Přeskočit na obsah

Brno bude nadále spolupracovat s Leedsem, i přes jeho vystoupení z Evropské unie

15. září 2021
Brněnští radní dnes doporučili zastupitelům schválit dodatek č. 1 k Memorandu o porozumění mezi statutárním městem Brnem a městem Leedsem. Důvodem vzniku dodatku je odchod Velké Británie z Evropské unie k lednu letošního roku.

Memorandum o porozumění, resp. partnerská smlouva mezi Brnem a Leedsem byla uzavřena v roce 2003 (zastupitelé dokument schválili na zasedání 11. března 2003). Stalo se tak po více než 10 letech vzájemné spolupráce v různých oblastech městské správy, v kultuře, obchodu i cestovním ruchu.

Od ledna letošního roku není Velká Británie součástí Evropské unie. Leeds proto požádal město Brno
o podepsání dodatku k memorandu o porozumění.

„Město Leeds má zájem i nadále pokračovat v partnerské spolupráci a prohlubovat přátelské vztahy mezi oběma městy. Navíc spolu úzce spolupracujeme v oblasti kultury. Leeds se totiž ucházel o post Evropského hlavního města kultury pro rok 2023, což ale zhatilo právě vystoupení Velké Británie z EU. I přesto se rozhodli, že rok 2023 zasvětí právě kultuře, a vymysleli projekt LEEDS 2023: A year of culture. My tak máme jedinečnou příležitost s nimi sdílet zkušenosti a inspiraci, abychom proměnili svou kandidaturu a Brno se v roce 2028 stalo Evropským hlavním městem kultury,“ uvedl radní pro oblast kultury Marek Fišer.

Hlavní zásady a oblasti spolupráce vyjádřené v partnerské dohodě z roku 2003 zůstávají nezměněny.
V dodatku memoranda se tak pouze potvrzuje vůle obou měst pokračovat v partnerské spolupráci i po vystoupení Velké Británie z Evropské unie.

Po schválení Zastupitelstvem města Brna by mohl být dodatek k memorandu podepsán během online setkání primátorky města Brna a lídra Rady města Leedsu, a to zhruba na konci letošního října.

Mgr. Kateřina Gardoňová
Tiskové středisko MMB
tel.: +420 542 172 466
mobil: +420 602 595 170
e-mail: tis@brno.czNejnovější tiskové zprávy

V Pisárkách se naplno rozjely práce na stavbě vratné smyčky. První tramvaje po ní do vozovny vjedou příští rok v létě

Dopravní podnik města Brna začal s třetí etapou modernizace vozovny v Pisárkách. Během následujících 17 měsíců zde dělníci vybudují vratnou smyčku. Ta umožní otáčení tramvají a zároveň snadnější odbavení návštěvníků budoucí multifunkční haly, která má vyrůst v západní části brněnského výstaviště.  

Bytový fond se rozrostl o dvanáct sociálních a bezbariérových bytů

Namísto původních pěti bytových jednotek na Křenové 47, které byly v nevyhovujícím až havarijním stavu, se jich díky dvaceti měsícům prací ve stejném bytovém domě, zrenovovaném a obohaceném o nástavbu, nyní nachází dvanáct. Sloužit budou pro osoby se sníženou pohyblivostí nebo s nízkými příjmy.

Družstevní bydlení by mohlo rozšířit svou podobu. Vedle výstavby na zelené louce by družstva renovovala i staré městské domy

Město si nechá prověřit další možnost, jak lidem nabídnout dostupné družstevní bydlení, a to formou rekonstrukce zdevastovaných bytových domů. V pilotním režimu by nový záměr mohl být realizován u domu na Mostecké 16. Zda je dům vhodný, prověří předprojekční příprava, kterou dnes radní doporučili zastupitelstvu města svěřit do rukou městské společnosti CD CENTRUM COMS.  

Aprílový úklid jako Brno

Týden před hlavním termínem dobrovolnické akce Ukliďme Česko, kterým je sobota 1. dubna, evidují organizátoři ze spolku Ukliďme Česko v Brně přes 130 nahlášených úklidů. Dobrovolníci se mohou k některé z naplánovaných akcí připojit díky mapě úklidů na www.UklidmeCesko.cz. Akci letos opět podpořila společnost SAKO Brno a záštitu nad ní převzala primátorka města Brna Markéta Vaňková.