Přeskočit na obsah

Brněnští expati pomohou s hledáním zahraničních talentů

23. února 2022
Zastupitelé se na svém příštím zasedání budou zabývat poskytnutím individuálních neinvestičních dotací ve výši 579 tisíc obchodní společnosti VIP park.cz, s. r. o., jak jim dnes doporučili radní. Tato dotace pak případně bude využita na propojení Brna a zde žijících expatů s potenciálními investory a talenty v kreativních profesích v zahraničí.

Společnost VIP park.cz, s. r. o., se obrátila na statutární město Brno s žádostí o individuální neinvestiční dotaci na zajištění projektu „Brno ambassadors“ ve výši 579 000 Kč.

Jedná se o projekt podpory propojování města Brna a rozvoj vztahů s vysoce kvalifikovanými expaty, potenciálními investory a talenty v kreativních profesích v zahraničí v návaznosti na Regionální inovační strategii a posilování konkurenceschopnosti. Východiskem projektu je, že nejefektivnější formou etablování
města v zahraničním povědomí je využití cizinců spokojeně žijících v Brně a jejich sítě kontaktů v daných regionech a také příkladů mezinárodně úspěšných firem, které v Brně vznikly.

„Cílem projektu je propojení brněnského regionu jako atraktivní destinace pro relokaci zahraničních talentů, případně pro mezinárodní spolupráci firem a institucí v návaznosti na Regionální inovační strategii a posilování konkurenceschopnosti města. Chytrý networking a rozvoj vztahů v zahraničí mezi expaty, potenciálními investory a talenty v kreativních profesích má vést k většímu zájmu o zahraniční investice a život v Brně, což
intenzivněji zapojí město do mezinárodní spolupráce a v nastávající ekonomické krizi přinese nepřímý ekonomický efekt,“
uvedl náměstek brněnské primátorky Tomáš Koláčný.

Projekt má několik aktivit:
BRNO AMBASSADORS
V prvním roce je záměrem vybrat prvních 10–20 osobností z různých zemí (komunikativní osoby s rozsáhlou sítí kontaktů, které už mají k Brnu citovou vazbu a upřímný zájem i schopnosti prezentovat region v zahraničí) a nastavit komunikační pravidla s vyváženým poměrem mezi jejich povinnostmi a benefity. Je tedy zaměřen na pečlivě vybranou komunitu expatů (cílově desítky), kteří mají komunikovat primárně do zahraničí.

BUSINESS SUCCESS STORIES
Rozšíření série podnikatelských příběhů mezinárodně úspěšných firem vzniklých v Brně (v angličtině). Série je určena primárně pro podnikatele a investory. Používá jednotnou strukturu a business jazyk, přičemž zahrnuje i finanční indikátory, viz tabulka na závěr každého dílu. Cílem je ukázat město jako atraktivní prostředí pro vznik dalších úspěšných firem a inovačních projektů.

Doplňkovou částí projektu je také aktivní účast na jednáních integrační platformy, pracovních schůzkách ke Strategii integraci cizinců v Brně a komunikace jejich výstupů vůči ambasadorům, zapojeným firmám a brněnské veřejnosti. Plus příležitostné publikace o dopadech zahraničního dění v oblasti migrace a integrace na náš region v médiích.

Mgr. Kateřina Gardoňová
Tiskové středisko MMB
tel.: +420 542 172 466
mobil: +420 602 595 170
e-mail: tis@brno.czNejnovější tiskové zprávy

Cestovní ruch proberou koncem dubna v Brně odborníci z celého světa. Uskuteční se Czechia Travel Trade Day

Do konce března se mohou tuzemští podnikatelé v cestovním ruchu a organizace destinačního managementu přihlásit na Czechia Travel Trade Day. Jedna z největších tuzemských akcí na podporu incomingu se uskuteční 24. a 25. dubna v Brně pod záštitou a za účasti ministra pro místní rozvoj Ivana Bartoše. 

Brno podporuje inovátory i výzkumníky z jihu Moravy. Ti mohou získat granty – startuje další výzva programu Prototypuj a ověřuj

Lokátory pro freeridery, vylepšení zubního implantátu a inovativní polymer – to jsou příklady projektů, které v loňském roce získaly podporu z programu Prototypuj a ověřuj. Město Brno prostřednictvím inovační agentury JIC nyní otevírá novou výzvu. Od 27.  března do 5. května do něj mohou inovátoři z jižní Moravy hlásit své projekty a získat až 800 tisíc korun.

V Pisárkách se naplno rozjely práce na stavbě vratné smyčky. První tramvaje po ní do vozovny vjedou příští rok v létě

Dopravní podnik města Brna začal s třetí etapou modernizace vozovny v Pisárkách. Během následujících 17 měsíců zde dělníci vybudují vratnou smyčku. Ta umožní otáčení tramvají a zároveň snadnější odbavení návštěvníků budoucí multifunkční haly, která má vyrůst v západní části brněnského výstaviště.  

Bytový fond se rozrostl o dvanáct sociálních a bezbariérových bytů

Namísto původních pěti bytových jednotek na Křenové 47, které byly v nevyhovujícím až havarijním stavu, se jich díky dvaceti měsícům prací ve stejném bytovém domě, zrenovovaném a obohaceném o nástavbu, nyní nachází dvanáct. Sloužit budou pro osoby se sníženou pohyblivostí nebo s nízkými příjmy.