Přeskočit na obsah

Brněnští strážníci si po Novém roce přilepší až o 4 000 korun

20. září 2017 2 minuty čtení
(ral) - Brněnští radní včera odsouhlasili navýšení rozpočtu Městské policie Brno pro příští rok, a to o 40 milionů korun. Finanční injekce bude využita na platy strážníků, zejména na rizikové příplatky, ale také na osobní ohodnocení nebo příplatky za vedení.

 „Jsme v situaci, kdy bychom potřebovali stabilizovat počty strážníků, a místo toho se nám nedařilo často udržet ani ty stávající, protože jsme nemohli konkurovat lukrativnějším nástupním podmínkám v jiných bezpečnostních složkách. Pro zájemce o tyto profese bylo výrazně výhodnější stát se například státním policistou než nastoupit k městské policii,“ uvedl primátor města Brna Petr Vokřál, který ze zákona zastává také funkci velitele městské policie.

Na platy strážníků bude mít vliv i rozhodnutí vlády z minulého týdne, kdy bylo odsouhlaseno zvýšení platů státních zaměstnanců od 1. listopadu. „K přislíbenému navýšení peněz od vlády, které bude dělat přibližně 30 milionů korun ročně, jsme z rozpočtu města přidali dalších 40 milionů. Celkově tedy na platy strážníků poputuje oproti současnosti 70 milionů korun navíc,“ upřesnil první náměstek primátora Petr Hladík.

Jak Hladík dále uvedl, jen příspěvek od města by se měl projevit na platu jednoho strážníka zhruba čtyřtisícovým nárůstem. Od zvýšení platů si město slibuje větší motivaci pro zájemce o práci u městské policie. S jejich nedostatkem se vyrovnává delší dobu, už na jaře letošního roku proto zavedlo 50tisícový náborový příspěvek.

V současnosti jsou mzdy strážníků ve srovnání s policisty řádově o několik tisíc nižší. Zatímco u městské policie získá strážník po dvou letech praxe průměrně dvacet tisíc korun hrubého, u státní policie je to asi 27 tisíc korun. Po Novém roce by se tento rozdíl měl snížit zhruba o 50 procent. Zároveň se platy brněnských strážníků přiblíží celorepublikovému průměru hrubé mzdy, který v současnosti představuje 27 220 korun. Na tuto výši dnes strážník v Brně dosáhne až po dvanácti letech služby, kdežto příští rok by se tato doba měla snížit rovněž asi o polovinu.

„Jsem velice rád, že Rada města Brna učinila první krok nezbytný k navýšení mzdových prostředků. Díky těmto financím se výrazně zvýší naše schopnost obstát na trhu práce mezi dalšími bezpečnostními složkami, které neustále hledají uchazeče. Zvýšení platů přispěje také k udržení zkušených strážníků," doplnil ředitel Městské policie Brno Luboš Oprchal.

Mohlo by vás dále zajímat

Nové wellness centrum na Kraví hoře. Foto: Marie Schmerková
Vyšel říjnový Brněnský metropolitan

Tento týden najdete ve svých schránkách aktuální Brněnský metropolitan. Dočtete se o nedávno dostavěném wellness centru na Kraví hoře i o novém způsobu třídění kovů do žlutých kontejnerů na plast. Do testovacího provozu vstoupila nová tramvajová trať do kampusu. A vodojemy na Žlutém kopci hlásí otevřeno, vstupenky jsou k mání i online.

Vodojemy na Žlutém kopci budou od podzimu přístupné veřejnosti. Foto: Zdeněk Kolařík
Vyšel zářijový Brněnský metropolitan

Tento týden najdete ve svých schránkách nový Brněnský metropolitan. Na podzim se pro návštěvníky otevřou vodojemy na Žlutém kopci, na jejich historii a současnost jsme se proto zeptali hned dvou odborníků. V hlavním tématu čísla se zaměřujeme na obecní bydlení a fotoreportáž představí projekt Příběhy našich sousedů. Historie se pak vrací ke kořenům brněnského Centra experimentálního divadla, které si připomíná 30 let existence.

Nejnovější články

Noc vědců
O víkendu bude rušno na divadelních scénách, ve vědeckých laboratořích i na sportovištích

Sport, móda, kultura, tradice, to vše najdete zabalené v jednom víkendu – v tom, který právě přichází. Láká vás proniknout do útrob divadla – nevynechejte 30 let CEDu. Podstatu a tajemství všech pěti lidských smyslů můžete odhalit při Noci vědců. Hodová zábava roztančí Novou Zbrojovku a sportovní fanoušci by neměli vynechat 5. kolo Českého poháru basketbalu na vozíku.

Ve dvou brněnských obvodech lidé zvolí své senátory
Ve dvou brněnských obvodech lidé zvolí své senátory

Druhé kolo senátních voleb se uskuteční v pátek 30. září a 1. října 2022. V Brně se to týká dvou volebních obvodů, a to č. 55 a 58.

Volební místnosti se otevřou v pátek ve 14 hodin, odevzdat hlas mohou oprávnění voliči do 22 hodin. V sobotu bude hlasování probíhat od 8 do 14 hodin.

V oblasti u výškových budov na Šumavské vznikne 613 nových parkovacích míst. Vizualizace: Atelier Kristen
Město zná zhotovitele parkovacího domu na Šumavské

Parkoviště, parkovací dům i vodní prvek u výškových budov na Šumavské postaví společnost STRABAG. Brněnští radní ji vybrali na posledním zasedání jako zhotovitele projektu na tzv. Akademickém náměstí. Na stavební práce má 14 měsíců.

Oslavy 30. výročí Centra experimentálního divadla
Brněnská hra s experimentem. CED slaví třicetiny

Divadlo je jako umělecká forma jedinečné v nekonečnosti možností svého vyjádření. V Brně máme navíc privilegium – jsme už 30 let svědky, diváky a účastníky velmi aktivního „osahávání hranic“ divadla. A to vše díky Centru experimentálního divadla, známému také pod zkratkou CED.