, které jsou do tohoto programu zapojené. Vedení města dnes podpořilo projekt pomocí dopisu a deklaruje tak zájem seznámit se s jeho průběhem a výsledky.