Brno 2023: do života města vpluly nové bazény i sochy - Tiskový servis

Brno 2023: do života města vpluly nové bazény i sochy

  • 05. ledna 2024
  • 5 minut čtení
  • Tiskové středisko MMB

Pokud bydlíte na okraji Brna a do centra se běžně nepodíváte, měli byste udělat výjimku. A svézt se tam ideálně tramvají číslo 1. Rok 2023 totiž přinesl hned několik změn, které zahlédnete právě z okna „jedničky“. Soupravy na trase z Bystrce a zpátky projíždí novým tramvajovým tunelem a po své cestě míjejí opravené Mendlovo náměstí s novou sochou Hrachovina i park na Moravském náměstí, který se loni zaskvěl v plné kráse. Co dalšího se ještě v Brně událo?

Park na Moravském náměstí. Foto: Pavel Gabzdyl
Park na Moravském náměstí. Foto: Pavel Gabzdyl

Vznikají opatření proti povodním i kolonám

První cestující se svezli v květnu 2023 novým tramvajovým tunelem podél Velkého městského okruhu Žabovřeská. Sportovci a rekreační plavci pak netrpělivě vyhlíželi den, kdy se otevřou brány nového plaveckého komplexu za Lužánkami. Stalo se tak v listopadu a nejviditelnější změnou byla přístavba k dosavadnímu stadionu s oblíbenou padesátkou. V nové budově vznikly dva bazény – větší pětadvacetimetrový s osmi drahami a menší šestnáctimetrový, který slouží dětem a pro výuku plavání.

Další projekty se loni začaly realizovat nebo úspěšně pokračovaly. Poblíž výškových budov na Šumavské odstartovaly práce na očekávaném parkovacím domě a přilehlém parkovišti. V Pisárkách se buduje vratná tramvajová smyčka a na výstavišti multifunkční hala ARENA Brno. Stavbaři neopouštějí úseky velkého městského okruhu na Žabovřeské, Tomkově náměstí, Rokytově ani Bauerově. Čilý stavební ruch panuje i v případě protipovodňových opatření na Svratce v úseku od Riviéry po viadukt na Uhelné ulici. A na začátku loňského prosince se podařilo získat územní rozhodnutí pro prodloužení tramvajové trati na Kamechy.

Rezidentní parkování se rozšířilo do dalších oblastí: přibyly Červený kopec, Polní, Jílová, Cimburkova, Lerchova, Viniční, Rezkova, Neumannova, Žlutý kopec, Pšeník a Dvorského. V nedávno ukončené cyklistické sezoně pak město opět podpořilo sdílená kola. Díky tomu se na nich mohli lidé dvakrát denně po dobu až 30 minut svézt zcela zdarma.

Mendlovu náměstí vévodí Hrachovina

V loňském roce se podařilo dokončit několik významných projektů ve veřejném prostoru. Rekonstrukci Mendlova náměstí korunovalo v únoru odhalení sochy Hrachovina od Jaromíra Garguláka, která tento přestupní uzel zdobí a hravě zve do tajemného světa genetiky.

Socha Hrachovina na Mendlově náměstí. Foto: Marie Schmerková

Debatu, jak může vypadat osvěžení ve městě, otevřely nové vodní prvky na Dominikánském náměstí od Tomáše Pavlackého a Michaela Gabriela. Tři kužely vypouštějící vodu nebo vodní mlhu doslova otřásly Brnem.

V plné kráse se zaskvěl park na Moravském náměstí, který zaujal i krajinářské odborníky, již ho vyhlásili parkem roku 2023. Centrální vodní plocha se v zimě poprvé proměnila v kluziště. To je v provozu každý den od 10 do 21 hodin, a pokud to počasí dovolí, bude otevřené minimálně do konce února.

Po roční opravě se otevřela velká obřadní síň na Ústředním hřbitově v Brně. Na židenickém hřbitově přibyla rozptylová loučka a kolumbárium a rekonstrukcí prošel i domek obřadníka na pohřebišti v Králově Poli.

Průkopníkem v třídění odpadů

Ani ne rok od zahájení stavby spustilo Brno jako první v České republice automatickou třídicí linku na odpad. Díky tomu je městská společnost SAKO Brno schopná k recyklaci připravit mnohem větší poměr plastů, které lidé vytřídí do žlutých kontejnerů. Třídicí linka díky optickým senzorům dokáže rozsortýrovat třeba PET lahve podle barvy, magnetické separátory vytáhnou z odpadu kovy (včetně těch běžně nemagnetických, takže i s hliníkem šup do žlutého kontejneru).

Třídicí linka SAKO Brno. Foto: KPA One

V areálu na Jedovnické navíc vzniklo největší sběrné středisko odpadů na Moravě. Místo v něm našel také další Re-Use point, kam se dají odložit nepotřebné, ale stále funkční věci. Kdo si je odsud za symbolický poplatek zase odnese, přispěje na zeleň ve městě. Tahle idea už v Brně funguje sedm let.

Bydlení: stavíme, rekonstruujeme, projektujeme

Už před několika lety se Brno ve své strategii bydlení zavázalo, že udrží poměr svého bytového fondu vůči ostatním bytům na hodnotě 15 procent. Aby tento slib nezůstal jen na papíře, musí město stále pokračovat ve výstavbě – tak jako soukromí developeři. V roce 2023 se podařilo dokončit bytový komplex s 15 novými jednotkami pro seniory na Bedřichovické ve Slatině.

Zároveň se město stará o svůj aktuální bytový fond, který čítá na 28 tisíc jednotek. Většinu mají ve správě městské části, ale když přijde na kompletní rekonstrukce bytových domů, vstupuje do hry zpravidla celoměstský rozpočet. Takhle se loni dočkala opravy a rozšíření budova na Vranovské, kde je místo původních 16 bytů nyní 22, a na Křenové, kde se počet bytů zvýšil z 5 na 12.

Stále se pracuje i na projektu družstevního bydlení. Nejdál je příprava lokality na Kamenném vrchu, pro kterou získalo město územní rozhodnutí a z přihlášených zájemců vylosovalo budoucí družstevníky. Info o všech formách bydlení hledejte na webu bydleni.brno.cz. 

Nadační fond a azylový dům pomáhají už 30 let

V sociální oblasti jsme v loňském roce oslavili dvě pozoruhodná výročí. Brněnský Sociální nadační fond si připomněl 30 let svého působení. Soustředí se na pomoc jednotlivcům a rodinám, kteří se ocitli v těžké životní situaci, i neziskovým organizacím zabývajícím se různými druhy podpory v Brně a Jihomoravském kraji.

Stejně dlouho jako Sociální nadační fond existuje také azylový dům na Celní. Ten je jedinečný především tím, že se na něj mohou obracet lidé v krizi už od 15 let. Navíc funguje na dobrovolné bázi – pobyt zde není předepsán žádným orgánem, ale tamní obyvatelé chtějí změnit svůj život sami. Azylový dům funguje také jako přestupní stanice pro mladé dospělé odcházející z dětských domovů a jiných ústavů.

Průmysl vystřídalo umění

V roce 2023 se dvakrát konalo Brněnské kulturní fórum. Tato platforma vede zdejší kulturu k diskusi a strategickému plánování. První setkání se zabývalo kulturní infrastrukturou ve městě a na druhém se debatovalo o přístupnosti brněnské kultury a jejím otevírání pro co nejširší diváctvo a posluchačstvo.

Co se týče kulturní infrastruktury, za zmínku stojí nové městské zkušebny a ateliéry ZET9 v Líšni. Unikátní pilotní projekt je výsledkem spolupráce města Brna a společnosti CTP, která postupně revitalizuje průmyslový areál, v němž sídlí i Zetor, a jednu z původních budov poskytla k dočasnému využití nezřizované kulturní scéně. O provoz se stará TIC Brno. 27 místností je k vypůjčení pouze za náklady spojené s užíváním prostor.

Mezi další významné události patřila také oslava jubilea Besedního domu, sídla Filharmonie Brno, který si v roce 2023 připomněl rovných 150 let svého fungování.

Další články z rubriky