Přeskočit na obsah

Brno a kraj na dubajském EXPU vsadí na inovace

16. října 2019

Cestovat prostorem i časem. Nahlédnout do nejvzdálenějších koutů vesmíru i do nejniternějších mikroskopických struktur. To všechno budou moci zažít návštěvníci Všeobecné světové výstavy EXPO 2020 v Dubaji, a to konkrétně na stánku města Brna a Jihomoravského kraje. Radní dnes vybrali nejlepší ideový koncept společné prezentace, kterou předložilo architektonické studio CHYBIK+KRISTOF ASSOCIATED ARCHITECTS, s. r. o.

„Město Brno se spolu s Jihomoravským krajem představí na Všeobecné světové výstavě EXPO 2020 v Dubaji. Cílem účasti Brna a Jihomoravského kraje na EXPO v Dubaji je prezentovat se prostřednictvím inovativních oborů a technologických firem, a zvýšit tak mezinárodní povědomí o městě a regionu. Z pohledu mezinárodního marketingu se jedná o jedinečnou příležitost, jak Brno zviditelnit v rámci světového dění a poukázat na jeho inovativnost a unikátnost,“ vysvětlil druhý náměstek primátorky Tomáš Koláčný.

V průběhu ledna a února 2021 v národním pavilonu ČR na EXPO v Dubaji vznikne expozice prezentující Brno a Jihomoravský kraj prostřednictvím dvou klíčových oborů Regionální inovační strategie Jihomoravského kraje – elektronové mikroskopie a vesmírného průmyslu. Elektronová mikroskopie je obor, který se na jižní Moravě může pochlubit skutečně dlouhou historií. Již přes 70 let se zde vyvíjí a vyrábí elektronové mikroskopy. V současné době se v Brně vyrobí více než třetina světové produkce těchto přístrojů. Rovněž letecký, respektive vesmírný průmysl, představuje důležitý sektor regionu.

„Brno společně s Jihomoravským krajem vytvořilo pro národní pavilon dvoutýdenní výstavu v rotační expozici s důrazem na elektronovou mikroskopii a vesmírný průmysl. Firmy, které se těmito oblastmi v kraji zabývají, se navíc budou přímo na místě prezentovat. Jsem ráda, že i na světové výstavě se bude město Brno prezentovat jako lídr v těchto oborech a také jako město inovací,“ uvedla primátorka města Brna Markéta Vaňková.

V září letošního roku proběhla veřejná zakázka na výběr ideového konceptu, návrhu expozice, prováděcí dokumentace a autorského dozoru společné prezentace Brna a kraje. Nejlepší ideový koncept společné prezentace předložilo architektonické studio CHYBIK+KRISTOF ASSOCIATED ARCHITECTS, s. r. o.  Expozice je v jeho podání koncipována jako interaktivní prostor, který vtáhne návštěvníka svojí atmosférou umocněnou světelnými a zvukovými efekty. Návštěvník se bude cítit jako cestovatel prostorem a časem, který může nahlédnout do nevzdálenějších koutů vesmíru i do nejniternějších mikroskopických struktur. Napříč prostorem expozice budou prostupovat interaktivní prvky, které představí Brno a Jihomoravský kraj jako technologicky vyspělý region, která má světu co nabídnout.

Koncept bude dále ve spolupráci s partnery z privátního sektoru (firmami z oblasti elektronové mikroskopie) dopracován do podoby finálního architektonického návrhu expozice. Samotný návrh expozice včetně dokumentace vyšel město na 349 tisíc bez DPH. Samotná realizace pak bude stát maximálně 2 miliony bez DPH. O náklady se podělí město na půl s krajem.

Všeobecná světová výstava EXPO 2020 v Dubaji
EXPO 2020 se uskuteční v Dubaji v termínu od 20. října 2020 do 10. dubna 2021. Jedná se o první světovou výstavu v regionu MENA & SA (na Středním východě, v Africe a jižní Asii) a také je poprvé hostitelem arabská země. Hlavním tématem EXPO 2020 je „spojení myšlenek, vytváření budoucnosti“, dílčími tématy jsou udržitelnost a mobilita.  Výstaviště pro EXPO  2020 zaujímá plochu 4,5 km2 a počítá se s účastí cca 25,4 milionu návštěvníků, z toho až 70 % ze zahraničí. K EXPO 2020 je již nyní ze strany Spojených arabských emirátů vedena velká mediální kampaň.
Celkový rozpočet účasti České republiky na EXPO 2020 se pohybuje v rozpětí 250–310 milionů Kč. Přípravu národní účasti České republiky zajišťuje Kancelář generálního komisaře v čele s generálním komisařem Mgr. Jiřím Františkem Potužníkem.
Národní pavilon České republiky bude vystavěn podle architektonického návrhu mladých českých architektů společnosti Formosa AA, s. r. o. Jeho stavbu zrealizuje mezinárodní konsorcium společností MCI Prague, s. r. o., a švýcarské firmy NÜSSLI. Český pavilon se bude nacházet v zóně „Udržitelnost“ a bude umístěn u jednoho z hlavních vstupů výstaviště. Má ambici stát se „oázou v poušti“ a „chytrým“ pavilonem. Technologickým jádrem pavilonu bude unikání systém S.A.W.E.R., který je založen na několika patentovaných řešeních. Mimo jiné vyrábí vodu ze vzduchu s využitím solární energie a kultivuje poušť pomocí podpovrchových kultur. Systém vyvíjejí vědci AV ČR a ČVUT.


Tiskové středisko MMB
e-mail: tis@brno.cz
tel.: 542 172 162
www.brno.cz
Nejnovější tiskové zprávy

Radní projednali návrh rozpočtu města Brna na rok 2023. Příjmy oproti letošku vzrostou o dvě miliardy, skoro 30 % výdajů půjde na investice

Brněnští radní na dnešním jednání projednali návrh rozpočtu statutárního města Brna na rok 2023. Podle tohoto návrhu budou Brno a jeho městské části v příštím roce hospodařit s 19,5 miliardami korun, oproti letošku tedy navýšenému asi o půl miliardy.

Brněnský lužánecký tenisový klub získal od města souhlas k rekonstrukci

Brněnský lužánecký tenisový klub plánuje rekonstrukci a modernizaci tenisového areálu. Minulý týden zastupitelstvo odsouhlasilo poskytnutí dotace v maximální výši 11 744 000 korun. Nyní radní učinili další krok a souhlasili s rekonstrukcí tenisového areálu, který stojí zčásti na pozemcích města Brna.

V Židenicích pomáhají cestujícím nové digitální tabule odjezdů MHD

V úterý 22. listopadu se konalo slavnostní otevření projektu Digitální tabule odjezdů – Dělnický dům, který byl financován z participativního rozpočtu Dáme na vás. Ve spolupráci s Dopravním podnikem města Brna byly u Dělnického domu nainstalovány 2 digitální tabule, které cestujícím usnadňují orientaci v časech příjezdů či odjezdů autobusů a tramvají, a to v přestupním uzlu pro cesty do Juliánova, Líšně a na Vinohrady nebo z těchto lokalit směrem do centra.

Park na Moravském náměstí se otevírá lidem

Po osmiměsíční rekonstrukci je od 21. listopadu park na Moravském náměstí opět zpřístupněn veřejnosti. Nízké ploty budou ještě chvíli chránit čerstvě vysázené trvalkové záhony a trávníky, aby se ujaly a řádně zakořenily.