Brněnští strážníci si po Novém roce přilepší až o 4 000 korun

  • 20. září 2017
  • 2 minuty čtení
(ral) - Brněnští radní včera odsouhlasili navýšení rozpočtu Městské policie Brno pro příští rok, a to o 40 milionů korun. Finanční injekce bude využita na platy strážníků, zejména na rizikové příplatky, ale také na osobní ohodnocení nebo příplatky za vedení.

 „Jsme v situaci, kdy bychom potřebovali stabilizovat počty strážníků, a místo toho se nám nedařilo často udržet ani ty stávající, protože jsme nemohli konkurovat lukrativnějším nástupním podmínkám v jiných bezpečnostních složkách. Pro zájemce o tyto profese bylo výrazně výhodnější stát se například státním policistou než nastoupit k městské policii,“ uvedl primátor města Brna Petr Vokřál, který ze zákona zastává také funkci velitele městské policie.

Na platy strážníků bude mít vliv i rozhodnutí vlády z minulého týdne, kdy bylo odsouhlaseno zvýšení platů státních zaměstnanců od 1. listopadu. „K přislíbenému navýšení peněz od vlády, které bude dělat přibližně 30 milionů korun ročně, jsme z rozpočtu města přidali dalších 40 milionů. Celkově tedy na platy strážníků poputuje oproti současnosti 70 milionů korun navíc,“ upřesnil první náměstek primátora Petr Hladík.

Jak Hladík dále uvedl, jen příspěvek od města by se měl projevit na platu jednoho strážníka zhruba čtyřtisícovým nárůstem. Od zvýšení platů si město slibuje větší motivaci pro zájemce o práci u městské policie. S jejich nedostatkem se vyrovnává delší dobu, už na jaře letošního roku proto zavedlo 50tisícový náborový příspěvek.

V současnosti jsou mzdy strážníků ve srovnání s policisty řádově o několik tisíc nižší. Zatímco u městské policie získá strážník po dvou letech praxe průměrně dvacet tisíc korun hrubého, u státní policie je to asi 27 tisíc korun. Po Novém roce by se tento rozdíl měl snížit zhruba o 50 procent. Zároveň se platy brněnských strážníků přiblíží celorepublikovému průměru hrubé mzdy, který v současnosti představuje 27 220 korun. Na tuto výši dnes strážník v Brně dosáhne až po dvanácti letech služby, kdežto příští rok by se tato doba měla snížit rovněž asi o polovinu.

„Jsem velice rád, že Rada města Brna učinila první krok nezbytný k navýšení mzdových prostředků. Díky těmto financím se výrazně zvýší naše schopnost obstát na trhu práce mezi dalšími bezpečnostními složkami, které neustále hledají uchazeče. Zvýšení platů přispěje také k udržení zkušených strážníků," doplnil ředitel Městské policie Brno Luboš Oprchal.

Dočtete se v Metropolitanu

Nenechte si ujít