Přeskočit na obsah

Brno a Lipsko jsou partnery 50 let. Oslavy výročí zahájil koncert Filharmonie Brno v lipském Gewandhausu

30. ledna 2023
Nedělní koncert Filharmonie Brno v koncertním sále Gewandhaus oficiálně zahájil jubilejní 50. výročí partnerství měst Brna a Lipska.

Svazek obou měst trvá od 23. listopadu 1973, kdy jejich zástupci v Brně podepsali dokument s názvem Smlouva o přátelství a vzájemné spolupráci mezi Brnem a Lipskem. „Není bez zajímavosti, že již od počátečních let partnerství fungovala spolupráce mezi brněnskou filharmonií a tehdejším lipským rozhlasovým orchestrem Leipziger Rundfunkorchester. Nyní jsou obě hudební tělesa navíc propojena prostřednictvím stejného šéfdirigenta Dennise Russella Daviese. Oba orchestry budou v tomto jubilejním roce koncertovat recipročně: zatímco Filharmonie Brno byla hostem v Lipsku, MDR-Sinfonieorchester se v říjnu představí v Brně v rámci mezinárodního festivalu Moravský podzim,“ připomněl náměstek primátorky Jaroslav Suchý, který se nedělního koncertu jako zástupce města Brna zúčastnil. Význam akce podtrhla také účast primátora Lipska Burkharda Junga, jeho kulturní náměstkyně Skadi Jennicke a generální konzulky ČR v Drážďanech Markéty Meissnerové.

V lipském Gewandhausu, který patří k nejprestižnějším evropským sálům, zazněla kombinace české a americké hudby, stejný program, jenž 8. února uslyší od brněnských filharmoniků posluchači v newyorské Carnegie Hall. Večer zahájila skladba Thunderbolt P-47 Bohuslava Martinů následována orchestrální rapsodií Leoše Janáčka Taras Bulba. Druhá půle večera patřila Symfonii č. 12 „Lodger“ soudobého skladatele Philipa Glasse se zhudebněnými texty Davida Bowieho. „Jsem velmi ráda, že jsme do Lipska vrátili hudbu Leoše Janáčka, který tam rok studoval, stejně tak, že jsme mohli předvést Glasse se sólovým pěveckým partem Angélique Kijdo, beninské hvězdy world music a pětinásobné držitelky Grammy,“ uvedla ředitelka Filharmonie Brno Marie Kučerová.

Letos se zástupci vedení města Brna mají také zúčastnit zahájení Mezinárodního knižního veletrhu v Lipsku, který se uskuteční v termínu 27.–30. 4. 2023. Aktivní spolupráce Brna a Lipska probíhá nejen na úrovni měst, ale také základních škol, uměleckých souborů nebo sportovních oddílů.

Bezprostředně před zahájením koncertu pozdravil diváky v koncertním sále Gewandhausu primátor Lipska Burkhard Jung a oficiálně tak zahájil jubilejní 50. rok partnerství Brno - Lipsko. Foto: Stadt Leipzig
Bezprostředně před zahájením koncertu pozdravil diváky v koncertním sále Gewandhausu primátor Lipska Burkhard Jung a oficiálně tak zahájil jubilejní 50. rok partnerství Brno - Lipsko. Foto: Stadt Leipzig


 

PopisNa snímku stojí zleva generální konzulka ČR v Drážďanech Markéta Meissnerová, primátor Lipska Burkhard Jung, dirigent FB a MDR-Sinfonieorchester Dennis Russel Davies, vedoucí Odboru zahraničních vztahů města Lipska Gabriele Goldfuss, ředitelka Filharmonie Brno Marie Kučerová, náměstek primátorky města Brna Jaroslav Suchý, kulturní náměstkyně primátora města Lipska Skadi Jennicke a vedoucí Odboru zahraničních vztahů města Brna Ivo Bednář. Foto: Stadt Leipzig


 


 

Kontakt pro média

Tiskové středisko MMB

Nejnovější tiskové zprávy

Nová zeleň a parky. Brno podpoří projekty městských částí

Brno podpoří vznik nových parků a také revitalizace stávající zeleně v jednotlivých městských částech. Radní navrhují poslat peníze celkem na 15 projektů a 6 studií parků či lesoparků. Tyto finance musí ještě schválit zastupitelé.

Přímé vlakové spojení Brna a vídeňského letiště má pokračovat, jezdit se bude v lepších časech než doposud

Půlroční pilotní provoz brzy skončí, vlaky na trase Brno – vídeňské letiště Schwechat by však měly v závazku takzvané veřejné služby jezdit dál. Rychleji a v lepších časech. Linku finančně podporovanou městem Brnem má s novým jízdním řádem od 11. června 2023 provozovat dopravce Gepard Express.

Peníze z rezidentního parkování podpoří pět nových dopravních projektů

Celkem 94 180 000 korun z Fondu mobility využije město na podporu pětice nových projektů. Peníze podle dnešního rozhodnutí brněnských radních půjdou na vybudování parkoviště na Vlnité a Rysově či cyklocargo překladiště u Zvonařky, dále na projekt Pastelky u škol nebo edukační kampaň brněnských hasičů. Z již schválených projektů se pak financí dočká parkovací dům na Šumavské a parkoviště na Řezáčově. Přesun peněz bude ještě schvalovat Zastupitelstvo města Brna.

Kreativci mohou dostat na realizaci svých projektů rovný milion korun

Přesně milion korun má být rozdělen mezi celkem 7 subjektů, které uspěly se svým projektem v rámci 3. etapy dotačního programu Pro Kreativní Brno. Žádosti dnes projednala Rada města Brna, konečné rozhodnutí náleží městskému zastupitelstvu.