Brno a Bratislava se od sebe učí deset let. Partnerství oslaví Slovenské dny

  • 10. května 2022
  • 2 minuty čtení
(ral) – Dekádu partnerské spolupráce mezi Brnem a Bratislavou připomene v květnu série akcí, která zahrnuje třeba literární večer se slovenskými autory, folklorní vystoupení v Knihovně Jiřího Mahena nebo přednášku Obce Slováků v Brně o spisovateli Pavolu Országhovi Hviezdoslavovi, jehož jméno nese ulice ve Slatině.

Slovenské dny startují 10. května literárním večerem na Skleněné louce, ve kterém se českému publiku představí Laco Kerata a Marek Vadas. Hned na dvou místech, v budově spořitelny na Jánské a v Kině Art, se lidé seznámí s „art brut“, výtvarnými díly, která v Brně nebo Bratislavě vytvořili lidé s psychickými problémy nebo duševními poruchami. Chybět nebude ani symbolická ochutnávka ze slovenského folkloru i opravdová degustace slovenské kuchyně. Podrobnosti o akcích najdete v přiloženém programu. Nad jeho rámec si nenechte ujít ani zakončovací literární večer v Knihovně Jiřího Mahena na Kobližné, na němž vystoupí slovenský básník mladší generace Michal Tallo.

Deset let sdílení a inspirace

Partnerství Brna a Bratislavy stvrzené dohodou o spolupráci v květnu 2012 otevřelo možnosti ke sdílení řady příkladů dobré praxe. V Bratislavě převzali z Brna myšlenku RE-USE center, kam lidé odevzdají starší, ale stále funkční nábytek a vybavení domácnosti a jiní lidé si zase vyberou, co potřebují. Brněnští se zase byli v Bratislavě podívat například na to, jak slovenská metropole řeší parkování nebo bikesharing, zkušenosti se předávají i v oblasti bezpečnosti ve městě nebo třeba péče o seniory. Díky tomu, že jsou sídla podobně velká a mají obdobnou historickou a společenskou zkušenost, mohou úspěšně sdílet poznatky v oblasti místní správy. „Spolupráca s Brnom je momentálne najaktívnejšou a prakticky najvyužiteľnejšou v rámci medzinárodnej spolupráce Bratislavy,“ hodnotí slovenská strana. 

Dočtete se v Metropolitanu

Nenechte si ujít