Přeskočit na obsah

Brněnští strážníci si po Novém roce přilepší až o 4 000 korun

20. září 2017 2 minuty čtení
(ral) - Brněnští radní včera odsouhlasili navýšení rozpočtu Městské policie Brno pro příští rok, a to o 40 milionů korun. Finanční injekce bude využita na platy strážníků, zejména na rizikové příplatky, ale také na osobní ohodnocení nebo příplatky za vedení.

 „Jsme v situaci, kdy bychom potřebovali stabilizovat počty strážníků, a místo toho se nám nedařilo často udržet ani ty stávající, protože jsme nemohli konkurovat lukrativnějším nástupním podmínkám v jiných bezpečnostních složkách. Pro zájemce o tyto profese bylo výrazně výhodnější stát se například státním policistou než nastoupit k městské policii,“ uvedl primátor města Brna Petr Vokřál, který ze zákona zastává také funkci velitele městské policie.

Na platy strážníků bude mít vliv i rozhodnutí vlády z minulého týdne, kdy bylo odsouhlaseno zvýšení platů státních zaměstnanců od 1. listopadu. „K přislíbenému navýšení peněz od vlády, které bude dělat přibližně 30 milionů korun ročně, jsme z rozpočtu města přidali dalších 40 milionů. Celkově tedy na platy strážníků poputuje oproti současnosti 70 milionů korun navíc,“ upřesnil první náměstek primátora Petr Hladík.

Jak Hladík dále uvedl, jen příspěvek od města by se měl projevit na platu jednoho strážníka zhruba čtyřtisícovým nárůstem. Od zvýšení platů si město slibuje větší motivaci pro zájemce o práci u městské policie. S jejich nedostatkem se vyrovnává delší dobu, už na jaře letošního roku proto zavedlo 50tisícový náborový příspěvek.

V současnosti jsou mzdy strážníků ve srovnání s policisty řádově o několik tisíc nižší. Zatímco u městské policie získá strážník po dvou letech praxe průměrně dvacet tisíc korun hrubého, u státní policie je to asi 27 tisíc korun. Po Novém roce by se tento rozdíl měl snížit zhruba o 50 procent. Zároveň se platy brněnských strážníků přiblíží celorepublikovému průměru hrubé mzdy, který v současnosti představuje 27 220 korun. Na tuto výši dnes strážník v Brně dosáhne až po dvanácti letech služby, kdežto příští rok by se tato doba měla snížit rovněž asi o polovinu.

„Jsem velice rád, že Rada města Brna učinila první krok nezbytný k navýšení mzdových prostředků. Díky těmto financím se výrazně zvýší naše schopnost obstát na trhu práce mezi dalšími bezpečnostními složkami, které neustále hledají uchazeče. Zvýšení platů přispěje také k udržení zkušených strážníků," doplnil ředitel Městské policie Brno Luboš Oprchal.

Mohlo by vás dále zajímat

Solární panely na střechách městských bytových domů na Vojtově 7 a 9. Foto: SAKO Brno
Kam kráčíš, Brno? Za lepším hospodařením s energií i odpadem

Dlouhodobější snaha města Brna o snižování emisí se loni potkala s celospolečenským úsilím o hospodárné nakládání s energiemi (hlavně plynem) a využívání obnovitelných zdrojů. To do budoucna povede k větší energetické soběstačnosti města i země. Závěr seriálu o akčním plánu strategie #brno2050 tedy nemůže být aktuálnější, v tomto měsíci se totiž podíváme na tematickou oblast Zdroje.

Adam Ondra a jeho volný přelez Macochy. Foto: © Adam Ondra, autor: Petr Chodura
Triumfy brněnského sportu v roce 2022

Sport je plný emocí. Někdy přináší triumfální výhry, jindy kruté prohry. Z těch prvních se ale Brňané loni naštěstí radovali mnohem častěji. Na které úspěchy roku 2022 budou dějiny brněnského sportu ještě dlouhá léta vzpomínat? Pojďme si je v teple a u šálku horké čokolády společně připomenout.

Sune Frederiksen. Foto: Zdeněk Kolařík
Sune Frederiksen: Na mistrovství světa bude mít šanci každý

Český reprezentační trenér a cizinec. Pražák a hráč Brna. Sune Frederiksen je mužem zajímavých kontrastů, ale jedna věc je neoddiskutovatelná – v srdci je především hráč a nadšený milovník curlingu. Loni si v roli kouče připsal už jeden zajímavý triumf, když jeho svěřenci vyhráli mistrovství světa skupiny B, a v březnu zamíří na šampionát elit do Vancouveru.

Už od podzimu 2021 si lidé na jižní Moravě mohli prohlédnout zmenšeninu exponátu, který se pak v březnu představil návštěvníkům Všeobecné světové výstavy Expo v Dubaji. Prezentace v českém pavilonu se speciální průchozí projekční stěnou imitující vlákna DNA a mikrosvět přiblížila Gregora Johanna Mendela a jeho přínos světu. A také zvala diváky do jeho působiště, kde byly položeny základy genetiky  do Brna. Foto: Hvězdárna a planetárium Brno
Komiks, stezka, seriál i skleník. Co přinesl rok Mendela?

Kdo měl v průběhu roku 2022 oči otevřené, nemohl jméno Mendel přehlédnout. Na oslavu 200. výročí narození vědce a opata starobrněnského kláštera se Brno poctivě připravovalo, městská správa, univerzity, muzea a další instituce připravily řadu aktivit, jen škoda, že zlatý hřeb oslav – dokončení Mendlova náměstí a instalace sochy Hrachovina – přijde na řadu až letos. Připravili jsme pro vás malou ochutnávku z onoho roku ve znamení zeleného hrášku.

Nejnovější články

Instalace Lightness v Uměleckoprůmyslovém muzeu. Foto: MMB
Drama se o víkendu chystá pod košem a Stará radnice poodkrývá svá zákoutí

Pracovní týden dospěl do cílové rovinky, už jen přetrhnout pomyslnou cílovou pásku a je tu víkend. Můžete ho strávit třeba v Technickém muzeu na výstavě věnující se autoklubům. Zblízka poznáte Starou radnici na prohlídce a rozloučení se chystá v Moravské galerii s instalací Lightness.  

Za rok 2022 bylo Cenou města Brna oceněno 14 osobností.
Cenu města Brna získalo 14 osobností

Primátorka města Brna Markéta Vaňková předala Cenu města Brna za rok 2022 dvanácti osobnostem. Vladimír Koudelka a Bohumil Samek byli oceněni in memoriam. Ceremoniál se uskutečnil v úterý 24. ledna 2023 v Zastupitelském sále na Nové radnici.

Na lednovém zasedání schválili zastupitelé dotace do sportu, kultury či sociálních služeb
Na lednovém zasedání schválili zastupitelé dotace do sportu, kultury či sociálních služeb

Poprvé se v roce 2023 zastupitelé sešli v úterý 24. ledna. Na programu měli více než 80 bodů. Ty se týkaly například dotací na podporu vytváření zelených střech, na provoz sportovišť, další peníze pomohou kulturním organizacím nebo neziskovým organizacím působícím v sociální sféře.

Solární panely na střechách městských bytových domů na Vojtově 7 a 9. Foto: SAKO Brno
Kam kráčíš, Brno? Za lepším hospodařením s energií i odpadem

Dlouhodobější snaha města Brna o snižování emisí se loni potkala s celospolečenským úsilím o hospodárné nakládání s energiemi (hlavně plynem) a využívání obnovitelných zdrojů. To do budoucna povede k větší energetické soběstačnosti města i země. Závěr seriálu o akčním plánu strategie #brno2050 tedy nemůže být aktuálnější, v tomto měsíci se totiž podíváme na tematickou oblast Zdroje.