Přeskočit na obsah

Brno a Jihomoravský kraj bodují na EXPO v Dubaji s unikátní expozicí. Spojuje vesmír a nanosvět

18. března 2022
Multimediální modul MICRO & MACRO v českém pavilonu na světové výstavě EXPO v Dubaji vystřídal předchozí rotační expozici připomínající 200. výročí narození zakladatele genetiky Gregora Johanna Mendela. Brňané navíc mohou do konce března navštívit speciální zmenšenou verzi exponátu ve foyer brněnské hvězdárny na Kraví hoře nebo otestovat své znalosti v online micro macro kvízu.

Díky úspěchům brněnských institucí a firem z oblasti elektronové mikroskopie a vesmírných technologií město Brno i Jihomoravský kraj představují světu propojení dvou okem neviditelných světů Micro & Macro.

Multimediální projekt architektů Chybik+Kristof a studia Visualove oživí už tak velice populární český pavilon, který sklízí úspěch zejména díky unikátnímu systému S.A.W.E.R., umožňujícímu sbírat vzdušnou vlhkost i ve velice suchém prostředí a kondenzací získávat životodárnou vodu. Pavilon od října navštívilo již přes milion osob a je skvělé, že můžeme na této prestižní akci ukázat, v čem Brno i celý region vyniká – v obou oborech se nám totiž daří dosahovat výsledků na světové úrovni,“ doplňuje primátorka města Brna Markéta Vaňková.

Účast na EXPO navazuje na dlouhodobou činnost města Brna a Jihomoravského kraje, kterou popisuje hejtman Jihomoravského kraje Jan Grolich: „Dlouhodobě budujeme pověst regionu coby vědeckého, inovačního a high-tech hubu. V Dubaji můžeme ukázat, že jižní Morava není jen o víně a historii, ale i o technologiích budoucnosti. Díky podobným akcím máme možnost ukázat zahraničním talentům, že je náš region ideálním místem pro práci a život, a zajistit tak přísun skvělých lidí a jedinečného know-how, bez kterého se další rozvoj regionu neobejde.

Multimediální prezentace v Dubaji se podařila i díky spolupráci s partnery společné expozice, kterými jsou významné společnosti Thermo Fisher Scientific, TESCAN ORSAY HOLDING, Delong Instruments a Brno Space Cluster, působící v oborech elektronové mikroskopie a vesmírném průmyslu.

Brňané nemohou být o high-tech podívanou ochuzeni, proto putuje už od října po jihomoravském regionu speciální zmenšená instalace exponátu z Dubaje – tzv. EXPO modul. Tato interaktivní součást putovní popularizační tour Věda a technika jede! je společně s doprovodnou výstavou přístupná návštěvníkům brněnské hvězdárny.  Technologie budoucnosti si mohou v EXPO modulu vyzkoušet až do 31. března.

Exponát pomocí media-serverem řízené projekce umístěné v dutém kvádru ukazuje dva neznámé světy plné barev a struktur, které každého z nás obklopují, přesto je nevidíme v celé jejich kráse.  Pouhým okem jsou neviditelné a pro jejich pozorování potřebujeme speciální pomůcky a nástroje. Špičkové technologie z Brna a Jihomoravského kraje umožňují vtáhnout návštěvníky modulu mezi tyto dva světy a interaktivně jim představit to nejzajímavější z oborů elektronové mikroskopie a vesmírného průmyslu. Zážitek umocňuje kombinace LED pásů i užití termofolie a zrcadlového obkladu, tedy materiálů silně spojených s oběma klíčovými obory. 

V kvízu a městské hře MICRO MACRO QUIZ se soutěží o 3D tiskárnu, dron a nový iPhone

Aby se o brněnských úspěších nemluvilo jen v Dubaji, mohou Brňané prověřit své znalosti v online micro macro kvízu spojeném s městskou hrou. Hráči sbírají body jak za zodpovězené otázky na webu micromacro.cz, tak za snímání QR kódů rozesetých po Brně. „Spousta lidí si neuvědomuje, že se výsledky výzkumu a práce v elektronové mikroskopii i ve vesmírných technologiích čím dál více propisují do běžného života, ať už jde o ranní kávu, nebo cestu hromadnou dopravou. QR kódy tedy najdete na místech, která běžně navštěvujete, a v otázkách se dozvíte, jak jsou technologie s každodenními činnostmi spojené,“ popisuje MICRO MACRO QUIZ Petr Chládek, ředitel inovační agentury JIC, která kvíz pořádá. 

Kvízové otázky, mapu QR kódů a kompletní pravidla hry najdou účastníci na stránkách micromacro.cz, doplňující informace, aktuality a upozornění na nové otázky na Facebooku a Instagramu @brnoregion. Tyto webové stránky poskytují také bližší informace k EXPO modulu v Brně a k české účasti na EXPO v Dubaji.

Fotky z expozice najdete na www.uschovna.cz/zasilka/WHWY9SH84D7Y5NU4-7AC.

Tiskové středisko MMB
tel.: +420 542 172 466
e-mail: tis@brno.cz

Nejnovější tiskové zprávy

Inovativní metoda pomohla v Technologickém parku zachovat desítky stromů. Postup ocenilo Ministerstvo vnitra

Inovativní řešení problému, podpora spolupráce startupu a městské společnosti i péče o životní prostředí – všechny tři aspekty v sobě spojil projekt z nedávné doby, na kterém kooperovalo Brno, Technologický park a firma Arbo Technologies. Úspěšný model ocenilo i Ministerstvo vnitra ve své soutěži. 

Žerotínovo náměstí oživí výtvarná intervence

Ve veřejném prostoru před Bílým domem vznikne umělecké dílo „Vidím plno dobrých lidí“ od Patrika Antczaka a Jakuba Jahna. Obraz na chodníku znázorní postavy reprezentující různé skupiny lidí, kteří ponesou barevné transparenty ve formě bublin. Do nich bude veřejnost moci dopisovat svá vlastní poselství. Slavnostní představení projektu proběhne 20. června.

V Brně odstartoval mezinárodní projekt MECOG-CE

Zástupci evropských metropolitních oblastí, univerzit a významných institucí se setkali ve dnech 30.–31. května 2023 v Brně. Oficiálně zahájili projekt MECOG-CE (Posílení metropolitní spolupráce a řízení ve střední Evropě), který je podpořen z programu Interreg Central Europe a město Brno je jako první město v České republice jeho vedoucím partnerem.

Finále evropského baseballového šampionátu mužů proběhne za významné podpory města Brna

Dokázat, že baseball patří mezi top sporty v České republice, je jedním z cílů mistrovství Evropy mužů, které se uskuteční na přelomu září a října. Část utkání ve skupinách i vyřazovacích bojích, ale především pak klání o třetí místo a finále proběhnou v Brně, a to za jeho významné podpory.