Přeskočit na obsah

Brno a kraj na dubajském EXPU vsadí na inovace

16. října 2019

Cestovat prostorem i časem. Nahlédnout do nejvzdálenějších koutů vesmíru i do nejniternějších mikroskopických struktur. To všechno budou moci zažít návštěvníci Všeobecné světové výstavy EXPO 2020 v Dubaji, a to konkrétně na stánku města Brna a Jihomoravského kraje. Radní dnes vybrali nejlepší ideový koncept společné prezentace, kterou předložilo architektonické studio CHYBIK+KRISTOF ASSOCIATED ARCHITECTS, s. r. o.

„Město Brno se spolu s Jihomoravským krajem představí na Všeobecné světové výstavě EXPO 2020 v Dubaji. Cílem účasti Brna a Jihomoravského kraje na EXPO v Dubaji je prezentovat se prostřednictvím inovativních oborů a technologických firem, a zvýšit tak mezinárodní povědomí o městě a regionu. Z pohledu mezinárodního marketingu se jedná o jedinečnou příležitost, jak Brno zviditelnit v rámci světového dění a poukázat na jeho inovativnost a unikátnost,“ vysvětlil druhý náměstek primátorky Tomáš Koláčný.

V průběhu ledna a února 2021 v národním pavilonu ČR na EXPO v Dubaji vznikne expozice prezentující Brno a Jihomoravský kraj prostřednictvím dvou klíčových oborů Regionální inovační strategie Jihomoravského kraje – elektronové mikroskopie a vesmírného průmyslu. Elektronová mikroskopie je obor, který se na jižní Moravě může pochlubit skutečně dlouhou historií. Již přes 70 let se zde vyvíjí a vyrábí elektronové mikroskopy. V současné době se v Brně vyrobí více než třetina světové produkce těchto přístrojů. Rovněž letecký, respektive vesmírný průmysl, představuje důležitý sektor regionu.

„Brno společně s Jihomoravským krajem vytvořilo pro národní pavilon dvoutýdenní výstavu v rotační expozici s důrazem na elektronovou mikroskopii a vesmírný průmysl. Firmy, které se těmito oblastmi v kraji zabývají, se navíc budou přímo na místě prezentovat. Jsem ráda, že i na světové výstavě se bude město Brno prezentovat jako lídr v těchto oborech a také jako město inovací,“ uvedla primátorka města Brna Markéta Vaňková.

V září letošního roku proběhla veřejná zakázka na výběr ideového konceptu, návrhu expozice, prováděcí dokumentace a autorského dozoru společné prezentace Brna a kraje. Nejlepší ideový koncept společné prezentace předložilo architektonické studio CHYBIK+KRISTOF ASSOCIATED ARCHITECTS, s. r. o.  Expozice je v jeho podání koncipována jako interaktivní prostor, který vtáhne návštěvníka svojí atmosférou umocněnou světelnými a zvukovými efekty. Návštěvník se bude cítit jako cestovatel prostorem a časem, který může nahlédnout do nevzdálenějších koutů vesmíru i do nejniternějších mikroskopických struktur. Napříč prostorem expozice budou prostupovat interaktivní prvky, které představí Brno a Jihomoravský kraj jako technologicky vyspělý region, která má světu co nabídnout.

Koncept bude dále ve spolupráci s partnery z privátního sektoru (firmami z oblasti elektronové mikroskopie) dopracován do podoby finálního architektonického návrhu expozice. Samotný návrh expozice včetně dokumentace vyšel město na 349 tisíc bez DPH. Samotná realizace pak bude stát maximálně 2 miliony bez DPH. O náklady se podělí město na půl s krajem.

Všeobecná světová výstava EXPO 2020 v Dubaji
EXPO 2020 se uskuteční v Dubaji v termínu od 20. října 2020 do 10. dubna 2021. Jedná se o první světovou výstavu v regionu MENA & SA (na Středním východě, v Africe a jižní Asii) a také je poprvé hostitelem arabská země. Hlavním tématem EXPO 2020 je „spojení myšlenek, vytváření budoucnosti“, dílčími tématy jsou udržitelnost a mobilita.  Výstaviště pro EXPO  2020 zaujímá plochu 4,5 km2 a počítá se s účastí cca 25,4 milionu návštěvníků, z toho až 70 % ze zahraničí. K EXPO 2020 je již nyní ze strany Spojených arabských emirátů vedena velká mediální kampaň.
Celkový rozpočet účasti České republiky na EXPO 2020 se pohybuje v rozpětí 250–310 milionů Kč. Přípravu národní účasti České republiky zajišťuje Kancelář generálního komisaře v čele s generálním komisařem Mgr. Jiřím Františkem Potužníkem.
Národní pavilon České republiky bude vystavěn podle architektonického návrhu mladých českých architektů společnosti Formosa AA, s. r. o. Jeho stavbu zrealizuje mezinárodní konsorcium společností MCI Prague, s. r. o., a švýcarské firmy NÜSSLI. Český pavilon se bude nacházet v zóně „Udržitelnost“ a bude umístěn u jednoho z hlavních vstupů výstaviště. Má ambici stát se „oázou v poušti“ a „chytrým“ pavilonem. Technologickým jádrem pavilonu bude unikání systém S.A.W.E.R., který je založen na několika patentovaných řešeních. Mimo jiné vyrábí vodu ze vzduchu s využitím solární energie a kultivuje poušť pomocí podpovrchových kultur. Systém vyvíjejí vědci AV ČR a ČVUT.


Tiskové středisko MMB
e-mail: tis@brno.cz
tel.: 542 172 162
www.brno.cz
Nejnovější tiskové zprávy

Želvuška i další oku neviditelní hrdinové zvou do světa elektronové mikroskopie

Exkurze do technologických provozů, speciální akce ve VIDA! science centru nebo v Technickém muzeu v Brně, výstavy uvnitř i venku – to vše přinesou Dny elektronové mikroskopie. Brno se i letos touto akcí, organizačně zaštiťovanou hvězdárnou, hlásí ke svému zlatému vývoznímu artiklu, letos ve znamení neviditelných hrdinů, kteří jsou všude kolem nás nebo přímo v našem těle. Zachraňují planetu, brání naši imunitu nebo sami dokážou přežít v extrémních podmínkách. Blíže prozkoumat je můžeme právě díky elektronovým mikroskopům. Vstoupit do mikrovesmíru obývaného fantastickými stvořeními zájemci můžou od 20. do 26. března.

Slavnostní zahájení dalšího projektu z participativního rozpočtu Dáme na vás v Řečkovicích

Ve čtvrtek 9. března 2023 proběhlo slavnostní poklepání základního kamene stavby projektu z participativního rozpočtu Dáme na vás, a to Řečkovického HRáje. Setkání se zúčastnil radní Filip Chvátal, starosta městské části Brno – Řečkovice a Mokrá Hora Marek Viskot, navrhovatelka projektu Eva Matoušková a zástupci realizační firmy.

Nejčastěji chodím do knihovny a na nejlepší úrovni jsou v Brně divadla. Lidé v průzkumu hodnotili brněnskou kulturu

Čtyři z pěti Brňanů jsou s kulturou ve městě spokojeni a myslí si, že alespoň v jedné oblasti Brno vyniká nad jinými městy. Nadpoloviční většina za ní tedy jinam ani nevyjíždí. Na druhou stranu je tu nevyužitý potenciál v oblasti hudby a také muzeí a galerií a měl by být konečně dostaven nový sál pro filharmonii. I to jsou některé ze závěrů průzkumu kulturních potřeb Brňanů, který si město nechalo zpracovat na reprezentativním vzorku 1111 lidí.

Tři největší česká města Praha, Brno, Ostrava a Moravskoslezský kraj se prezentují na veletrhu MIPIM ve Francii

Ve společné expozici s názvem Czech Cities & Regions se na prestižním mezinárodním veletrhu investičních příležitostí MIPIM ve francouzském Cannes letos představí město Ostrava spolu s Moravskoslezským krajem, Prahou a Brnem. Veletrh se uskuteční ve dnech 14. až 17. března 2023. Zahraniční investory a developery seznámí s pestrou nabídkou možností investic jak na svém jádrovém území, tak i na městských pozemcích v průmyslové zóně Mošnov.