Brno bude mít kreativní hub KUMST. Křest proběhne v rámci Brno Design Days - Tiskový servis

Brno bude mít kreativní hub KUMST. Křest proběhne v rámci Brno Design Days

  • 16. září 2020
  • 4 minuty čtení

Po dvou letech intenzivních příprav se v Brně na ulici Údolní chystá postupné otevření kreativního hubu KUMST. Nabídne zázemí pro kreativce, které dosud v Brně chybí. Jeho cílem je propojit profesionály napříč kreativními odvětvími, rozvíjet jejich schopnost živit se tvorbou a podporovat tím i ostatní odvětví. Sídlit bude v Údolní ulici číslo 19. Křest proběhne v rámci Brno Design Days.

„Během podzimu se budou stěhovat první kreativci a budou probíhat první vzdělávací akce. Slavnostní otevření pro veřejnost proběhne až ve chvíli, kdy vstoupíme do plného provozu,“ říká Zdeňka Kujová, která má od roku 2016 v inovační agentuře JIC celý projekt na starosti.

Záměr vybudovat v Brně centrum pro kreativní a kulturní průmysly vznikl před více jak deseti lety. Studie, kterou v roce 2014 JIC připravil pro město Brno v rámci studie proveditelnosti projektu Kreativního centra Brno, následně ukázala, že jen v brněnských firmách spadajících mezi kulturní a kreativní průmysly pracuje přes 20 tisíc lidí. „Jedná se třeba o designéry, architektonická studia, vydavatelství, reklamní agentury, herní vývojáře i hudební průmysl,“ upřesňuje Zdeňka Kujová z JIC a upozorňuje, že roční obrat zmiňovaných firem byl podle tehdejší studie 24 miliard korun. Podle výsledků průzkumu v rámci programu Kreativní vouchery Brno navíc kreativní průmysly významným způsobem podporují rozvoj ostatních odvětví. Zastupitelé se rozhodli dát zelenou projektu kreativního centra a najít pro něj vhodné místo. Tím se staly prostory bývalé káznice na Cejlu, ovšem několik let trvající průtahy v revitalizaci památkově chráněné budovy nakonec vedly k návrhu projektu kreativního hubu do budovy, kterou na ulici Údolní nechala postavit v roce 1929 Německá vysoká škola technická. „Do roku 2016 zde sídlila Fakulta výtvarných umění VUT, jejíž studenti podpořili kreativní genius loci místa a funkcionalistické architektury. I proto jsme VUT, které budovu vlastní, navrhli, že bychom prostory využili k provozu kreativního hubu,“ doplňuje Kujová z agentury JIC.  

Rektor Vysokého učení technického v Brně Petr Štěpánek k projektu říká: „Kreativní centrum KUMST, které vzniklo v prostorách, kde donedávna sídlila Fakulta výtvarných umění VUT, představuje velký potenciál pro rozvoj uměleckých, architektonických nebo designérských nápadů studentů. Nově zrekonstruované prostory Údolní 19 jsou snadno dostupné z centra a představují tak místo kreativního myšlení přímo v srdci města Brna. Těším se na inspirativní prostředí, které určitě využijí naši studenti i absolventi.“

Silná podpora projektu zaznívá i z Jihomoravského kraje a města Brna. „Jihomoravský kraj je v rámci České republiky bezesporu tím nejlepším v podpoře inovací. Dnes jsme dospěli do okamžiku, kdy se potřebujeme rozvíjet i v dalších inovačních oblastech. Projekt kreativního centra nám otevře úplně nové možnosti. Zásadně tak rozšíříme svůj záběr z dosavadní podpory pouze přírodovědeckých a technických směrů na oblast kreativity a designu. Myslím, že kombinace všech těchto oborů může Jihomoravskému kraji přinést další výrazný posun v úspěšné podpoře inovací,“ domnívá se náměstek hejtmana Jihomoravského kraje Jan Vitula. Jeho slova potvrzuje i náměstek primátorky města Brna Tomáš Koláčný: „O vybudování prostoru, který bude sloužit jako zázemí pro koncentraci tvůrců z oblasti kreativního průmyslu, usiluje město Brno už řadu let. Jsem proto rád, že jsme se mohli finančně podílet na vzniku kreativního hubu KUMST, který na poptávku designérů, herních vývojářů, nahrávacích studií a dalších kreativních oborů odpovídá. Projekt nám navíc poskytne cenné zkušenosti pro budoucí provoz kreativního centra v káznici.“

Podle ředitele JIC Petra Chládka nabídne KUMST kreativcům prostor, který v tuto chvíli v Brně chybí. „JIC podporuje majitele firem v tom, aby v podnikatelském světě uspěli – ať už to jsou mladí lidé na úplném začátku, nebo majitelé zavedených firem, kteří zrovna řeší konkrétní situaci ve své firmě. A podobným způsobem chceme podpořit v KUMSTu i profesionály z kreativních průmyslů. Aby mohli dál svobodně tvořit, zároveň se tím dobře uživili a přinášeli přidanou hodnotu dalším,“ uzavírá Petr Chládek.

Jak to bude v KUMSTu vypadat a co nabídne?
Podívejte se na prezentaci
Stáhněte si fotky nebo logomanuál
Celý presskit najdete tady


JIC, podnikání dává smysl
JIC pomáhá lidem rozvíjet jejich podnikání, které může měnit svět k lepšímu. Jeho vizí je otevřený inovační ekosystém, který je domovem globálně úspěšných podnikatelů a inspiruje svět. JIC provází, podporuje a věří, že pouze lidé, kterým jejich práce a podnikání dává smysl, mohou být úspěšní a zároveň mít radost ze života. Každý rok podpoří prostřednictvím konzultačních služeb více než stovku firem.
www.jic.cz

Další články z rubriky