Přeskočit na obsah

Brno a Mendelova univerzita se zapojí do Guerillového zahradničení

10. června 2020

Rada města Brna souhlasila s podáním přihlášky do projektu Guerillové zahradničení, nástroj pro snižování dopadu klimatické změny a pro zvyšování kvality života ve městech, který vyhlásilo Ministerstvo zemědělství. Přihláška bude podána v červnu 2020.

Guerillové zahradničení spočívá v krátkodobém osázení veřejného prostoru zelení s estetickou nebo produkční funkcí. Jedná se o dočasné využití aktuálně nevyužívaných pozemků za účelem zkvalitnění veřejného prostoru a zlepšení klimatických podmínek ve městě. „Vznikne mapová aplikace informující o neudržovaných a nevyužívaných lokalitách v majetku města Brna, které jsou vhodné pro vznik guerillových zahrad. Obyvatelé tak dostanou možnost aktivně se podílet na utváření podoby města a v rámci této činnosti využít půdu pro pěstování plodin pro vlastní spotřebu,“ upřesnil 1. náměstek primátorky Petr Hladík.

Projekt bude realizován Mendelovou univerzitou ve spolupráci s městem Brnem. Financován bude plně z Programu aplikovaného výzkumu Ministerstva zemědělství na období 2017–2025, ZEMĚ. Předpokládaný celkový rozpočet 3letého projektu je 7 000 000,- Kč s DPH. „Město Brno bude disponovat částkou 1 500 000 korun. Ty pokryjí náklady mezd pracovníků, vývoj aplikace nebo potřebné technické vybavení. Zbylé finanční prostředky ve výši 5 500 000 použije MENDELU především na půdní analýzy vybraných pozemků,“ dodal Petr Hladík.

Jana Vašíčková
Tiskové středisko
Magistrát města Brna
tel.: +420 542 172 026
mobil: +420 602 770 466
e-mail: vasickova.jana@brno.cz
Nejnovější tiskové zprávy

Participativní rozpočet zná letošní vítězné projekty

Občané Brna rozhodli o vítězných projektech participativního rozpočtu Dáme na vás. Hlasování skončilo 30. listopadu. Letošního ročníku se zúčastnilo 13 123 hlasujících, kteří vybrali následující projekty.

Brno pokračuje v opravě sběrných středisek odpadů

Město stále opravuje sběrná střediska odpadů. V příštím roce se bude pokračovat v pracích na čtyřech z nich. Radní dnes schválili dodatek smlouvy se společností SAKO Brno na tyto akce.

První vlak přijede z Vídně do Brna 11. prosince hodinu před půlnocí. Na letiště Schwechat pak vyrazí na pravidelné lince hned druhý den ráno

Smlouvu na zajištění přímého železničního spojení Brna a mezinárodního letiště Vídeň – Schwechat dnes schválili brněnští radní. První vlak v závazku takzvané veřejné služby vyrazí z Vídně v neděli 11. prosince ve 21.15 hodin. Z Brna pak pojede poprvé opačným směrem hned druhý den ve 3.48 hodin. Na provoz pravidelné linky zajišťující dopravní obslužnost bude město poskytovat dopravci, společnosti RegioJet, a. s., kompenzace.

Mimosoudní narovnání uzavře spor kvůli přednádražnímu prostoru

Dohodu o narovnání mezi městem a společností KVINT dnes schválili brněnští radní. Spor ohledně bezdůvodného obohacení se tak vyřeší mimosoudně a v oblasti bude možné provést rekultivaci území v rámci výstavby polyfunkčního komplexu Dornych.