Přeskočit na obsah

Brno a Brňané oslaví sto let Jana Skácela

07. února 2022 3 minuty čtení
(zob) – Dnes si připomínáme sto let od narození Jana Skácela. Oslavy na počest básníka, novináře a překladatele začínají přesně dnem jeho narozenin, ale Brno si jeho dílo bude připomínat během celého roku. Verše Jana Skácela možná nejsou jednoduché, přináší však pokoru, pocit sounáležitosti s domovem i krajinou a také naději.

Seznámení nejen s tvorbou Jana Skácela přináší výstava v Moravské zemské knihovně, kde verše doslova prorůstají celou budovou. I název Básně 2022 evokuje směr, kterým se autoři výstavy vydali. Naopak expozice A náhle jsme tu navěky… v Moravském zemském muzeu v Dietrichsteinském paláci se více věnuje osobnosti spisovatele. Prohlédnete si fotky, bibliofilie a další cenné předměty. Česká televize také letos uvede dokument Hledání Jana Skácela. Přesné informace o akcích najdete zde. 

Jestli si chcete připomenout básníka přímo v terénu města, nabízí se procházka po místech v Brně, která jsou s ním spojená nebo jsou mu věnovaná. Začít můžete v Králově Poli na Skácelově ulici, která sousedí s Vodovou, kde žili autorovi rodiče, a před jeho někdejším domovem na Kotlářské 35a si prohlédnete pamětní stélu od Ivana Rullera. Přímo v centru nemůžete minout velkou a malou kašnu na náměstí Svobody. Ta si vypůjčila verše o vodě, která je častým tématem Skácelových básní. Procházku zakončíte v parku u hradu Špilberku, kde se nachází netradiční busta z 3 600 nerezových trubek. Skrze průhlednou sochu se pak můžete očima Jana Skácela dívat na jihomoravskou krajinu. 

Jan Skácel se narodil v obci Znorovy (dnes Vnorovy) do učitelské rodiny. Ta se později přestěhovala do Poštorné u Břeclavi a nakonec do Brna, kde budoucí básník dokončil gymnaziální studia. Během druhé světové války byl Jan Skácel totálně nasazen v rakouských továrnách. Po návratu do Brna začal studovat češtinu a ruštinu na brněnské Filozofické fakultě a Pedagogické fakultě. Vysokoškolská studia však nedokončil. 

Publikovat začal na konci 40. let. V deníku Rovnost mu vycházely jednotlivé básně.  Později se, díky pomoci Oldřicha Mikuláška, uplatnil v kulturní rubrice Rovnosti jako redaktor. Po nuceném odchodu z redakce pracoval ve fabrice a poté se věnoval také práci v rozhlase. Zásadním životním zlomem pro Jana Skácela bylo období, kdy jako šéfredaktor vedl měsíčník Host do domu. Jeho „malé recenze“ otiskované vždy na konci časopisu vyšly i knižně jako Jedenáctý bílý kůň a Třináctý černý kůň. 

Normalizace znamenala pro Skácela úplné odtržení od možnosti publikovat a veřejně žít. Jako autor se ocitl na indexu a jeho dílo mělo být zcela zapomenuto. Naštěstí se však básně a sbírky šířily samizdatem a vycházely v exilových nakladatelstvích. Brněnské nakladatelství Blok vydalo v 80. letech některé jeho sbírky, které prošly cenzurou. Jan Skácel zemřel 7. listopadu 1989 na selhání srdce způsobené rozedmou plic. 

Debut Jana Skácela z roku 1957 Kolik příležitostí má růže ukazuje postupy a témata, jimiž vejde do kánonu českého básnictví. Ať už to je krajina – venkovská i městská –, lidové motivy, samota, domov, odcizení, pokora a vysoká morálka. Další sbírky Co zbylo z anděla, Hodina mezi psem a vlkem či Smuténka vychází v 60. letech. Mezi sbírky z období na indexu patří Dávné proso či Naděje s bukovými křídly. Pro děti pak napsal básnické knihy Kam odešly laně a Uspávanky. 

Mohlo by vás dále zajímat

Zdeněk Rotrekl (třetí zleva) při udílení čestného občanství města Brna v roce 1994. Foto: Archiv města Brna
Jména Kapoun a Rotrekl patří do panteonu moravské poezie

Svět přichází o básníky i v červnu – letos si tak připomeneme dva tvůrce, jejichž pozemská pouť právě v tomto čase skončila, ale jejich poetické duše splynuly s duší Brna a Moravy a trvale ji posílily a obohatily. Před 60 lety, 10. června 1963, zemřel básník Karel Kapoun a 9. června to bude deset let, co odešel básník Zdeněk Rotrekl.

Strakapoud jižní. Foto: Lenka Hubáčková
Ptáci v Brně: koho zajímají meruňky a koho rumiště?

Pokud jste si až dosud – stejně jako autorka textu – mysleli, že nejběžnějším ptačím obyvatelem Brna je holub, jste na omylu. Konkrétně holub hřivnáč figuruje až na 10. místě žebříčku, zatímco nejznámější holub domácí se nevejde ani mezi nejčastější tři desítky ptačích druhů. Kdo je předběhl, s jakými druhy ptáků se můžeme ve městě setkat a kde? To v naší fotoreportáži přiblíží ornitolog Jan Sychra z Jihomoravské pobočky České společnosti ornitologické.

Foto: Cottonbro Studio, Pexels
Město kreativcům zaslíbené. Jak a proč je Brno podporuje?

Představte si, že se ocitnete v AZ kvízu a začnete obligátním K. „Jaké slovo souhrnně označuje profese typu návrhář nábytku, grafik, spisovatel a filmař?“ zeptá se moderátor Aleš Zbořil. Hrozí, že zaváháte hned u první otázky? Pak čtěte dál. Brno je totiž v podpoře KREATIVCŮ v České republice průkopníkem, a tak by byla škoda, kdybyste se právě kvůli tomuto pojmu neprobojovali až k bankomatu.

Vladimíra Blažková. Foto: Krajské ředitelství policie Jihomoravského kraje
Vladimíra Blažková: Člověk musí mít z koní respekt

Říká se, že nejkrásnější pohled na svět je z koňského hřbetu. Své o tom ví také Vladimíra Blažková, která to od dětské lásky ke koním dotáhla až na Mezinárodní policejní mistrovství České republiky v jízdě na koni. V kariéře ji nezastavil ani vážný úraz páteře, který utrpěla nijak překvapivě po pádu z koně. V rámci zmíněného turnaje, který již dvakrát vyhrála, se letos po třech letech představí brněnským fanouškům 10. června na Panské líše.

Nejnovější články

Víkend otevřených zahrad. Foto: Lipka
Víkend nabídne zářící ohňostroje i meditaci v zahradách

Než se v sobotu rozzáří nebe nad Prýglem prvním ohňostrojem Ignis Brunensis, stihnete toho v Brně hodně. Vyrazte třeba na představení Freš manéže, festivalu mladého cirkusu. Brnohraní zase svolává milovníky deskovek a karetních her do Lužánek. Klid i poznání najdete v zeleni Otevřených zahrad.

Ať je klima v Brně prima
Ekologie, poklad a divadlo v zoo? Ať je klima v Brně prima

Oslavy Mezinárodního dne životního prostředí vyvrcholí v pátek 9. června v Zoo Brno. Zábavný den rámuje soutěž Ať je klima v Brně prima. Dozvíte se zajímavosti o ekologii a životním prostředí a připraven je také bohatý program pro nejmenší.

Paleta dat, která najdete v letošním vydání Brno v číslech, je skutečně pestrobarevná. Zdroj: MMB
Tři sta slunečných dnů, šest set požárů, čtyři tisíce dětí. Jaká čísla definují Brno 2022?

Méně rozvodů, ale i méně dětí. Více slunečných dnů, více požárů, méně srážek. Nejen tyto závěry, ale hlavně přesná data přináší zpráva Brno v číslech, každoročně vydávaný souhrn dostupný na webu data.brno.cz. Kromě zajímavých infografik ale městští dataři mají ještě jedno eso v rukávu, díky kterému se lidé dozví víc o svém městě – šifrovací hru.

Veletrh prorodinných a seniorských organizací
Sraz v úterý u Jošta. Zveme všechny na Veletrh prorodinných a seniorských organizací

Vrchol Brněnských dní pro rodinu proběhne v úterý 13. června. Na Veletrhu prorodinných a seniorských organizací se seznámíte s činností společností působících v Brně v těchto odvětvích. Akci si užije díky bohatému doprovodnému programu celá rodina.