Brno 2024: na jaře se otevřou vodojemy i Dům pro Julii

  • 06. února 2024
  • 5 minut čtení
  • Zuzana Gregorová

Roky se čtyřkou na konci vycházejí na výročí narození, úmrtí či vytvoření stěžejních děl významných českých skladatelů a hudebníků, namátkou Bedřicha Smetany, Antonína Dvořáka, Jiřího Šlitra nebo Karla Kryla. Proto nesou přízvisko roky české hudby. Další z nich je před námi – jak bude znít nejen v koncertních sálech, ale i v ulicích či pod nimi? Budou lidé a stroje na staveništích pracovat v harmonii? A neprasknou nám z různých uzavírek a omezení ušní bubínky?

Na Merhautově opraví most přes železnici

I letos se pracuje na úsecích velkého městského okruhu na Žabovřeské, Bauerově a Tomkově náměstí. Do konce roku by ale tamní silnice 1. třídy měly být průjezdné.

Nejbližší nová dopravní akce se dotkne především obyvatel Lesné a těch, kdo využívají tamní polikliniku. Vybuduje se nový most přes železniční trať na konci Merhautovy, silnice mezi křižovatkami s ulicemi Písečník a Studená bude od 14. února nejméně do konce června neprůjezdná. Úsek se dá objet po Okružní a třídě Generála Píky. Změní se rovněž vedení MHD, informace hledejte na webu dpmb.cz. Pěší budou moci koleje přejít po lávce.

Kdo jezdí přes Pisárky, může z okna tramvaje či trolejbusu sledovat stavbu vratné smyčky u zdejší vozovny. Dopravní podnik počítá s jejím dokončením o prázdninách. Řidiči tramvají ušetří čas a peníze díky tomu, že se nebudou při cestě z Bystrce jezdit otáčet až na Mendlovo náměstí. Smyčka navíc umožní vybudovat tramvajovou zastávku u připravované multifunkční haly vedle „zetka“.

V druhé půlce roku 2024 se chystá rekonstrukce kanalizace, vodovodu, tramvajové trati včetně zastávek, trolejového vedení či veřejného osvětlení na Údolní od Husovy po Úvoz. Údolní bude po tu dobu uzavřená.

Na podzim by pak řidiči mohli začít využívat parkovací dům na Šumavské.

Na Žlutém kopci přibudou dva pavilony

V lednu poklepem základních kamenů slavnostně odstartovala stavba dvou nových budov v Masarykově onkologickém ústavu (MOÚ) na Žlutém kopci. „Umožní to přesunout a rozšířit současné pracoviště onkologické prevence, genetiky a vzdělávání pacientů a vytvoří se nové prostory pro podpůrnou péči a klinický výzkum. Zvětší se také kapacita pro parkování,“ popsal ředitel MOÚ Marek Svoboda. Pavilony by měly sloužit veřejnosti od roku 2026. Investice do zkvalitnění péče o onkologicky nemocné se vyšplhá na miliardu korun poskytnutou z Národního plánu obnovy a státního rozpočtu.

V Masarykově onkologickém ústavu na Žlutém kopci se začaly stavět dvě nové budovy. Foto: Marie Schmerková

Po šesti letech letos vyvrcholí příprava centra dětské paliativní péče Dům pro Julii. Vyrůstá v blízkosti domova pro seniory na Kociánce, stavba skončí v dubnu, spuštění provozu je plánováno v půlce roku. V hospicu bude k dispozici zázemí pro těžce nemocné děti a jejich rodiny, ale i sociální pracovníci a další služby.

Dětský hospic Dům pro Julii je téměř hotový. Foto: Zdeněk Kolařík

V Holáskách se počítá s bydlením pro seniory i školkou

Město Brno by letos rádo začalo stavět dva domy pro seniory, hotové by měly být do dvou až tří let. V současné době se projektuje dokumentace pro provedení stavby a postupně se začíná připravovat zadávací dokumentace.

Jeden dům vznikne při ulici Vejrostově v Bystrci – počítá se tu se 32 jednopokojovými, 25 dvoupokojovými a 10 bezbariérovými byty, chybět nebude denní stacionář a odlehčovací služba. K objektu patří také pobytová zahrada s altánkem nebo jezírkem a budoucí obyvatele potěší i prostor pro jejich zahrádkářské aktivity.

Druhý dům vyroste na nezastavěných pozemcích městské části Brno-Tuřany nedaleko Holáseckých jezer. V plánu je 84 bytů, z toho 9 bezbariérových, v objektu by mohl být také společenský sál, který využijí i zdejší spolky, a ordinace lékaře. Seniorské bydlení v lokalitě doplní bytový dům soukromého investora se 78 byty a město tu počítá také s vybudováním dvoutřídní mateřské školy.

V polovině roku 2024 by měla být hotová rekonstrukce bytového domu na Hálkově 4, která začala loni v dubnu.

Rok ve znamení sportovních hal

Od loňského září se ve sportovním areálu na Vodově staví třetí hala pro míčové sporty, dokončená má být na jaře 2025.

O multifunkční hale na výstavišti už byla řeč. Jak jsou stavbaři s prací daleko tam? Těží a odváží zeminu a suť, zajišťují stavební jámu a připravují základové piloty. Postupně se překládá či buduje dešťová a splašková kanalizace, odvodnění budoucích parkovišť či přípojky vody. Montují se také věžové jeřáby. Podle smlouvy bude dostavěno na přelomu jara a léta 2026.

Před sezonou 2024/2025 se na městském fotbalovém stadionu na Srbské počítá s kompletní obnovou hlavní hrací plochy včetně výměny trávníku a rozšíření o plochy pro rozcvičování hráčů za brankami.

Po úpravě projektové dokumentace by měla být podána žádost o stavební povolení na první etapu sportovního areálu za Anthroposem, která bude zahrnovat spodní část plánovaného sportoviště a pozemky darované Ministerstvem obrany ČR.

Zkrátka nepřijdou ani atleti a cyklisté. Odhadem na konci března Kancelář architekta města Brna vypíše architektonickou jednofázovou užší soutěž o návrh další sportovní haly, která nahradí velodrom na výstavišti. Ten je nejstarší existující cyklistickou dráhou v Evropě a již neodpovídá standardům vrcholné cyklistiky. Závodníci na kolech se budou o novou halu dělit s atlety, ti jiné kryté sportoviště v Brně nemají.

Janáček slaví, sál se už skoro staví

S novou turistickou sezonou se plánuje finální otevření vodojemů na Žlutém kopci, rovněž na jaře skončí rekonstrukce sálu Břetislava Bakaly a zbystřit by měli i milovníci hudby – podle předpokladu ve stejném období by měla být podepsána smlouva se zhotovitelem Janáčkova kulturního centra.

Nový koncertní sál se špičkovými parametry vyroste na rohu Besední a Veselé. Bude mít kapacitu 1 200 míst a přiláká jak domácí, tak mezinárodní publikum. Pokud se něco nezadrhne, otevře se v roce 2027. Pak by se sem mohl přesunout mimo jiné mezinárodní operní a hudební festival Janáček Brno konaný k poctě světoznámého skladatele, který by letos oslavil 170. narozeniny (a dožil by se přibližně poloviny věku ústřední postavy své opery Věc Makropulos, kterou mimochodem na letošní ročník festivalu v listopadu přiveze berlínská Staatsoper Unter den Linden).

 

Vrcholí památková obnova Arnoldovy vily v Černých Polích, zájemci si ji nyní projdou při mimořádných prohlídkách a od dubna bude přístupná výstava o dějinách židovského obyvatelstva v Brně a historii samotného domu a tamní vilové kolonie. A od května se propojí zahrady Arnoldovy i Löw-Beerovy vily a vily Tugendhat.

 

Dočtete se v Metropolitanu

Nenechte si ujít