Přeskočit na obsah

Brno a Jihomoravský kraj bodují na EXPO v Dubaji s unikátní expozicí. Spojuje vesmír a nanosvět

18. března 2022

Multimediální modul MICRO & MACRO v českém pavilonu na světové výstavě EXPO v Dubaji vystřídal předchozí rotační expozici připomínající 200. výročí narození zakladatele genetiky Gregora Johanna Mendela. Brňané navíc mohou do konce března navštívit speciální zmenšenou verzi exponátu ve foyer brněnské hvězdárny na Kraví hoře nebo otestovat své znalosti v online micro macro kvízu.

Díky úspěchům brněnských institucí a firem z oblasti elektronové mikroskopie a vesmírných technologií město Brno i Jihomoravský kraj představují světu propojení dvou okem neviditelných světů Micro & Macro.

Multimediální projekt architektů Chybik+Kristof a studia Visualove oživí už tak velice populární český pavilon, který sklízí úspěch zejména díky unikátnímu systému S.A.W.E.R., umožňujícímu sbírat vzdušnou vlhkost i ve velice suchém prostředí a kondenzací získávat životodárnou vodu. Pavilon od října navštívilo již přes milion osob a je skvělé, že můžeme na této prestižní akci ukázat, v čem Brno i celý region vyniká – v obou oborech se nám totiž daří dosahovat výsledků na světové úrovni,“ doplňuje primátorka města Brna Markéta Vaňková.

Účast na EXPO navazuje na dlouhodobou činnost města Brna a Jihomoravského kraje, kterou popisuje hejtman Jihomoravského kraje Jan Grolich: „Dlouhodobě budujeme pověst regionu coby vědeckého, inovačního a high-tech hubu. V Dubaji můžeme ukázat, že jižní Morava není jen o víně a historii, ale i o technologiích budoucnosti. Díky podobným akcím máme možnost ukázat zahraničním talentům, že je náš region ideálním místem pro práci a život, a zajistit tak přísun skvělých lidí a jedinečného know-how, bez kterého se další rozvoj regionu neobejde.

Multimediální prezentace v Dubaji se podařila i díky spolupráci s partnery společné expozice, kterými jsou významné společnosti Thermo Fisher Scientific, TESCAN ORSAY HOLDING, Delong Instruments a Brno Space Cluster, působící v oborech elektronové mikroskopie a vesmírném průmyslu.

Brňané nemohou být o high-tech podívanou ochuzeni, proto putuje už od října po jihomoravském regionu speciální zmenšená instalace exponátu z Dubaje – tzv. EXPO modul. Tato interaktivní součást putovní popularizační tour Věda a technika jede! je společně s doprovodnou výstavou přístupná návštěvníkům brněnské hvězdárny.  Technologie budoucnosti si mohou v EXPO modulu vyzkoušet až do 31. března.

Exponát pomocí media-serverem řízené projekce umístěné v dutém kvádru ukazuje dva neznámé světy plné barev a struktur, které každého z nás obklopují, přesto je nevidíme v celé jejich kráse.  Pouhým okem jsou neviditelné a pro jejich pozorování potřebujeme speciální pomůcky a nástroje. Špičkové technologie z Brna a Jihomoravského kraje umožňují vtáhnout návštěvníky modulu mezi tyto dva světy a interaktivně jim představit to nejzajímavější z oborů elektronové mikroskopie a vesmírného průmyslu. Zážitek umocňuje kombinace LED pásů i užití termofolie a zrcadlového obkladu, tedy materiálů silně spojených s oběma klíčovými obory. 

V kvízu a městské hře MICRO MACRO QUIZ se soutěží o 3D tiskárnu, dron a nový iPhone

Aby se o brněnských úspěších nemluvilo jen v Dubaji, mohou Brňané prověřit své znalosti v online micro macro kvízu spojeném s městskou hrou. Hráči sbírají body jak za zodpovězené otázky na webu micromacro.cz, tak za snímání QR kódů rozesetých po Brně. „Spousta lidí si neuvědomuje, že se výsledky výzkumu a práce v elektronové mikroskopii i ve vesmírných technologiích čím dál více propisují do běžného života, ať už jde o ranní kávu, nebo cestu hromadnou dopravou. QR kódy tedy najdete na místech, která běžně navštěvujete, a v otázkách se dozvíte, jak jsou technologie s každodenními činnostmi spojené,“ popisuje MICRO MACRO QUIZ Petr Chládek, ředitel inovační agentury JIC, která kvíz pořádá. 

Kvízové otázky, mapu QR kódů a kompletní pravidla hry najdou účastníci na stránkách micromacro.cz, doplňující informace, aktuality a upozornění na nové otázky na Facebooku a Instagramu @brnoregion. Tyto webové stránky poskytují také bližší informace k EXPO modulu v Brně a k české účasti na EXPO v Dubaji.

Fotky z expozice najdete na www.uschovna.cz/zasilka/WHWY9SH84D7Y5NU4-7AC.

Tiskové středisko MMB
tel.: +420 542 172 466
e-mail: tis@brno.cz

Nejnovější tiskové zprávy

Multifunkční halu má provozovat ARENA BRNO. Klíčové je nyní schválení veřejné podpory Evropskou komisí, koncesionář se může hledat později

Multifunkční halu u brněnského výstaviště bude provozovat městská společnost ARENA BRNO. Do koncesního řízení nepřišla žádná nabídka, musí tak být zrušeno a nové zatím vypsáno nebude. Rozhodla o tom dnes Rada města Brna.

Na magistrát dorazilo přes 500 žádostí o změnu stávajícího územního plánu

V rámci sběru požadavků na změny stávajícího územního plánu ve zjednodušeném režimu, který probíhal od 25. října do 16. listopadu, přišlo 459 podnětů. Nadto Odbor územního plánování a rozvoje řešil dalších 66 standardně podaných návrhů. Dnes se vyhodnocením zabývali brněnští radní, konečné slovo bude mít příští týden zastupitelstvo.

Czech Republic Travel Trade Day: Na 250 lidí z ČR i celého světa pracujících v cestovním ruchu se v dubnu sjede do Brna

Po Olomouci, Plzni nebo letošních Karlových Varech bude i Brno hostit Czech Republic Travel Trade Day, platformu pro obchodní jednání českých podnikatelů, regionů a dalších subjektů aktivních v oblasti cestovního ruchu s mezinárodními nákupčími. Akci organizuje CzechTourism společně s Centrálou cestovního ruchu Jižní Morava a městem Brnem, což dnes schválením memoranda potvrdili brněnští radní.

Výzkum, inovace a evropské znalosti. Brno podpořilo projekt EULiST

Projekt EULiST spojuje univerzity, obce, společnosti a další partnery se zvláštním zaměřením na změnu klimatu a sociální soudržnost. Vysoké učení technické v Brně patří mezi vysoké školy, které jsou do tohoto programu zapojené. Vedení města dnes podpořilo projekt pomocí dopisu a deklaruje tak zájem seznámit se s jeho průběhem a výsledky.