Přeskočit na obsah

Brněnský víkend rozsvítí ohňostroje. Nabídne ale i dobré jídlo, tanec a syntézu

26. května 2017 2 minuty čtení
(bim) - Dnešek se ponese v duchu tance a pohybu na soutěži Česko se hýbe. Festival Meeting Brno nabídne Piknikfest, který bude pokračovat i v sobotu. Večer pak ohňostroje nad hradem Špilberk zahájí každoroční přehlídku Ignis Brunensis a v neděli se uskuteční pietní shromáždění k uctění památky Edvarda Beneše.

Od pátečního dopoledne se bude na Moravském náměstí konat Piknikfest, který je dalším pokračováním festivalu Meeting Brno. Mottem akce je myšlenka, že jídlo lidi spojuje bez ohledu na jejich původ či vyznání. Kromě možnosti ochutnat kvalitní jídlo a pití na zapůjčených dekách ze zapůjčených piknikových košů zde bude hrát i živá hudba a budou probíhat workshopy. Další informace na http://meetingbrno.cz/program

Během celého pátečního dne bude v tělocvičně na univerzitním kampusu probíhat soutěž Česko se hýbe. Brněnské postupové kolo je poslední ze všech a zároveň nejsilnější. Utká se zde téměř 1100 závodnic a závodníků v kategoriích aerobik, gymnastika a tanec. Program, časový harmonogram i startovní listina jsou přístupné na http://ceskosehybe.cz

V sobotu na nádvoří radnice Brno-Střed proběhne Syntéza. Tato akce je první svého druhu. Od 14 hodin začne hrát hudba a k dostání zde bude pivo, káva, čaj i něco málo k jídlu. Své nůžky si připraví i stříhači z Kabinetu Toma Holiče. Od 18 hodiny odstratuje večerní program v podobě scratche, rapu a breaku. 

Sobotní večer pak zahájí i přehlídku Ignis Brunensis svým úvodním představením nad hradem Špilberk. První ohňostroj letošní přehlídky si připravil nesoutěžně český tým Theatrum Pyroboli a nazval jej Nebe v plamenech. Další program včetně aktuálních informací je dostupný na http://www.ignisbrunensis.cz

Výročí narození Edvarda Beneše si v neděli připomene Československá obec legionářská. Toto pietní shromáždění se bude konat u Právnické fakulty od 10 hodin. Přítomné zde přivítá proděkan brněnské Právnické fakulty Martin Škop. Oslava bude zakončena položením věnců k pomníku a československou hymnou. 

Mohlo by vás dále zajímat

Vladimíra Blažková. Foto: Krajské ředitelství policie Jihomoravského kraje
Vladimíra Blažková: Člověk musí mít z koní respekt

Říká se, že nejkrásnější pohled na svět je z koňského hřbetu. Své o tom ví také Vladimíra Blažková, která to od dětské lásky ke koním dotáhla až na Mezinárodní policejní mistrovství České republiky v jízdě na koni. V kariéře ji nezastavil ani vážný úraz páteře, který utrpěla nijak překvapivě po pádu z koně. V rámci zmíněného turnaje, který již dvakrát vyhrála, se letos po třech letech představí brněnským fanouškům 10. června na Panské líše.

Účastníci sportovní aktivity v rámci Brněnských dnů pro zdraví, foto: MMB
Zdravé tělo i zdravého ducha Brňanů posílí kampaň

Město tvoří lidé, zdravé město pak zdraví lidé. Prvních osmnáct dnů v červnu budou mít fanoušci této myšlenky příležitost podpořit ji vlastní aktivitou během tradiční celoměstské kampaně Brněnské dny pro zdraví.

Martin Motyčka. Foto: Zdeněk Kolařík
Pod křídly Diecézního muzea je sakrálnímu umění dobře

Před 30 lety, 1. června 1993, bylo založeno Diecézní muzeum brněnského biskupství, které se tak v České republice stalo prvním svého druhu po listopadové revoluci. Otevřeno má od pondělí do soboty a kromě stálé expozice pořádá také přechodné výstavy v katedrální kryptě a tzv. Propité věži na Petrově. Jeho ředitel Martin Motyčka zdůrazňuje, že nejde jen o výstavní instituci, ale také o duchovní prostor vhodný k modlitbě a rozjímání.

Ředitel JICu Petr Chládek: „Naší touhou není atakovat pozice hlavních měst, ale vybudovat si místo v rámci ‚dvojek’, tedy stát po boku Lince, Drážďan apod.“ Foto: JIC
Podporujeme lidi s nápadem, který má šanci dobýt svět. Už 20 let

Z bodu, kde zhruba každý osmý člověk nemohl sehnat práci, do situace, kdy lidé sami vytvářejí nadstandardně placená pracovní místa. Z města s krachujícími podniky a opuštěnými továrnami líhní startupů a inovativních firem. Takovou proměnou Brno prošlo od přelomu tisíciletí do současnosti. A na tom, že věci nabraly tenhle směr, má kromě jiného zásluhu i JIC, který vznikl právě před 20 lety s cílem pomáhat podnikatelům prorazit nejen v regionu, ale i ve světě. O „včera, dnes a zítra“ této instituce jsme mluvili s jejím ředitelem Petrem Chládkem. 

Nejnovější články

OPEN STUDIOS vás vezmou do uměleckých ateliérů. Foto: Aneta Šilhánková
Vyrazte do ulic – kulturu, zábavu a zážitky neminete

Víkend plný akcí a událostí, to je v Brně standard, ale tentokrát je opravdu nabito. Jak a kde vznikají umělecká díla, poodhalí OPEN STUDIOS. Brněnský Bronx ožije festivalem Ghettofest. Brněnský týden pro zdraví zve na velkou řádku akcí, například v sobotu můžete podpořit ParaCENTRUM Fenix.

V pondělí se rezidentní parkování rozšíří do oblasti Jílová. Foto: MMB
V pondělí se rezidentní parkování rozšíří do oblasti Jílová

Od 5. června se do systému rezidentního parkování připojí oblast 1-24 Jílová. Bude patřit do návštěvnické zóny C. Pro abonenty a rezidenty platí stejná pravidla jako v ostatních oblastech.

Sezóna na koupališti Riviéra začíná. Kde půjde zaparkovat? Zdroj: MMB
Sezóna na koupališti Riviéra začíná. Kde půjde zaparkovat?

AKTUALIZACE 1. 6.
Koupaliště Riviéra zahajuje sezónu v sobotu 27. května. Zároveň jsou v plném proudu práce na přilehlém úseku velkého městského okruhu. Návštěvníci tak nebudou moci využívat obvyklá parkovací místa ani zastávky MHD. Od 1. června je ale v provozu nová bezplatná okružní linka.

Vladimíra Blažková. Foto: Krajské ředitelství policie Jihomoravského kraje
Vladimíra Blažková: Člověk musí mít z koní respekt

Říká se, že nejkrásnější pohled na svět je z koňského hřbetu. Své o tom ví také Vladimíra Blažková, která to od dětské lásky ke koním dotáhla až na Mezinárodní policejní mistrovství České republiky v jízdě na koni. V kariéře ji nezastavil ani vážný úraz páteře, který utrpěla nijak překvapivě po pádu z koně. V rámci zmíněného turnaje, který již dvakrát vyhrála, se letos po třech letech představí brněnským fanouškům 10. června na Panské líše.