Přeskočit na obsah

Brněnští umělci ze Sdružení Q slaví půlstoletí

05. září 2018 2 minuty čtení
(mak) – Ve čtvrtek 6. září se v Křížové chodbě a Rajské zahradě Nové radnice uskuteční vernisáž výstavy Quinquaginta – Půl století s Q 1968–2018, kterou si brněnští umělci nadělili k 50. výročí existence svého sdružení.

Sdružení Q, jež vzniklo na podzim roku 1968, nemá u nás – a nejen u nás – obdobu, protože pod jednou střechou spojilo umělce všech oborů a umožňuje jim vlastní tvorbu obohacovat vzájemnými kontakty. Jeho název vymyslel Ludvík Kundera, podle něhož tímto písmenem začínají četné latinské tázací částice.

„Členové sekcí výtvarné a architektonické, literární, divadelní a hudební prezentují svou činnost široké veřejnosti formou výstav, koncertů, literárních pořadů, vydávání almanachů a podobně, což letos vrcholí souborem akcí, které jsme připravili k jubileu Sdružení Q,“ uvedla akademická malířka Zdena Höhmová, autorka koncepce výstavy.

Jádrem expozice v Křížové chodbě je prezentace výtvarných děl současných členů sdružení a pocta jeho již nežijícím zakladatelům. „Díla Bohdana Laciny, Bohumíra Matala, Jana Rajlicha st., Viléma Reichmanna, Miroslava Šimordy, Jiřího Marka a dalších nám zapůjčilo Muzeum města Brna. Kromě této instituce jsme na přípravě expozice spolupracovali také s Moravským zemským muzeem, Moravskou zemskou knihovnou a Janáčkovou akademií múzických umění. A podporou nám poskytly Jihomoravský kraj i město Brno,“ dodala Zdena Höhmová. Kromě výtvarných děl uvidí návštěvníci také dokumenty z historie SQ, fotografie, ukázky architektonické, literární, divadelní a hudební tvorby členů SQ a další artefakty. 

Hlavní výstava Quinquaginta – Půl století s Q 1968–2018 na Nové radnici v Brně potrvá do 25. září 2018 a bude zdarma přístupná ve všední dny kromě pondělí vždy od 10 do 18 hodin a o víkendu od 10 do 17 hodin. Na ni pak ve dnech 2. října – 25. listopadu 2018 naváže dokumentační výstava Půl století se Sdružením Q 1968–2018 v Moravské zemské knihovně na Kounicově, kde bude připraveno několik podvečerů z tvorby členů Sdružení Q. K výročí byl také vydán 12. almanach Sdružení Q, který je zároveň i katalogem obou výstav.

Mohlo by vás dále zajímat

Vodojemy na Žlutém kopci budou od podzimu přístupné veřejnosti. Foto: Zdeněk Kolařík
Vyšel zářijový Brněnský metropolitan

Tento týden najdete ve svých schránkách nový Brněnský metropolitan. Na podzim se pro návštěvníky otevřou vodojemy na Žlutém kopci, na jejich historii a současnost jsme se proto zeptali hned dvou odborníků. V hlavním tématu čísla se zaměřujeme na obecní bydlení a fotoreportáž představí projekt Příběhy našich sousedů. Historie se pak vrací ke kořenům brněnského Centra experimentálního divadla, které si připomíná 30 let existence.

Nejnovější články

Hlasy jsou sečteny. V Brně přišlo k volbám 41,9 % oprávněných voličů. Foto: Z. Kolařík
Hlasy jsou sečteny. V Brně přišlo ke komunálním volbám 41,9 % oprávněných voličů

V průběhu pátku a soboty lidé po celé České republice volili své zástupce do vedení měst a obcí. V Brně přišlo do 352 volebních místností odevzdat svůj hlas 41,9 % oprávněných voličů. Ve dvou obvodech Brňané také vybírali nové senátory či senátorky. V těchto volbách se rozhodlo podpořit některého z kandidátů 44,78 % voličů.

Zahájení festivalu Serial Killer
Víkendové tipy: Utíkejte třeba do Björnsonova sadu nebo Kamennou kolonií

Seriálová smršť dorazila do Brna: nevynechejte Serial Killer a jeho výjimečný doprovodný program. Nejen děti si užijí Zvířátkiádu v Björnsonově sadu nebo fretčí olympiádu na jejich mezinárodní výstavě. Běžci si zazávodí na Podzimním běhu Kamenkou. A Feministická konference řeší aktuální problémy genderu.

Na Bratislavské vznikl nový bytový dům s třiadvaceti jednotkami, foto: Z. Kolařík
Na Bratislavské vznikl nový bytový dům s třiadvaceti jednotkami

Startovací, bezbariérové i samoživitelské – takový charakter mají byty, které město postavilo v proluce na Bratislavské. Kolaudace bytového domu se očekává v říjnu.

Praktické informace k volbám do zastupitelstev obcí a Senátu
Praktické informace k volbám do zastupitelstev obcí a Senátu

V Brně se po čtyřech letech obmění zastupitelstva města a městských částí. Zároveň Brňané zvolí do Senátu dva zástupce, a to za volební obvody č. 55 a 58. Termín voleb je 23. a 24. září, případné druhé kolo senátních voleb bude o týden později.

Volby začínají v pátek 23. září ve 14 hodin. V tento den je možno hlasovat do 22 hodin. V sobotu 24. září jsou volební místnosti otevřeny od 8 do 14 hodin. Každý volič hlasuje osobně, zastoupení není dovoleno.